Ankstyva odos vėžio diagnostika leidžia pasiekti geriausių gydymo rezultatų. Laiku nustačius melanomą ir pradėjus tinkamą gydymą, 5-ių metų išgyvenamumas siekia iki 97%. Todėl pastebėję bet kokį nerimą keliantį odos darinį, nedelskite ir kreipkitės gydytojo dermatologo konsultacijai.
Kaip diagnozuojamas odos vėžys?
Pirmiausiai apžiūrimi esami bėrimai. Paciento klausiama, kada atsirado nerimą keliantis odos darinys, kaip jis keitėsi, ar kelia kokį nors diskomforto jausmą ir pan. Taip pat gydytojas teiraujasi, ar šeimoje nebuvo piktybinių odos ligų atvejų ir kitų odos vėžio rizikos veiksnių.
Odos pažeidimas vertinamas pagal ABCDE kriterijus:
- A (asimetrija) - apgamo kontūrų, spalvos, kraštų, formos asimetrija;
- B (kraštai, angl. borders) - netaisyklingi, dantyti apgamo kraštai;
- C (spalva, angl. color) - netolygios spalvos apgamai;
- D (diametras) - apgamai, didesni nei 6 mm.;
- E (evoliucija, augimas) - apgamai, kurie sparčiai auga ar kitaip keičiasi jų išvaizda.
Atliekamas ištyrimas dermatoskopu ir siaskopu:
- Dermatoskopija - neinvazinis odos darinių tyrimo metodas, kuris leidžia iš arti pamatyti odos darinio struktūrą. Visų tipų odos vėžiai turi savitą architektūrą, matomą dermatoskopijos metu. Šis tyrimas leidžia patikimai diferencijuoti piktybinius ir gerybinius odos darinius.
- Siaskopija - naujas, neskausmingas ir neinvazinis odos tyrimo metodas. Tyrimo metu darinys yra nuskanuojamas, o jo būklė yra vertinama tam tikrų kompiuterinių programų pagalba. Be to, siaskopija padeda gydytojui parinkti tinkamiausią ligos gydymo būdą. Procedūra užtrunka neilgai, vos 20 sekundžių, o rezultatai būna itin tikslūs. Metodas patikimai padeda diagnozuoti melanomą ir kitus pigmentinius odos darinius.
Morfologinis naviko tyrimas:
- Naviko ląstelių nuograndos;
- Odos biopsija.
Tai yra svarbiausi tyrimo metodai odos piktybinių navikų diagnostikoje. Jie leidžia ištirti naviką sudarančių ląstelių struktūrą, pažeidimo gylį ir kitus gydymui bei ligos prognozei svarbius rodiklius. Neretai atliekama ekscizinė biopsija - pašalinamas visas pakitęs apgamas ir atliekamas jo histologinis ištyrimas. Tokiais atvejais ši procedūra yra ir diagnostinė, ir gydomoji. Esant dideliems pigmentiniams navikams, pvz., pigmentiniam šlakui, gali būti atliekama incizinė arba odos prakalo biopsija iš visų įtartinų sričių.
Odos vėžio nuotraukos padės tiksliau sekti ir įvertinti apgamus bei greičiau kreiptis į specialistus radus įtartiną darinį.
Diagnozavus išplitusią ligą, atliekami papildomi tyrimai, kurie leidžia įvertinti naviko išplitimą ir bendrą organizmo būklę. Remiantis jų rezultatais, sudaromas gydymo planas. Atliekami šie tyrimai:
- Sritinių limfmazgių apčiuopa. Padidėję regioniniai limfmazgiai rodo progresuojančią ligą. Kartais gali būti atliekama šių limfmazgių echoskopija ir biopsija, siekiant įvertinti tolesnį naviko plitimą;
- Kraujo ir šlapimo tyrimai;
- Krūtinės ląstos rentgenograma;
- Pilvo organų echoskopija.
Kiti tyrimai atliekami pagal paciento nusiskundimus ir esamus simptomus, pvz., galvos smegenų kompiuterinė tomografija ar kaulų radiologiniai tyrimai.