Vyrų androgeninė alopecija

Vyrų androgeninė alopecija

Vyrams androgeninė alopecija yra pati dažniausia plaukų slinkimo priežastis. Ji paveikia kone 50% baltaodžių vyrų, vyresnių nei 50 metų. Šiai būklei būdingas laipsniškas plikimas, ryškesnis priekinėje ir vidurinėje skalpo dalyje bei viršugalvio srityje. Ši alopecija dar vadinama „vyriškojo tipo plikimu“, „vyriško tipo plaukų slinkimas“ ir pan.

Norint suprasti ligos mechanizmą, svarbu prisiminti plauko augimo ciklą. Žmogus gimsta jau turėdamas plaukų folikulus. Plaukų augimas yra ciklinis procesas, kurį sudaro 3 pagrindinės fazės:

  • Augimo fazės (anagenas), trunkantis 2-6 metus. Nuo šios fazės trukmės priklauso plauko ilgis.
  • Involiucijos fazė (katagenas), kuri trunka 2-3 savaites.
  • Ramybės fazė (telogenas). Ši fazė tęsiasi 2-3 mėnesius, o jos pabaigoje plaukas iškrenta ir jo vietoje pradeda formuotis naujas. Taip prasideda naujo plauko augimo ciklas.

Normos atveju, 80-90% galvos odos plaukų yra augimo fazėje, 5-10% esti telogeno fazėje, o 1-3% - katageno etape. Kiekvieną dieną sveikas žmogus netenka iki 100 plaukų, ir lygiai tiek pat plaukų pradeda naują augimo ciklą. Plačiau skaitykite skyrelyje „Plaukų fiziologija ir augimas“.

Šios būklės atsiradimui daug įtakos turi hormonai (ypač androgenai) bei genetiniai veiksniai. Plikimas yra traktuojamas kaip nuo androgenų priklausanti savybė su stipriu genetiniu pagrindu. Būtent tai lemia, jog sutrumpėja plauko augimo fazė, dėl ko plaukas tampa trumpesnis ir plonesnis. Be to, galvos odoje pakinta anageno ir telogeno fazės plaukų santykis, kuris normos atveju siekia 12:1, o pasireiškus androgeninei alopecijai tampa 5:1. Ilgainiui anageno fazė sutrumpėja tiek, kad naujas plaukas tiesiog nespėja pasiekti galvos odos paviršiaus.

Vyrų androgeninės alopecijos paplitimas priklauso nuo amžiaus ir rasės. Maždaug 30% baltaodžių vyrų ši alopecija pasireikš sulaukus 30 metų amžiaus, 50% - 50 metų amžiaus, ir 80% - sulaukus 70 metų. Pirmosios androgeninės alopecijos apraiškos gali atsirasti ankstyvoje jaunystėje. Vieno tyrimo metu buvo pastebėta, kad 16% 15-17 metų jaunuolių jau turėjo klinikinių androgeninės alopecijos požymių. Didesnę riziką plikimui turi tie vyrai, kurių šeimoje pasitaikė alopecijos atvejų. Rizika išauga kone 5 metus, jeigu alopeciją turėjo paciento tėvas. Be to, kuo daugiau vyriškos lyties giminių yra nuplikę, tuo androgeninės alopecijos tikimybė yra didesnė.

Registracija konsultacijai

Vyrų androgeninės alopecijos požymiai

Šiai būklei būdingas įvairaus laipsnio plaukų išretėjimas, išplonėjimas. Plikti pradedama nuo smilkinių, priekinės - vidurinės skalpo dalies ar viršugalvio. Pažeidimo laipsnis labai varijuoja: kai kuriems pacientams labiau pažeidžiamas viršugalvis, kitiems - priekinė skalpo dalis. Svarbu paminėti, jog pasibaigus brendimui net 96% baltaodžių vyrų pasireiškia nežymus plaukų išretėjimas ties plaukų augimo linija ir smilkiniais (< 2 cm), ir tai nerodo būsimo polinkio androgeninės alopecijos atsiradimui.

