Pūlingi odos bėrimai

Pūlingi odos bėrimai

Pūlinukas yra ribota pūlių (baltųjų kraujo kūnelių ir uždegiminio skysčio sankaupa). Priklausomai nuo pūlinuko morfologinių ypatumų, šis bėrimas gali būti sukeltas skirtingų odos ligų.

Nors pūlingus bėrimus gali sukelti daug odos ligų, diagnozę labiausiai padeda nustatyti:

  • Paciento amžius ir bendra sveikatos būklė;
  • Bėrimų išsidėstymas;
  • Bėrimų trukmė.

Pūlingi veido bėrimai

Rožinė. Tai dažnai pasitaikanti lėtinė odos liga, kurios sunkesnėms formos būdingas veido bėrimas pūlinukais. Jie dažniau išsidėsto centrinėje veido dalyje, o kartais ir ant kaklo. Retais atvejais - už ausų, galvos odoje. Kiti būdingi rožinės požymiai - veido paraudimas (epizodinis ar nuolatinis), išsiplėtusios kraujagyslės, teleangiektazijos, mazgeliai, papulės, odos sustorėjimas. Pagrindiniai rožinę provokuojantys veiksniai - alkoholis, aštrus maistas, karšti gėrimai, aplinkos temperatūrų svyravimai, psichologinis stresas. Plačiau skaitykite skyrelyje “Rožinė - priežastys, simptomai, klasifikacija“. Apie rožinės gydymą ir odos priežiūrą varginant šiai ligai skaitykite „Rožinės gydymas“ bei „Raustančios odos priežiūra“.

Registracija konsultacijai

Spuogai (aknė). Tai pati dažniausia paauglių ir jaunų suaugusiųjų odos liga. Pūlinukai ir kiti uždegiminiai bėrimai atsiranda ant veido, kiek rečiau - ant nugaros, krūtinės. Aknė aprašyta skyreliuose „Spuogai“, „Aknė“, „Suaugusiųjų aknė“. Į aknę panašius bėrimus gali sukelti:

  • tam tikri vaistai (pvz., kortikosteroidai, litis, jodo ar bromo preparatai, antibiotikai nuo tuberkuliozės, androgenai, ciklosporinas, psoralenai, vitaminai B2, B6, B12, azatioprinas);
  • kosmetika su komedogeninėmis (t. y., komedonų susidarymą skatinančiomis) medžiagomis (pvz., aliejai, dervos, chloruoti angliavandeniliai ir pan.);
  • aplinkos veiksniai (jonizuojanti spinduliuotė, karšta aplinka).

Perioralinis dermatitas. Šiai ligai būdingas bėrimas smulkiomis papulėmis, pūslelėmis, nedideliais pūlinukais, labiausiai aplink burną, nosį ar akis. Oda minėtose vietose parausta, ima pleiskanoti. Pacientai neretai skundžiasi odos niežėjimu, deginimu. Plačiau apie šią ligą skaitykite skyrelyje „Perioralinis dermatitas“.

Barzdos grybelis. Tai grybelinė barzdos infekcija, kurios vienas iš būdingiausių požymių - bėrimas pūlinukais. Taip pat labai būdingas požymis - odos pleiskanojimas, labiau žiedine konfigūracija. Kartais esant ankstyviems odos pažeidimams pūlinukų gali ir nebūti, o bėrimai primena paprastą odos grybelį (plačiau skaitykite skyrelyje „Odos grybelis“). Šia infekcija gali susirgti tiek sveiki žmonės, tiek ir turintys nusilpusią imuninę sistemą. Diagnozuojant ir gydant barzdos grybelį, svarbu atkreipti dėmesį, ar nėra odos grybelio kurioje nors kitoje kūno vietoje, taip pat, ar pacientas neturi (neturėjo) kontakto su grybeliu sergančiu gyvūnu. Liga diagnozuojama atlikus odos nuograndų mikroskopiją, o gydymui dažniausiai tenka skirti geriamuosius priešgrybelinius vaistus.

Bakterinis folikulitas, impetigo. Bakterinis folikulitas gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, taip pat ir veide. Folikulitui būdingi pavieniai pūlinukai, kurių centre matomas plaukas. Skutant plaukus, skustuvu bakterijos yra „išnešiojamos“ po kitas kūno vietas. Dėl šios priežasties moterims folikulitai dažnesni kojų ir pažastų srityje. Kartais folikulitas atsiranda kaip ilgalaikio antibiotikų vartojimo pasekmė (pvz., kai gydoma aknė, rožinė ir pan.). Sergant impetigo, dažniausiai išberia veidą - gali atsirasti pūslės, jos subliūkšta, pasidengia medaus spalvos šašu, taip pat būdingas odos paraudimas, šlapiavimas. Plačiau skaitykite skyreliuose „Folikulitas“ bei „Impetiga“.

