Aknė - tai odos liga, kurios pagrindinis požymis yra spuogai. Ji gali pažeisti bet kurią kūno dalį, kurioje gausu riebalinių liaukų. Priklausomai nuo odos pažeidimo sunkumo, liga skirstoma į kelias formas. Aknės eigą lemia keletas veiksnių: taisyklinga odos priežiūra, imuninės sistemos būsena, tinkamas gydymas, prevencinės priemonės ir kt. Neretai šią ligą lydi psichologinės problemos- pacientai kompleksuoja dėl savo išvaizdos, jaučia baimę, nepilnavertiškumo kompleksą. Dažniausiai aknė vargina paauglius, tačiau šiais laikais vis dažniau 25- 40 m. amžiaus pacientų susiduria su spuogais.
Kas sukelia aknę?
Nėra vienareikšmio atsakymo į šį klausimą, kadangi aknės atsiradimui įtakos turi daugybė procesų. Odos riebalinių liaukų išvešėjimas ir suintensyvėjusi riebalų produkcija, sutrikęs ragėjimo procesas, bakterija Propionibacterium acnes, odos uždegiminiai procesai - tai pagrindiniai veiksniai, lemiantys spuogų atsiradimą. Dažniausiai odos pokyčių atsiranda dėl hormonų disbalanso (androgenų ir estrogenų). Stresas, fizinė ir emocinė įtampa, psichologiniai sukrėtimai skatina tam tikrų hormonų padidėjusią gamybą, kartu sukurdami palankią terpę aknei atsirasti. Aknės metu odoje matomi dvejopi pažeidimai: inkštirai ir spuogai. Inkštiras susidaro, kai odos riebalų sankaupa ir negyvos ląstelės suformuoja kamštį, kuris užkemša poras. To pasekmė - bakterijų plitimas, uždegimas ir, galiausiai, susiformavę spuogai. Nenuostabu, kad užgijus uždegimo pasėkoje atsiradusiems bėrimams, lieka rausvos ar melsvos dėmelės, randeliai.
Manoma, kad aknės atsiradimui įtakos turi labai kaloringas, riebus maistas, tačiau mokslinių tyrimų metu nebuvo nustatyta jokios tiesioginio ryšio tarp spuogų išsivystymo ir maisto. Visgi patariama atidžiai stebėti, kas ūmina odos pažeidimus: konkretūs maisto produktai (pvz., pienas, nesveiki užkandžiai, saldumynai), maisto papildai, vaistai, stresas, miego stoka, prasti higienos įgūdžiai, blogos kokybės kosmetikos priemonės. Kai kuriais atvejais ne mažiau svarbi ir genetinio paveldimumo reikšmė - jeigu abu tėvus paauglystėje vargino spuogai, aknės atsiradimo tikimybė jų vaikams yra 50%.
Aknės tipai ir pagrindiniai jų bruožai:
- Acne vulgaris - paprastieji spuogai. Dažniausiai paauglius varginanti aknės forma. Brendimo metu padidėja vyriškų lytinių hormonų aktyvumas, taigi ir riebalinių liaukų veikla. Daugiausia riebalinių liaukų yra veido T- zonoje (kaktoje, nosyje, smakre), krūtinės ir nugaros srityje. Pirmieji bėrimai mergaitėms atsiranda apie 13-uosius metus, berniukams kiek vėliau. Apie 23-25 metus aknė pasitraukia ir vėl galima džiaugtis sveika oda. Tačiau 3-7% pacientų aknė neišnyksta net ir sulaukus brandaus amžiaus.
- Acne infantum - kūdikių aknė. Greitai praeinanti būklė, kuriai būdingi raudoni spuogeliai ir dėmės. Atsiranda pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Manoma, kad šią aknės formą sukelia iš motinos gauti hormonai. Kūdikių aknė yra nepavojinga liga, nuo kurios pasveikstama per porą savaičių.
