Pigmentacijos sutrikimams būdingi odos spalvos pokyčiai. Jie išsivysto, kai sutrinka melaniną gaminančių ląstelių veikla, jos tampa pažeistos. Kai kurie pigmentacijos sutrikimai paveikia tik nedidelius odos plotelius, o kiti gali pažeisti viso kūno odą.
Hipermelanozė - tai būklė, kuomet viršutiniame odos sluoksnyje padaugėja melanino. Galimos priežastys:
- Hormoniniai pokyčiai (pvz., sergant Adisono liga);
- UV spinduliai (pvz., deginantis saulėje);
- Genetiniai faktoriai.
Kaip atsikratyti hiperpigmentacijos?
Varginant odos hiperpigmentacijai, patariama pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu. Gydytojas pirmiausiai įvertins Jūsų odos būklę bei nustatys labiausiai tikėtinas susirgimo priežastis. Tik jas išaiškinus, galima sudaryti individualų gydymo planą, koreguoti gyvensenos įpročius. Melazma, strazdanos, použdegiminė hiperpigmentacija, Adisono liga - visos šios ligos pasireiškia odos pigmentacijos sutrikimais, tačiau jų gydymas skiriasi iš esmės. Pvz., Adisono ligą gydo gydytojas endokrinologas. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į odos pažeidimo lokalizaciją - veido hiperpigmentacija gydoma skirtingai negu kitų kūno sričių odos spalvos pakitimai.
Konsultacijos metu gydytojas dermatologas užduos Jums keletą klausimų, padėsiančių nustatyti susirgimo kilmę, pvz.:
- Ar šiuo metu vartojate kokius nors vaistus, net ir parduodamus be recepto? Jei taip, kokius?
- Ar šiuo metu esate nėščia? Galbūt Jūs neseniai buvote nėščia?
- Ar sergate kitomis gretutinėmis, lėtinėmis ligomis? Kokiomis ligomis esate persirgęs anksčiau?
- Ar Jums buvo atliktos plastinės chirurgijos operacijos?
- Ar lankotės soliariume? Jei taip, kaip dažnai?
- Ar naudojate apsauginį kremą nuo saulės? Ar jaunystėje naudojote apsaugines priemones nuo saulės?
- Kokias profesionalias kosmetologines procedūras esate išbandę?
Surinkęs ligos anamnezę, gydytojas apžiūrės Jūsų odą, įvertins esamus pažeidimus. Gydymas, pigmento pašalinimo būdai aptariami tik nustačius diagnozę ir pažeidimo priežastis.
Pigmentacijos sutrikimų gydymui gali būti naudojami specialūs kremai ir serumai, kurių sudėtyje yra medžiagų, vadinamųjų alfa hidroksinėmis rūgštimis (AHA). Šios rūgštys balina bet kurios kilmės pigmentinės dėmes. Padidėjusiai pigmentacijai taip pat vartojamos ir priemonės su retinoidais. Kokias dar veikliąsias medžiagas galite rasti priemonių, skirtų pigmentacijos sutrikimams gydyti, sudėtyje?
- Hidrokvinonas. Mėgstama kosmetikos gamintojų priemonė, tačiau kai kurių šaltinių duomenimis, gali pasižymėti kancerogeniniu poveikiu.
- Migdolų rūgštis šviesina bet kurios kilmės pigmentines dėmes.
- Kojo rūgštis (kojic acid), azelainė rūgštis.
Populiariausiuose kremuose nuo hiperpigmentacijos dažniausiai randama bent keletas aukščiau išvardintų medžiagų.
Medicininės procedūros, taikomos gydant padidėjusią pigmentaciją:
- Cheminiai pilingai;
- Dermabrazija;
- Lazerinės procedūros;
- Intensyvios pulsinės šviesos procedūros.
Veido odos hiperpigmentacija
Dauguma pacientų skundžiasi veido odos hiperpigmentacija. Veido odos būklė yra labai svarbi mūsų socialiniam gyvenimui, todėl bet kokie bėrimai šioje srityje kelia psichologinį diskomfortą, nerimą. Dažniausiai pacientų užduodami klausimai:
- Kaip atsikratyti veido odos pigmentacijos?
- Koks yra geriausias veido odos pigmentacijos gydymas?
- Kaip galima natūraliais būdais sumažinti veido odos pigmentaciją?
- Kaip pašalinti pigmentaciją nuo skruostų odos?
- Kas sukelia veido odos pigmentaciją, veido odos spalvos pokyčius?