Pūslelinė. Šiai virusinei infekcijai būdingas bėrimas susigrupavusiomis pūslelėmis arba pūlinukais paraudusios odos fone. Dažniausiai pūslelinė paveikia lūpos kraštą, tačiau gali išberti ir lytinius organus. Infekcija linkusi periodiškai pasikartoti. Neretai prieš atsirandant bėrimui pacientas toje vietoje jaučia perštėjimą, niežėjimą, dilgčiojimą ar kitus nemalonius pojūčius. Pūslelinę provokuoja peršalimas, vėjas, saulės ultravioletiniai spinduliai, traumos, stresas. Plačiau skaitykite „Paprastoji pūslelinė“.

Juostinė pūslelinė. Ankstyvose stadijose ši virusinė infekcija gali pasireikšti kaip pavieniai pūlinukai ar pūslelės, pacientą vargina išbertos vietos skausmas, dilgčiojimas, perštėjimas. Kaip taisyklė, bėrimai veide išsidėsto pagal konkretaus nervo eigą. Detaliau infekcija aprašyta skyrelyje „Herpes zoster infekcija arba juostinė pūslelinė“.

Pūlingi liemens ir galūnių bėrimai

Spuogai (aknė). Sergantieji akne neretai turi bėrimų ne tik veide, bet ir ant nugaros, krūtinės srityje. Aknė plačiau aprašyta skyreliuose „Spuogai“, „Aknė“, „Suaugusiųjų aknė“. Į aknę panašius bėrimus gali sukelti vaistai (žr. aukščiau), komedogeninė kosmetika, aplinkos teršalai, kiti kenksmingi aplinkos veiksniai.

Folikulinė hiperkeratozė. Nors dažniausiai ši odos būklė pacientui nesukelia jokio diskomforto, kartais dėl jos gali atsirasti odos niežėjimas ir netgi pūlinukų, dažniausiai - veido šonuose, liemens srityje, žastuose, dilbiuose, šlaunyse, ant sėdmenų. Plauko folikulą užkemša keratinas (kuris nespėjo pasišalinti), todėl formuojasi sterilus (t. .y, neturintis bakterijų) pūlinukas. Vaikams ypač dažnai dėl šios priežasties išberia veido šonines zonas.

„Kubilų“ folikulitas. Infekciją sukelia bakterija Pseudomonas aeruginosa. Būdinga tai, jog beveik visą kūną išberia smulkiais pūlinukais. Kartais pacientas nejaučia jokio diskomforto, o kartais išbertas vietas niežti, netgi skauda. Liemens bėrimas būdingiausias jauniems žmonėms, ir dažniausiai atsiranda po maudynių karštame kubile.

Pūlingas hidradenitas. Pažeidžiamos tos kūno dalys, kuriose gausu apokrininių prakaito liaukų (pažastys, kirkšnys, po krūtimis). Neretai pacientai būna nutukę, taip pat turi šia liga sergančių giminių. Ankstyviems odos pažeidimams būdingi pūlingi bėrimai. Gilesniuose odos sluoksniuose folikulai plyšta, ir ilgainiui ima formuotis randai, kontraktūros. Ligai būdingi ir komedonai - būtent šis požymis sustiprina diagnozės įtarimą. Pūlingas hidradenitas yra lėtinė liga.

Prakaitinė. Tai savaime praeinanti odos būklė, kuri atsiranda dėl to, jog prakaito liaukos užsikemša keratinu, ko pasėkoje prakaitas negali ištekėti į odos paviršių ir kaupiasi prakaito liaukų latakuose. Pagal tai, kaip giliai užsikimšo liauka, skiriama paviršinė prakaitinė, raudonoji prakaitinė bei gilioji prakaitinė. Detaliau skaitykite skyrelyje „Prakaitinė“.

Niežai. Sergant niežais, būdingas bėrimas pavienėmis papulėmis, pūslelėmis, pūlinukais. Bėrimus labai niežti, o ypač niežti tarpupirščius, riešus, pažastis, po krūtimis, bambą, kirkšnis. Dažnai užsikrečia ir šeimos nariai. Diagnozė nustatoma atlikus odos nuograndų mikroskopiją. Plačiau skaitykite skyrelyje „Niežai“.

Vabzdžių įkandimai. Tai skausmingi bėrimai, kartais pasireiškiantys ne tik odos paraudimu ar patinimu, bet ir pūlinukų susidarymu. Daugiau informacijos rasite skyrelyje „Vabzdžių įkandimai“.

Mieliagrybių infekcija (kandidozė). Šiai grybelinei infekcijai būdingas ribotas odos paraudimas su pleiskanojimu. Beria po krūtimis, kirkšnimis ir kitas kūno vietas, kur gali būti drėgna. Kartais atsiranda satelitinių pūlinukų, dažniausiai už paraudusio ploto ribų. Diagnozę patvirtina odos nuograndų mikroskopija.