- Acne tarda - vėlyvoji aknė, labiausiai varginanti moteris. Pastebėta, kad ši aknės forma paplitusi tarp karjerisčių. Jeigu aknė pirmą kartą pasireiškia vyresnėms nei 25 m. moterims, privalomas endokrinologinis ištyrimas dėl galimų hormoninių sutrikimų, kurie ir sukelia aknę. 30-40 m. moterims dažniausia spuogų atsiradimo priežastis- padidėjęs vyriškų hormonų kiekis organizme. Kita dažna vėlyvosios aknės priežastis - geriamųjų kontraceptikų vartojimo nutraukimas. Kontraceptinių tablečių sudėtyje yra estrogeno, kuris slopina androgenų gamybą, taigi ir spuogų atsiradimą. Šiai aknės formai gydyti paprastai skiriami antibiotikai ir sudėtinės kontraceptinės tabletės. Nors moksliškai neįrodyta, tačiau ne mažiau svarbi yra ir mityba. Šiais laikais maiste gausu įvairiausių priedų, padedančių išlaikyti prekinę išvaizdą, ilgą galiojimo laiką ir nepriekaištingą skonį- tai įvairiausi sintetiniai hormonai, konservantai, priedai, antibiotikai. Visos šios medžiagos gali turėti neigiamos įtakos sveikai odos būklei. Pacientams, sergantiems akne, patariama vengti maisto produktų, kuriuose gausu angliavandenių- duonos, makaronų, saldainių, sausainių, greitojo maisto produktų, kadangi šie produktai didina gliukozės ir insulino koncentracijas kraujyje. Insulinas skatina androgenų gamybą ir slopina juos surišančių baltymų gamybą. Dėl to kraujyje padidėja laisvų androgenų koncentracija, kurie lengviau pasiekia riebalines liaukas ir taip skatina jų vešėjimą bei perteklinę riebalų gamybą. Galiausiai prie šio proceso prisideda bakterijų dauginimasis odoje (ypač Propionibacterium acnes) ir uždegimas, ko pasėkoje atsiranda spuogai.
- Vėlyvoji vyrų aknė atsiranda dėl kitų priežasčių. Dažniausiai vyrus vargina bėrimai po skutimosi (lot. pseudofollicutis barbae). Odą sudirgina ir bėrimus provokuoja skutimosi peiliukai, geliai, putos. Pažeistos vietos patinsta, tampa jautrios prisilietimui, atsiranda smulkių pūlingų bėrimų. Barzdos plaukai sulinksta ir įauga. Keli šios problemos sprendimo būdai - prieš skutimąsi nuprausti veidą su prausikliu, dažnai keisti skutimosi peiliukus. Kitos vėlyvosios vyrų aknės priežastys - nesubalansuota mityba, nepagrįstas maisto papildų naudojimas (ypač sportininkų maisto papildų), aktyvi fizinė veikla ir gausus prakaitavimas, stresas, kitos ligos ir vaistai.
Nors aknė nėra iki galo išgydoma, bet ją galima suvaldyti. Daug lemia lytinių liaukų ir jų gaminamų hormonų aktyvumas - bėgant metams šie procesai kinta. Pastebėta, kad su amžiumi aknės paūmėjimai vis retėja ir galiausiai užtenka tik specialios paskirties kasdienės odos priežiūros priemonių, kad akį džiugintų sveika ir lygi oda.
Atsižvelgiant į bėrimų gausumą, aknė gali būti lengvo, vidutinio ar sunkaus laipsnio:
|
Lengva aknė |
Vidutinio sunkumo aknė |
Sunki aknė |
Komedonų (inkštirų) kiekis |
<20 |
20-100 |
>100 |
Uždegiminių bėrimų kiekis |
<15 |
15-50 |
>50 |
Bendras bėrimų kiekis |
<30 |
30-125 |
>125 |
Kitos aknės formos:
- Nukasymų (med. ekskoriacinė) aknė - dažniausiai vargina jaunas moteris. Būdingos nukasymų žymės ir randeliai.
- Mechaninė aknė - bėrimai atsiranda dėl nuolatinio kontakto su užterštu paviršiumi (pvz., kaktos bėrimai dėl dažno šalmo nešiojimo sporto metu, smakro bėrimai dėl įpročio ranka paremti smakrą sėdint ir pan.)
- Cistinė aknė - tai sunki aknės forma, kuriai būdingos gausios ir skausmingos cistos. Susiliejanti (med. konglobatinė) aknė - sunkaus laipsnio cistinė aknė, kuriai būdingi tarpusavyje susiliejantys uždegiminiai mazgai, cistos, pūliniai; dažniausiai beria liemens sritį, veidą pažeidžia kiek rečiau. Labai svarbu kuo greičiau pradėti tinkamą gydymą, kadangi šios aknės formos gydamos palieka žymius randus.
- Chloraknė - aknės bėrimai, atsirandantys dėl kontakto su chloruotu vandeniu, pesticidais.
- Kosmetinė aknė - tai aknė, kuri atsiranda dėl komedogeninių odos priežiūros priemonių naudojimo.
