Paskambinkite mums

Tel.: +370 5 205 26 06

Tel.: +370 659 57933

Bazalioma

Bazalioma

Odos vėžys skirstomas į melanomą ir nemelanominius navikus. Pastariesiems priklauso ir bazalinių ląstelių karcinoma (sutrumpintai vadinama bazalioma) bei plokščialąstelinė karcinoma. Bazalioma pasižymi lėtu augimu. Šis navikas, priešingai negu kiti piktybiniai odos augliai, neturi polinkio plisti į kitus audinius ir organus.

Bazalioma yra dažniausiai sutinkama odos vėžio forma. Ligos tikimybę didina nesaikingas deginimąsis saulėje ar soliariume. Remiantis statistiniais tyrimais pastebėta, kad pastaruoju metu sergamumas bazalinių ląstelių karcinoma ženkliai išaugo. Mokslininkai tai sieja su „įdegusio kūno“ kulto vaikymusi.

Bazalinių ląstelių vėžio simptomai

Dažniausiai liga prasideda, kaip raudonas nedidelis mazgelis ar maža, niekaip neužgyjanti žaizdelė. Būdinga raudona ar kūno odos spalva, perlamutrinis paviršiaus blizgesys. Bazalioma yra lėtai augantis navikas, nesukeliantis skausmo ar niežulio. Jeigu pastebėjote bent vieną iš aprašytų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją dermatologą.

Registracija konsultacijai

Bazaliomos diagnostika

Gerybinių ir piktybinių navikų diferenciacijai pasitelkiama dermatoskopija ir siaskopija. Šiais tyrimais įvertinama darinio struktūra bei kiti specifiniai požymiai. Diagnozė patvirtinama atlikus histologinį ar citologinį tyrimą, kurio metu identifikuojamos naviką sudarančios ląstelės.

Bazaliomos gydymas

Prieš skiriant gydymą, svarbu nustatyti ligos stadiją pagal TNM sistemą. Vertinamas naviko dydis bei išplitimas į limfmazgius, kitus vidaus organus.

Metodai, taikomi bazinių ląstelių vėžio gydymui:

  • Kriodestrukcija - procedūra, kurios metu navikas naikinamas žemos temperatūros skystu azotu. Šis metodas taip pat tinka ir gerybinių odos darinių šalinimui, pvz., karpų, papilomų, epitelio kilmės navikų.
  • Medikamentinis gydymas - skiriami tam tikri kremai, į kurių sudėtį įeina chemoterapiniai preparatai.
  • Lazerinė destrukcija.
  • Fotodinaminė terapija - odos pažeidimas padengiamas fotosensibilizuojančia medžiaga (t. y., medžiaga, kuri įjautrina odą spinduliams), o po 3-6 valandų atliekamas gydymas tam tikros bangos ilgio spinduliais.
  • Chirurginis naviko pašalinimas. Operacijos apimtis priklauso nuo auglio dydžio, anatominės srities bei pažeidimo kilmės. Operacija atliekama vietinėje nejautroje.
  • Radioterapija - iki 25% bazaliomos gydymui skiriama radioterapija, kaip viena iš kompleksinio gydymo sudedamųjų dalių.

Anksti diagnozuoti odos navikai yra iki galo išgydomi be jokių liekamųjų reiškinių. Todėl patariama reguliariai tikrinti savo apgamus ir pastebėjus nerimą keliantį odos darinį, konsultuotis su gydytoju dermatologu.