Įgimti apgamai - tai apgamai su kuriais gimstama arba kurie atsiranda pirmaisiais gyvenimo metais. Tai pigmentinių odos ląstelių, vadinamų melanocitais, sankaupos odoje. Jų dydis svyruoja nuo kelių milimetrų iki kelių dešimčių centimetrų. Vizualiai skiriami 2 pagrindiniai įgimtų apgamų tipai:
- Rudos, juodos dėmelės, kurias sudaro odos pigmento melanino perteklius;
- Raudonos spalvos odos dariniai, atsirandantys dėl tankaus smulkių odos kraujagyslių tinklo. Dažniausiai tai būna hemangiomos.
Įgimti apgamai beveik visais atvejais būna gerybiniai.
Įgyti apgamai - tai nedidelio skersmens (iki 1 cm.) ir aiškių, taisyklingų kontūrų pigmentuotos dėmės ar mazgeliai. Juos taip pat sudaro melanocitų sankaupos odoje. Dažniausiai šie odos dariniai išryškėja vaikystėje ir paauglystėje. Vėliau, sulaukus 60 metų, prasideda involiucija ir apgamai nyksta.
Pagal melanocitų išsidėstymo vietą, skiriami šie apgamų tipai:
- Jungties apgamai. Jie atrodo, kaip pigmentuotos dėmės odoje. Šiuo atveju melanocitai yra ties bazine membrana - savotiška tikrosios odos (dermos) ir epidermio skiriamąją linija.
- Dermaliniai apgamai. Tai šviesiai rudos ar kūno spalvos iškilūs odos dariniai. Melanocitų sankaupos glūdi tik dermoje.
- Mišrūs apgamai. Melanocitų būna tiek virš, tiek ir po bazine membrana, o vizualinė to išraiška - pigmentuoti iškilę odos dariniai.
Atskirą kategoriją sudaro atipiniai apgamai. Jiems būdinga citologinės ir architektūrinės atipijos požymiai, pvz., stebima asimetrija, dantyti kraštai ar netolygi spalva. Tai priešvėžinė būklė. Laimei, ne visi atipiniai apgamai tampa piktybiniais, tačiau rizika, palyginus su paprastais apgamais, išlieka padidėjusi. Į kokius odos pokyčius būtina atkreipti dėmesį?
- Apgamai, atsiradę vyresniam, nei 40 m. asmeniui;
- Apgamas ženkliai padidėjo;
- Niežtintis apgamas;
- Apgamas pakeitė spalvą;
- Apgamas tapo asimetriškas;
- Apgamas pradėjo kraujuoti, šlapiuoti;
- Apgamas, didesnis nei 5 mm.
Melanoma yra pati agresyviausia odos vėžio forma. Iš pradžių ji gali atrodyti, kaip paprastas apgamas, tačiau laikui bėgant pradeda keistis. Reguliariai apžiūrėkite savo odą ir pastebėję bent menkiausią nerimą keliantį apgamą, kreipkitės į gydytoją. Apžiūrėdami odą, remkitės ABCDE kriterijais:
- A (asimetrija) - apgamo kontūrų, spalvos, kraštų, formos asimetrija;
- B (kraštai, angl. borders) - netaisyklingi, dantyti apgamo kraštai;
- C (spalva, angl. color) - netolygios spalvos apgamai;
- D (diametras) - apgamai, didesni nei 6 mm.;
- E (evoliucija, augimas) - apgamai, kurie sparčiai auga ar kitaip keičiasi jų išvaizda.