Odos grybelinė infekcija. Paviršiniai grybeliai pasireiškia bėrimu papulėmis, plokštelėmis su labiau pleiskanojančiu krašteliu. Kai pažeidžiamas plauko folikulas, atsiranda ir pūlinukų. Pūlinukų tikimybė padidėja, jeigu grybelis „įsiveisia“ ant kojų, skalpo ar žastų. Kaip ir mieliagrybių infekciją, taip ir paviršinę grybelinę infekciją patvirtina odos nuograndų mikroskopinis tyrimas. Plačiau skaitykite skyrelyje „Odos grybelis“.

Dishidrozinė egzema. Šiai odos ligai būdingas bėrimas pūslelėmis, pūslėmis, taip pat matomas paraudimas, pleiskanojimas. Pacientą labai vargina odos niežėjimas. Kartais gali būti ir pavienių pūlinukų. Siekiant atmesti grybelinę infekciją, atliekama odos nuograndų mikroskopija. Detaliau skaitykite „Dishidrozinė egzema“.

Delnų ir padų žvynelinė (psoriazė). Tai lėtinė uždegiminė odos liga, kurios viena iš apraiškų - delnų ir padų odos bėrimas pūlinukais. Susirgimo priežastis nėra aiški. Delnų ir padų psoriazei būdingas bėrimas pūlinukais, kartais pažeidžiami ir nagai. Kai kurie pacientai turi ir kitų psoriazei būdingų bėrimų kitose kūno vietose. Psoriazė aprašyta skyreliuose „Kas yra psoriazė?“ „Psoriazės simptomai“, „Psoriazės tipai“.

Pūlingi odos bėrimai esant karščiavimui

Vėjaraupiai. Būdingas viso kūno odos bėrimas pūslelėmis bei pūlinukais. Pacientas karščiuoja, ir vienu metu odoje matomi įvairios gijimo stadijos bėrimai: dėmės, pūslelės, pūlinukai, šašai. Gali būti išberta ir burna, galvos plaukuota dalis. Kartais prisideda antrinė bakterinė infekcija. Plačiau skaitykite skyrelyje „Vėjaraupiai“.

Ūminė generalizuota egzanteminė pustuliozė. Tai retas vaistų sukeltas odos pažeidimas, kuriam būdingas bėrimas smulkiais pūlinukais (taip pat ir veido srityje) bei veido patinimas. Bėrimas dažniausiai pasireiškia per pirmas 24 valandas pavartojus provokuojančio vaisto.

Antrinis sifilis. Kūno odos bėrimas - tai viena iš dažniausių antrinio sifilio apraiškų. Bėrimas išsidėsto simetriškai liemens ir galūnių srityje (taip pat išberia delnus, padus). Pavienis bėrimas - tai raudonos ar rusvos spalvos, 0,5-2 cm dydžio, kiek pleiskanojanti papulė. Apie šią lytiškai plintančią infekciją skaitykite skyrelyje „Sifilis“.

Gangreninė pioderma. Tai uždegiminė odos liga, kurios atsiradimą skatina kiti susirgimai, pvz., uždegiminės žarnyno ligos, artritas, kraujo susirgimai. Liga prasideda nuo pavienio bėrimo - atsiranda vienas pūlinukas liemens ar galūnių srityje, oda aplink jį paraudusi, kiek paburkusi, susiformuoja violetinis apvadėlis. Greitai pūlinukas didėja ir transformuojasi į didelę opą, kuri gyja palikdama randus. Dažniausiai liga nustatoma tik atmetus visas galimas infekcines priežastis.

Giliosios grybelinės infekcijos. Joms būdingas bėrimas šašais pasidengusiomis plokštelėmis, papulėmis, pūlinukais. Dažniausiai prieš tai pacientai buvo patyrę traumą, sužalojimą ar turi imunosupresiją.

Pustulinė psoriazė. Ši sunki psoriazės forma gali pažeisti ne tik delnus ir padus, bet ir viso kūno odą. Ūminė išplitusi pustulinė psoriazė pasireiškia staiga atsiradusiu bėrimu smulkiais pūlinukais paraudusios (bet nebūtinai) odos fone. Bėrimai būna kiek skausmingi. Pacientą vargina ir bendro negalavimo reiškiniai - karščiavimas, silpnumas, sąnarių skausmai. Liga gydoma stacionare.

Ne visada pūlingi odos bėrimai atsiranda dėl bakterinės infekcijos. Ligų, kurios gali pasireikšti tokiais bėrimais, yra labai daug, todėl geriausia neužsiimti savigyda, o pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu, kad tiksli diagnozė ir specifinis gydymas būtų pradėti jau nedelsiant.