Suaugusiųjų aknės priežastys
Atsakymas į paskutinį klausimą bus pateiktas šioje pastraipoje. Taip, ir suaugę žmonės gali susirgti akne. Kartais ši odos liga pasireiškia žmonėms, perkopusiems 30 metų amžių, o būna ir tokių, kuriems pirmą kartą spuogų atsiranda ir po 40 ar net 50 metų. Dermatologijoje ši aknės forma ir vadinama „suaugusiųjų“. Tai pakankamai dažnas reiškinys moterims, kurioms prasidėjo menopauzė. Be to, moterims apskritai suaugusiųjų aknė pasireiškia dažniau negu vyrams.
Jeigu ši problema ištiko ir Jus, siūlome atkreipti dėmesį į šias galimas priežastis:
- Hormonų pusiausvyros sutrikimas. Hormonų disbalansas yra viena iš pagrindinių suaugusiųjų aknės priežasčių, dažnesnė moterims. Hormonų pusiausvyra pakinta prieš ir po mėnesinių, nėštumo metu, prieš menopauzę ir jos metu, pradėjus ar nutraukus hormoninių kontracepcijos priemonių vartojimą.
- Stresas. Mokslinių tyrimų duomenimis nustatytas aiškus ryšys tarp streso ir aknės paūmėjimo. Kaip atsaką į stresą, organizmas pradeda gaminti daugiau androgenų (vyriškų lytinių hormonų), kurie stimuliuoja riebalines liaukas, plaukų folikulus, didina odos riebalų gamybą. Tai paaiškina, kodėl kaskart, patyrus didelę įtampą, vėl išberia spuogais.
- Genetinis polinkis. Jeigu Jūsų tėvai, brolis ar sesė turi spuogų, vadinasi, ir Jūs turite didesnę tikimybę susirgti akne, net ir sulaukus brandaus amžiaus.
- Plaukų ir odos priežiūros priemonės. Jeigu Jus vargina spuogai, atidžiai perskaitykite vartojamų kosmetikos ir odos priežiūros priemonių etiketės. Jose turi būti nurodyta, kad produktas nekemša porų, yra nekomedogeninis, be aliejų. Būtina atkreipti dėmesį į drėkinančių kremų, odos prausiklių, apsauginių priemonių nuo saulės sudėtį. Plačiau skaitykite skyrelyje „Riebios odos priežiūra“.
- Vaistų šalutinis poveikis. Aknė gali būti vienas iš Jūsų vartojamų vaistų nepageidaujamų poveikiu. Jeigu įtariate, kad Jūsų spuogų priežastis - vaistai, aptarkite šią situaciją su tą vaistą paskyrusiu gydytoju. Pagal galimybes, rekomenduojama tą vaistą pakeistu kitu. Jeigu tai neįmanoma, pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu.
- Kitos ligos. Kartais aknė gali byloti apie tam tikras vidaus organų ligas, pvz., policistinių kiaušidžių sindromą. Laiku diagnozavus ir pradėjus gydyti, aknė praeina.
Jeigu Jums savarankiškai nepavyksta atsikratyti spuogų, kreipkitės į gydytoją dermatologą. Gydytojas parinks Jums tinkamiausią gydymo bei odos priežiūros planą. Apsišarvuokite kantrybe, laikykitės gydytojo nurodymų ir netruksite pastebėti pirmuosius teigiamus odos pokyčius.