- Kaip galima pašalinti pigmentines žymes, esančias veido odoje?
Veido spalvos pokyčiai yra itin aktuali problema, todėl detaliau panagrinėsime šią temą. Kai kuriais atvejais būna itin sunku pašalinti pigmentines žymes ant veido, ypač asmenims, turintiems padidėjusį polinkį į pigmento gamybą ar jau esant itin išreikštai veido pigmentacijai. Kartais ši estetinė problema sukelia nerimą ar net depresiją.
Strazdanos
Tai viena dažniausiai sutinkamų padidėjusios pigmentacijos išraiškų veido odoje. Strazdanos - tai susigrupavę melanocitai su padidėjusiu melanino kiekiu. Jos yra labiau pastebimos asmenims, turintiems šviesų odos tipą. Dažniausios strazdanų atsiradimo priežastys - tai saulės spinduliai, kurių poveikyje strazdanos tamsėja ir tampa labiau pastebimos. Gydymui taikomi kremai su šviesinančiomis medžiagomis, lazerinės procedūros. Strazdanos būdingiausios vaikams, o su amžiumi turi tendenciją išblukti ar visai išnykti.
Melazma
Dar viena dažna veido odos hiperpigmentacijos priežastis. Melazma atsiranda dėl hormonų disbalanso, ar kitų hormoninio fono pokyčių, pvz., esant nėštumui. Tai klasikinė hormoninės kilmės hiperpigmentacijos forma. Melazma gali pasireikšti moteriai vartojant pakaitinę hormonų terapiją, hormoninius kontraceptikus ir kt. Dažniausiai ja serga ikimenopauzinio amžiaus moterys. Kitos melazmos priežastys:
- Hipotirozė (būklė, kai skydliaukė gamina per mažai hormonų);
- Saulės poveikis;
- Stresas;
- Alerginės reakcijos (kosmetikai, vaistams);
- Chemoterapiniai preparatai.
Dažniausiai melazma pažeidžia skruostus, nosį ir lūpas, veidas įgauna rudą atspalvį. Nėštumo metu šiuos pokyčius inicijuoja padidėjusios moteriškų hormonų - estrogenų ir progesterono - koncentracijos. Abu minėti hormonai skatina pigmento melanino gamybą. Kai melazma atsiranda dėl nėštumo, dažniausiai jokio gydymo nereikia, kadangi pagimdžius, šie veido spalvos pokyčiai išnyksta savaime per keletą mėnesių. Visgi, jeigu pacientė nori anksčiau atsikratyti nepageidaujamos hiperpigmentacijos, skiriami specialūs kremai su šviesinančiomis medžiagomis, cheminiai pilingai, dermabrazija ar intensyvios pulsinės šviesos procedūros.
Saulės šviesa provokuoja tiek strazdanų, tiek melazmos atsiradimą. Todėl vienas iš svarbiausių hiperpigmentacijos profilaktikos būdų - tai vengti saulės spindulių:
- Ribokite laiką, kurį leidžiate saulės atokaitoje;
- Naudokite apsauginius kremus nuo saulės;
- Nešiokite skrybėles.
Nė vienas vaistas ar procedūra negarantuoja šimtaprocentinio pigmentacijos pašalinimo, todėl geriausia išvengti jos atsiradimo. Be to, pigmento šalinimas reikalauja daugiau pastangų ir kainuoja brangiau nei išvardintos prevencinės priemonės.
Iš esmės strazdanų ir melazmos gydymas nesiskiria. Abiem atvejais veiksmingi kremai su balinančiomis medžiagomis, pasiekti gero efekto padeda ir lazerinės procedūros. Kadangi veido oda yra žymiai jautresnė negu kitų kūno sričių, gydymas turi būti švelnesnis, ne toks intensyvus. Visgi esminiai gydymo principai ir taikomi metodai nelabai skiriasi pagal odos pažeidimų lokalizaciją.
Natūralios priemonės veido pigmentacijai pašalinti
Liaudies medicina siūlo savo priemonių nepageidaujamai pigmentacijai šalinti. Kai kurias iš jų nesunkiai galite rasti ir savo virtuvėje. Tačiau gydymas natūraliomis medžiagomis užtrunka kur kas ilgiau nei vartojant gydytojo paskirtus vaistus. Balinančiomis savybėmis pasižymi:
- Bulvės. Jos itin tinkamos melazmos gydymui, kadangi šviesina odą. Perpjaukite bulvę pusiau, užlašinkite šlakelį vandens ir šiomis puselėmis įtrinkite pigmentacijos pažeistas veido sritis. Taikant šį metodą kasdien, rezultatai tampa matomi po 1 mėnesio.
