Melazma

Melazma

Melazma - tai įgyta odos būklė, kuriai būdinga hiperpigmentacija, dažniausiai atsirandanti saulei atvirose vietose, ypač dažnai - veide. Šis odos pažeidimas būdingiausias tamsaus gymio moterims, gyvenančioms saulėtose vietose. Melazma kelia žymų kosmetinį ir psichologinį diskomfortą - atlikti moksliniai tyrimai byloja, jog veido srities hiperpigmentacija neigiamai veikia emocinę būklę, socialinį gyvenimą, netgi laisvalaikį.

Tikslus melazmos paplitimas nėra žinomas, bet manoma, kad ši odos būklė būdinga 4-10% žmonių. Melazma dažnesnė moterims negu vyrams. 25% atvejų šis odos pažeidimas išryškėja nėštumo metu, todėl melazma dar vadinama „nėštumo kauke“.

Kokie yra melazmos rizikos veiksniai?

Melazmos priežastys Ligos priežastys nėra aiškios. Teigiama, kad hiperpigmentacijos atsiradimui įtakos gali turėti:

  • Tamsus gymis (ypač III ir IV fototipai);
  • Ultravioletiniai saulės spinduliai;
  • Hormoniniai veiksniai, pvz., nėštumas, kontraceptinės tabletės, pakaitinė hormonų terapija;
  • Genetinis polinkis;
  • Skydliaukės ligos;
  • Tam tikrų vaistų vartojimas, pvz., vaistų nuo epilepsijos;
  • Netinkamų kosmetikos priemonių naudojimas (tai gali pabloginti ir jau esančią melazmą).

Kenksmingą saulės spindulių poveikį įrodo tai, jog melazma dažniausiai atsiranda saulei atvirose vietose. UV spinduliai skatina melanocitų proliferaciją, migraciją bei pigmento melanino sintezę. Tai lemia ne tik naujos pigmentacijos atsiradimą, bet ir blogina jau esančią.

Registracija konsultacijai

Melazmos simptomai

Būdingos netaisyklingų ribų hiperpigmentuotos dėmės, dažniausiai veido srityje. Dėmių spalva įvairuoja nuo šviesiai rudos iki tamsiai rudos ar pelenų spalvos. Šios dėmės linkusios tarpusavyje susilieti, be to, jos išsidėsto simetriškai. Stebimas 3 tipų hiperpigmentacijos pasiskirstymas:

  • Skruostų, kaktos, viršutinės lūpos, nosies ir smakro srityje;
  • Skruostų ir nosies srityje;
  • Palei apatinio žandikaulio kraštą.

Kartais melazma atsiranda ant žastų ar viršutinėje krūtinės dalyje. Hiperpigmentacija, atsiradusi nėštumo metu, dažniausiai pranyksta savaime metų bėgyje.

Kiti simptomai, pvz., niežulys ar deginimas, melazmai nebūdingi.

Kaip diagnozuojama melazma?

Liga diagnozuojama gydytojo apžiūros metu, įvertinus bėrimus ir kitus lydinčius simptomus. Dažniausiai tam nereikia jokių papildomų tyrimų. Melazma skirtina nuo použdegiminės pigmentacijos, vaistų sukeltos pigmentacijos, pigmentinio kontaktinio dermatito ir kitų panašiais požymiais pasireiškiančių ligų. Todėl nepatariame užsiimti savigyda, verčiau pasikonsultuokite su gydytoju.

Melazmos gydymas

Kadangi melazmai būdinga lėtinė ir periodiškai atsinaujinanti eiga, gydymas gali būti komplikuotas.

Visiems pacientams pirmiausia rekomenduojama apsauga nuo saulės:

  • Plataus spektro apsauginiai kremai nuo saulės (SPF 30 ar didesnis). Juos reikia naudoti kasdien, ir teptis kas 2 valandas;
  • Plačiabrylė skrybėlė;
  • Vengti saulės jos piko valandomis (10-14 val.).

Melazmos gydymui skiriamos įvairios priemonės, pvz., odą šviesinantys kremai, cheminiai pilingai, lazerinės procedūros. Visgi nėra vienintelio ir paties efektyviausio metodo, todėl dažniausiai derinami keli gydymo būdai.

Odą balinančių kremų efektyvumas vertinamas tik po 6 mėnesių. Daugumoje atvejų šiuos kremus tenka naudoti ir dar ilgiau.

Melazma neigiamai veikia socialinį gyvenimą, emocinę pusiausvyrą. Gydymui atspariais atvejais rekomenduojamas kosmetinis pigmentacijos maskavimas.

Pirmojo pasirinkimo gydymo metodai:

  • Odą balinantys kremai. Dažniausiai į jų sudėtį įeinančios medžiagos: hidrokvinonas, azelainė rūgštis, mekvinolis, kojic rūgštis.
  • Vietinio poveikio retinoidai. Šios medžiagos skatina keratinocitų atsinaujinimą, slopina melanosomų metabolizmą bei pagerina kitų aktyviųjų medžiagų prasiskverbimą į odą. Visgi retinoidų, kad ir tepamų, negalima vartoti nėščioms moterims.

Antrojo pasirinkimo metodai:

  • Cheminiai pilingai. Atliekami esant vidutinio ar sunkaus laipsnio melazmai, kurios neveikia pirmojo pasirinkimo preparatai. Pilingo metu odos tekstūra susilygina, atjaunėja. Melazmos gydymui efektyvūs paviršiniai glikolio ar salicilo rūgšties pilingai. Geriausiam efektui pasiekti, rekomenduojama, kad pilingą atliktų gydytojas sveikatos priežiūros įstaigoje.
  • Lazerinės procedūros atliekamos esant kitiems gydymo metodams atspariai melazmai.

Kaip jau minėta, prireikia nemažai laiko, kol pasiekiami akį džiuginantys rezultatai. Neretai tenka skirti ir palaikomąjį gydymą, kad melazma neatsinaujintų.

Jeigu Jus vargina veido odos hiperpigmentacija, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju. Gydytojas, įvertinęs Jūsų odos būklę, skirs tinkamiausią gydymą, kad vėl galėtumėte džiaugtis sveika oda.