Nors hiperpigmentacija yra akiai nemaloni būklė, tačiau ji yra visiškai nepavojinga sveikatos atžvilgiu. Pagrindinės ligos ir būklės, sukeliančios odos pigmentacijos pokyčius:
- Melazma;
- Strazdanos;
- Pigmentuoti randai;
- Použdegiminė pigmentacija;
- Berloque dermatitas.
Plačiau apie jas galite paskaitykite skyreliuose „Hiperpigmentacija“, „Použdegiminė pigmentacija“, „Melazma“.
Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius odos priežiūros principus, kai vargina pigmentacijos pokyčiai.
Apsauga nuo saulės.
Tai kertinis pigmentacijos varginamos odos gydymo (ir būklės blogėjimo profilaktikos) metodas, nepriklausomai nuo odos pažeidimo kilmės. UV saulės spinduliai visuomet pablogina hiperpigmentuotos odos būklę- paryškėja tiek esanti pigmentacija, tiek ir skatina naujų hiperpigmentuotų plotelių atsiradimą. Dėl šios priežasties rekomenduojama kasdien naudoti odos priežiūros priemones su apsauga nuo saulės. Kai kurių mokslininkų duomenimis, SPF turi siekti 30, o idealiu atveju - 50. Tai gali būti ir kremai su SPF, ir makiažo priemonės bei kiti odos priežiūros produktai. Be to, nereikia pamiršti ir apie fizines apsaugos priemones - skrybėlę, tinkamą aprangą ilgomis rankovėmis ir pan., vengti saulės jos piko metu, ieškoti pavėsio. Žiemos metu užtenka ir apsauginio kremo nuo saulės su SPF 30.
Intensyviai saugotis nuo saulės reiktų ir po įvairių dermatologinių procedūrų, kuomet yra didžiausia tikimybė atsirasti použdegiminei pigmentacijai.
Kosmetikos priemonės pigmentacijos varginamai odai
Šios priemonės pasižymi trejopu veikimu:
- Skatina epidermio ląstelių atsinaujinimą, pašalina išorinį negyvų ląstelių sluoksnį. Tuo pat metu pašalinami ir pigmentacijos paveikti keratinocitai.
- Paveikia pigmento melanino sintezės procesą (melanogenezę), jo pasiskirstymą ląstelėje, galiausiai - šio pigmento sunaikinimą.
- Paveikia uždegiminius procesus, kurie vyksta formuojantis hiperpigmentacijai.
Optimaliausias hiperpigmentacijos gydymo variantas - kelių veikliųjų medžiagų (ir priemonių) kombinacija.
Depigmentuojančios medžiagos:
- Retinoinė rūgštis;
- Hidrokvinonas.
Retinoinė rūgštis yra receptinis vaistas. Jį skiria gydytojas dermatologas, kadangi ši medžiaga pasižymi stipriomis odą dirginančiomis savybėmis. Hidrokvinonas dažnai įeina į odą balinančių kremų sudėtį, jo koncentracija svyruoja nuo 2% iki 5%. Visgi ir šią priemonę reiktų naudoti atsargiai, tik pasitarus su gydytoju dermatologu.
Epidermio atsinaujinimą skatinančios medžiagos:
- Glikolio rūgštis (glycolic acid). Tai alfa - hidroksirūgščių šeimai priklausanti medžiaga, dažnai įeinanti į veido šveitiklių ir prausiklių sudėtį. Pasižymi keratolitinėmis, odą šveičiančiomis savybėmis. Optimali koncentracija siekia 10-15%. Didesnėmis koncentracijomis naudojama cheminiam pilingui.
- Beta-hidroksirūgštys, pvz., salicilo rūgštis.
- Retinoidai (retinolis, retinaldehidas). Gali paveikti tiek melanino gamybą, tačiau labiausiai veikia ląstelių atsinaujinimą, be to, veiksmingai padeda kovoti su priešlaikiniu odos senėjimu.
Medžiagos, mažinančios laisvųjų radikalų kiekį
Kaip žinia, dėl laisvųjų radikalų poveikio oda ima greičiau senti, o viena iš to išdavų - atsiradusi pigmentacija. Šios medžiagos gali slopinti melanino gamybą ar perdavimą į ląsteles. Pateikiamas sąrašas nėra galutinis, tačiau pagrindiniai kosmetikos ingredientai yra šie:
- Azelainė rūgštis. Veikia tik hiperpigmentuotas vietas, o sveikiems odos plotams neturi jokio poveikio. 20% kremas veikia ir kaip vaistas, ir kaip kosmetinė priemonė.
- Kojic rūgštis. Tai iš Aspergillus rūšies grybelio išgaunama medžiaga. Labai plačiai kosmetikos pramonėje naudojama medžiaga, pasižyminti priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu.
- Vitaminas C. Kone dažniausiai pigmentacijos varginamai odai skirtos kosmetikos ingredientas.
- Resorcinolis, rucinolis, resveratrolis, mirtos ekstraktas, SymWhite 377, glabridinas (saldymedžio ekstraktas), arbutinas. Kai kurių mokslinių tyrimų duomenimis, šios medžiagos taip pat padeda kovoti su nepageidaujama pigmentacija, nes paveikia melanino gamybą ir jo perdavimą keratinocitams.
- Kitos medžiagos: selenas, vitaminas E, niacinamidas, žaliosios arbatos ekstraktas, alijošius.
Daugumoje atvejų į kosmetikos priemones, skirtas pigmentacijos varginamai odai, įeina kelių aukščiau aprašytų medžiagų derinys.
Kosmetikos priemonės su aukščiau aprašytomis medžiagomis gali būti naudojamas varginant bet kokios kilmės hiperpigmentacijai. Svarbu prisiminti, jog dažnu atveju kova su pigmentacija būna ilga ir reikalaujanti daug pastangų, tinkamos odos priežiūros. Nereta kosmetikos priemonės tik papildo kitus taikomus gydymo metodus, tarp jų ir invazines procedūras.