- Citrinos ir agurkai. Susmulkinkite agurką, ant jo išspauskite citrinos sulčių, išmaišykite. Gautą masę paskirstykite ant pažeistų veido zonų, laikykite 15 - 20 min. Procedūrą kartojant kasdien, rezultatai taps pastebimi po 1 mėnesio.
- Citrinų sulčių ir medaus mišinys. Sumaišykite šiuos ingredientus tarpusavyje. Gautą tyrelę paskirstykite ant pigmentacijos pažeistų veido sričių. Po 15 min. nuplaukite drungnu vandeniu. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną.
- Obuolių sidro actas. 3-4 valgomuosius šaukštus obuolių sidro acto sumaišykite su vandeniu, pagamintu tirpalu masažuokite pigmentuotas vietas. Po to nuplaukite veidą drungnu vandeniu. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną.
- Svogūnas. Raudonąjį svogūną perpjaukite pusiau. Gautas puseles priglauskite prie pažeistų veido sričių ir palaikykite kelias minutes. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną.
- Migdolai. Šiai kaukei Jums reikės 5 migdolų riešutų, šaukšto medaus ir lašelio citrinų sulčių. Riešutus pamerkite į vandenį ir palikite per naktį. Po to juos susmulkinkite, sumaišykite su medumi ir citrinos sultimis. Gautą masę nakčiai užtepkite ant pigmentinių dėmių. Ryte nuplaukite veidą šaltu vandeniu.
- Avokadai. Nulupkite ir sutrinkite avokadą. Gautą masę užtepkite ant veido ir palikite 10 minučių. Tada nuplaukite veidą drungnu vandeniu. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną, bent 1 mėnesį. Avokaduose gausu vitamino C bei oleino rūgšties. Būtent šios medžiagos ir pasižymi odą šviesinančiomis savybėmis.
- Bananai. Nulupkite bananą, sutrinkite jį su šaukštu pienu bei ¼ arbatinio šaukštelio medaus. Gautą masę paskirstykite ant pigmentuotų sričių, laikykite apie 30 min. Procedūrą kartokite 2 kartus per savaitę.
- Mėtos. Susmulkinkite kelis mėtų lapelius ir šią masę sumaišykite su vandeniu. Gautą mišinį paskirstykite ant pigmentuotų sričių, laikykite apie 15 min. Mėtos efektyviai mažina tamsią pigmentaciją veido srityje.
Kremai, skirti hiperpigmentacijos varginamai veido odai
Jeigu natūralios priemonės nepadeda pasiekti trokštamų rezultatų, rekomenduojama išbandyti specialius veido kremus, skirtus pigmentacijos sutrikimams šalinti. Geriausiai veikia tie kremai, kurių sudėtyje yra bent kelios balinančios medžiagos. Kokios medžiagos privalo įeiti į šių kremų sudėtį?
- Vitaminas C - tai stipri balinanti medžiaga, be to, pasižymi ir uždegimą slopinančiomis savybėmis.
- Arbutinas - balinanti medžiaga, turi ir antioksidacinį poveikį.
- Azelainė rūgštis - šviesina odą, gydo spuogus.
- Kalcio askorbatas - veikia kaip antioksidantas, šviesina odą, mažina raukšles.
- Niacinamidas - balina pigmentines dėmes, apsaugo odą nuo UV spindulių, gerina odos būklę sergant akne.
- Nikotininė rūgštis - šviesina odą, saugo nuo UV spindulių.
- Whitonyl - efektyviai pašalina tamsią veido pigmentaciją.
- Salicilo rūgštis - šviesina hiperpigmentuotą odą.
Patariama rinktis gerai žinomų, patikrintų gamintojų produkciją. Kremus, skirtus hiperpigmentacijos korekcijai, reikia naudoti griežtai laikantis pateiktos instrukcijos.
Prieš naudojimo pradžią, būtina priemonę išbandyti ant nedidelio odos plotelio, pvz., ant dilbio vidinės pusės. Stebėkite reakciją 1 dieną. Jeigu oda parausta ar atsiranda kitų pakitimų, nemalonių pojūčių, greičiausiai šis kremas Jums netinka, nenaudokite jo. Netgi pati geriausia ir populiariausia odos priežiūros priemonė nesuteikia garantijos, kad Jūsų oda ją gerai toleruos.
