Odos prausikliai
Pacientų, sergančių rožine, oda būna linkusi sudirgti, todėl veido prausiklis turi būti labai švelnus. Be to, patariama veidą prausti drungnu vandeniu, stipriai netrinti odos tiek prausiant, tiek ir sausinant rankšluosčiu. Prausiklis turi būti be muilų, švelniai rūgštinės pH vertės. Kaip alternatyvą galima rinktis odos valymo priemones, kurių nereikia nuplauti vandeniu, pvz., micelinį vandenį. Rekomenduojama vengti:
- Odos šveitiklių;
- Pilingų;
- Odos kraujotaką skatinančių kaukių ir kitų veido priežiūros priemonių;
- Tonikų, į kurių sudėtį įeina alkoholis;
- Astringentų (tai medžiagos, kurios pasižymi odą sutraukiančiomis savybėmis);
- Prausiklių, į kurių sudėtį įeina natrio laurylo sulfatas (sodium lauryl sulfate, SLS), muilai, kitos agresyvios medžiagos.
Veido kremai
Tinkamai parinktas veido kremas sustiprina medikamentinio gydymo efektą, numalšina deginimo, gėlimo jausmą, gali užkirsti kelią paūmėjimui. Į ką derėtų atsižvelgti, renkantis veido kremą sergant rožine?
- Pageidautina, kad kremo bazė būtų vanduo (pvz., gelis, hidrogelis ir pan.). Lipidų jame turi būti kuo mažiau.
- Vengti kremų, į kurių sudėtį įeina mineralinis aliejus (mineral oil), taip pat sudėtyje turinčių daug lipidų. Šios medžiagos gali pabloginti odos būklę.
- Rekomenduojama naudoti kosmetiką, turinčią UV apsauginius filtrus. SPF turėtų būti bent 20.
- Rinkitės produktus su odą raminančiomis, kraujagyslių tonusą reguliuojančiomis, uždegimą mažinančiomis medžiagomis, pvz., kinetinu (kinetin), retinaldehidu (retinaldehyde), likochalcone A (licochalcone A).
- Venkite kremų, kuriuose esančios medžiagos skatina ląstelių atsinaujinimą ar gerina odos kraujotaką.
- Sergant rožine, vengtini „anti-aging“ produktai, taip pat priemonės su eteriniais aliejais, mentoliu, kamparu.
- Nors kai kuriais atvejais aknė ir rožinė gali turėti panašius simptomus, visgi sergant rožine, nepatartina naudoti aknei skirtas kosmetikos priemones.
Apsauga nuo saulės
Kadangi vienas iš rožinę provokuojančių veiksnių yra saulės UV spinduliai, pacientams būtina naudoti efektyvias apsaugines priemones nuo saulės. Todėl:
- Rinkitės veido priežiūros priemones ir dekoratyvinę kosmetiką su SPF filtrais (SPF turi siekti bent 20).
- Pakartotinai tepkite kremą kas 2 valandas ar kaskart sušlapus, suprakaitavus. Naudokite pakankamą jo kiekį.
- Kremas turi būti plataus spektro, t. y. apsaugoti ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių.
Rekomenduojama rinktis kremus su fiziniais filtrais (titano dioksidu, cinko oksidu).
Kitos odos priežiūros priemonės
Nepaisant odos valymo, veido kremų ir apsaugos nuo saulės, visos kitos odos priežiūros priemonės turi būti parinktos taip, kad nedirgintų veido odos. Taigi:
- Vyrai turėtų vengti skutimosi putų, į kurių sudėtį įeina muilai. Be to, patariama rinktis sausą skutimą (vietoj drėgno) ir nenaudoti alkoholio turinčių losjonų po skutimosi.
- Žiemą naudojant apsauginius kremus nuo šalčio, ir atėjus iš lauko į patalpą, patariama juos kuo greičiau nuvalyti švelnia servetėle. Po kremu kaupiasi šiluma ir gali paskatinti rožinės paūmėjimą.
- Terminis šaltinio vanduo, nors ir greitai numalšina deginimo, kaitinimo pojūtį, nėra rekomenduojamas, kadangi garuodamas nuo odos paviršiaus tik dar labiau skatina odos dehidrataciją.
- Renkantis maskuojamąsias priemones, makiažo pagrindą, venkite tų produktų, į kurių sudėtį įeina mineralinis aliejus, kvapikliai, konservantai. Makiažo priemonės gali būti naudojamos tik praėjus 10 minučių po vaisto užtepimo ant odos.
- Stipriai maskuojančios priemonės nerekomenduojamos, kadangi neretai jų sudėtyje randama daug pigmentų, riebalų ir vaškų. Šias medžiagas nuo odos galima nuvalyti tik aršiai ją plaunant, o tai vėlgi gali išprovokuoti rožinės paūmėjimą.
Jeigu Jus neramina Jūsų odos būklė, taip pat jeigu norite pasitarti dėl odos priežiūros priemonių, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu jau šiandien!