Aknė gali pažeisti bet kurią kūno dalį, todėl nėra išskiriami tokie aknės variantai kaip, pvz., veido, kaklo, nugaros ar kūno aknė. Tai ta pati liga, tik skirtingose kūno vietose. Dažniausiai aknė atsiranda veide, ir liga gali būti bet kurios formos. Nugaros srityje atsiradusią aknę ir jos priežastis vertėtų atidžiau ištirti. Terminas „kūno aknė“ naudojamas apibrėžti būklę, kuomet spuogai išplinta po visą kūną (daugiausiai krūtinės ir nugaros srityje). Bendrieji aknės gydymo principai, gydant įvairių lokalizacijų aknę nesiskiria, tačiau kartais atsiranda tam tikrų niuansų- kaip pavyzdys būtų nugaros aknė, kurios esminis gydymo elementas yra tinkama higiena, ypač dušas po mankštų, reguliarus rūbų skalbimas.
Aknės gydymas
Aknės gydymas yra labai individualus. Dauguma pacientų bando problemą spręsti savarankiškai. Nesikonsultuojant su gydytoju, atsiranda rizika išsirinkti netinkamas odos priežiūros priemones, kurios gali tik dar labiau pabloginti situaciją. Aknė yra lėtinė liga, kuri sunkiai pasiduoda gydymui, taigi ir pats gydymo procesas užtrunka. Nėra vieno universalaus ir geriausio gydymo metodo. Svarbu suprasti vieną dalyką - metodas, padėjęs Jūsų draugui, Jums gali būti visai neveiksmingas. Todėl patariama pasikonsultuoti su dermatologu, kuris padės išsiaiškinti Jūsų ligos priežastį ir parinks tinkamiausią gydymo metodą. Kai kuriais atvejais aknę pasiseks išgydyti taikant kelis gydymo būdus.
Aknės gydymo metodai
- Vaistai. Antibiotikų trūkumas - jų negalima vartoti ilgai, kadangi vystosi bakterijų atsparumas. Sunkiais aknės atvejais, taikomas gydymas sintetiniais retinoidais- šie vaistai slopina riebalinių liaukų sekreciją. Lengvo ir vidutinio sunkumo aknė gali būti gydoma hormoniniais kontraceptiniais preparatais, tačiau kartais šie vaistai gali pasunkinti ir taip esančią riebalinių liaukų problemą. Gydymas vaistais dažniausiai užtrunka 2-3 mėnesius, kartais ilgiau. Baigus medikamentinį gydymą, svarbu ir toliau tinkamai prižiūrėti odą, kad vėl neatsirastų spuogų. Palaikomajam gydymui gydytojas paskiria vietinio poveikio preparatų- tepalų, gelių, kremų.
- Odos valymo ir šveitimo procedūros. Rekomenduojama kruopščiai prausti spuogų kamuojamą odą specialiais prausikliais. Reiktų vengti liesti odą rankomis, kadangi tokiu būdu ant odos patenka įvairių nešvarumų ir situacija tik blogėja. Gilų veido odos valymą atlieka tik specialistai profesionaliose klinikose. Prieš kiekvieną procedūrą atliekamas odos šveitimas specialiomis priemonėmis. Odos šveitimas ir valymas plonina epidermį ir mažina riebalinių liaukų sekreciją.
- Gydymas intensyvios pulsinės šviesos (IPL) lazeriu. Šios procedūros tikslas - sunaikinti aknę sukeliančią bakteriją Propionibacterium acnes, pakeisti imuninį atsaką į šiuos mikroorganizmus. Minėtos bakterijos gamina ir kaupia tam tikras medžiagas- porfirinus, kurie labai gerai sugeria lazerio skleidžiamą energiją. Reguliariai atliekant IPL lazerio procedūras, mažėja odos riebalinių liaukų dydis ir jų išskiriamų riebalų kiekis. Norimam efektui pasiekti reikia kelių seansų su pertraukomis.
- Tinkamos odos priežiūros priemonės. Kadangi aknės gydymas yra kompleksinis, rekomenduojamos odos priežiūros priemonės, kurios nekemša porų. Renkantis priemones, patariama pasikonsultuoti su dermatologu, nes kai kurios medžiagos gali tiek pabloginti odos būklę, tiek apsunkinti gydymą.
- Rekomenduojama:
- Naudoti mažiau muilo. Nors muilas sumažina odos riebalų perteklių, tačiau padaro odą jautresne, sutrikdo odos rūgštinį balansą (pH)
- Riboti priemonių su rūgštimis, alkoholiais, eteriniais aliejais naudojimą. Jos neigiamai veikia odos pH ir stimuliuoja riebalinių liaukų veiklą.
- Nespaudyti, nedraskyti spuogų, neliesyiveido odos nešvariomis rankomis - tai didina randų atsiradimo tikimybę. Aknės randelius sunku pašalinti, be to, tai brangiai kainuoja. Kai kuriais randų atvejais netgi lazerinis gydymas būna neefektyvus.