Pasitepę hiperpigmentaciją mažinančiu kremu, neikite į lauką nepasitepę apsauginiu kremu nuo saulės. Dauguma dieninių kremų, makiažo priemonių savo sudėtyje turi medžiagų, apsaugančių nuo saulės spindulių. Jums tereikia atidžiau paskaityti jų etiketes. Apsauga nuo saulės aktuali ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais bei debesuotomis dienomis.
Kremas tepamas ant švaraus veido, todėl prieš tai pašalinkite visus makiažo likučius.
Hiperpigmentacijai gydyti skiriami ne tik kremai. Yra ir odą balinančių veido kaukių, serumų, tonikų, tepalų. Svarbiausia, kad šių priemonių sudėtyje būtų odą šviesinančių medžiagų.
Dauguma priemonių, skirtų odos pigmentacijos sutrikimams gydyti, galima įsigyti be gydytojo recepto. Tačiau jos dažniausiai būna mažiau efektyvios nei receptiniai preparatai. Bet kokiu atveju patariama pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu, kuris parinks geriausiai Jums tinkančią hiperpigmentacijos koregavimo priemonę.
Použdegiminė pigmentacija
Tai pigmentacijos rūšis, atsirandanti dėl prieš tai buvusio odos uždegimo. Priežastys:
- Aknė;
- Atopinis dermatitas;
- Psoriazė;
- Odos traumos (pvz., terminiai nudegimai, dermabrazija, lazerinės procedūros, cheminiai pilingai).
Ši pigmentacijos rūšis gali pažeisti tiek veido, tiek ir kūno odą. Ji pasireiškia, kaip plokščios hiperpigmentuotos dėmės, besiskiriančios atspalviu, forma ir dydžiu.
Kaip ir kitos pigmentinės žymės, použdegiminė hiperpigmentacija išryškėja deginantis prieš saulę ir įdegus.
Gydymo procesas yra ilgas ir sunkus, neretai užtrunka iki 6-12 mėnesių. Taikomi įvairūs vietinio poveikio vaistai, medicininės procedūros. Nėra vieno geriausio metodo, kuris užtikrintų greitą ir šimtaprocentinį rezultatą.
Populiariausios priemonės použdegiminei pigmentacijai mažinti - tai kremai su įvairiomis balinančiomis medžiagomis, pvz., hidrokvinonu, glikolio rūgštimi, azelaine rūgštimi. Tačiau minėtos medžiagos efektyviai mažina tik epidermio hiperpigmentaciją, bet neveikia giliau esančios dermos pigmentacijos. Geriausiam rezultatui pasiekti, patariama derinti kelias veikliąsias medžiagas.
Kita dėmesio verta medžiaga - retinoidai. Tai vitamino A analogai, kurie taipogi pasižymi odą šviesinančiomis savybėmis. Arbutinas, niacinamidas irgi padeda gydyti použdegiminės pigmentacijos pažeistą odą.
Taip pat sergant akne gali atsirasti nepageidaujama hiperpigmentacija. Ankstyvas ir tinkamas spuogų gydymas sumažina liekamosios pigmentacijos išsivystymo tikimybę. Tais atvejais, kai to išvengti nepavyksta, geriausiai tinka azelainė rūgštis. Ši medžiaga yra taikoma ir aknės gydymui, be to, pastebėta, kad šviesina tamsią odą, todėl puikiai tinka spuogų ir použdegiminės pigmentacijos varginamai odai.
Kai kuriais atvejais použdegiminei hiperpigmentacijai mažinti gali būti taikoma ir krioterapija.
Cheminiai pilingai - tai viena iš priežasčių, didinančių šios estetinės problemos išsivystymo tikimybę, tačiau jie pasitelkiami ir gydymui. Procedūra gali ženkliai pagerinti odos būklę. Svarbu, kad cheminį veido odos šveitimą atliktų specialistas, nes rizikuojama sudirginti odą, pabloginti esamą būklę ar netgi sukelti naujos hiperpigmentacijos išsivystymą.
Labai efektyvios yra lazerinės procedūros, taikomos veido odos použdegiminei hiperpigmentacijai gydyti. Jos atliekamos tuomet, kai kiti, paprastesni gydymo metodai būna neveiksmingi.
Liaudies medicinoje nemažai receptų, kaip galima atsikratyti uždegimo sukeltos pigmentacijos. Metodai, išvardinti skyrelyje „Veido odos hiperpigmentacija“, tinka ir použdegiminei pigmentacijai gydyti.