Vyrų androgeninė alopecija yra skirstoma į 7 stadijas pagal Hamilton - Norwood skalę, kur į I-ą stadiją patenka asmenys, varginami minimalaus plaukų slinkimo, o į VII-ą – pacientai, varginami žymaus plaukų netekimo, kai išliko tik plaukų juosta pakaušyje ir galvos šonuose. Visgi ne visiems vyrams būdingas skalėje vaizduojamas plikimo etapiškumas. Pvz., 10% vyrų gali pasireikšti vadinamasis „moteriško tipo androgeninė alopecija“ (plačiau skaitykite skyrelyje „Moterų androgeninė alopecija“).

Androgeninė alopecija yra lėtai progresuojantis procesas, trunkantis daugybę metų. Jai būdingi periodiniai suintensyvėjimai, kuomet tam tikrais intervalais plaukai slenka greičiau, o po jų plaukų slinkimas būna minimalus.

Kaip diagnozuojama androgeninė alopecija?

Ši būklė diagnozuojama nesunkiai. Diagnostikai užtenka detalios gydytojo apžiūros. Taip pat konsultacijos metu įvertinami ir kiti požymiai - lėtai progresuojanti plikimo eiga, tipinės pažeidimo vietos, neigiamas plauko tempimo testas. Išsiaiškinama, ar paciento artimųjų tarpe yra asmenų, kuriems taip pat pasireiškė androgeninė alopecija. Gali būti atliekama dermatoskopija. Galvos odos biopsija ir histologinis tyrimas daugumoje atveju nereikalingi.

Sąsajos su kitomis ligomis

  • Širdies ir kraujagyslių ligos. Daugybės mokslinių tyrimų metu nustatytas androgeninės alopecijos ir širdies - kraujagyslių ligų rizikos faktorių ryšys. Pastebėta, kad plikimu besiskundžiantys vyrai dažniau serga arterine hipertenzija, būna nutukę, turi padidėjusią cholesterolio koncentraciją, rizikuoja anksčiau numirti nuo širdies ligų ar susirgti cukriniu diabetu.
  • Prostatos vėžys. Mokslinių tyrimų metu pastebėta, kad anksti prasidėjusi androgeninė alopecija gali būti susijusi su dvigubai didesne prostatos vėžio rizika. 

Todėl nepamirškite profilaktiškai pasitikrinti sveikatos, net jeigu ir jaučiatės puikiai. Paprasčiau ligai užbėgti už akių, negu paskui ją gydyti.

Vyrų androgeninės alopecijos gydymas

Nors androgeninė alopecija yra gerybinė būklė, tačiau kai kuriems pacientams dėl neigiamo kosmetinio efekto ji gali sukelti psichologinių problemų.

Pirmos eilės vaistai, skiriami vyrų androgeninės alopecijos gydymui, yra vietiniai minoksidilio preparatai arba geriamasis finasteridas. Visgi atsakas į gydymą būna nevienodas: kai kuriems pacientams plaukai atauga, o kitiems nustoja slinkę. Kartais atliekama plaukų transplantacija.

  • Finasteridas yra fermento 5-alfa-reduktazės inhibitorius, todėl jo poveikyje testosteronas nevirsta į DHT. Būtent pastarasis ir dalyvauja androgeninės alopecijos vystymosi mechanizme. Nepaisant to, finasteridas netrikdo testosterono funkcijos. Gydymo efektyvumas vertinamas po 12 mėnesių, be to, būtinas vaisto vartojimas palaikomosios dozėmis, kadangi nustojus vartoti šį vaistą, plaukų slinkimas atsinaujina per 6-9 mėnesius. Nepageidaujamos reakcijos pasireiškia retai (< 1,5% pacientų), dažniausiai tai būna erekcijos sutrikimai, sumažėjęs seksualinis potraukis, ejakuliacijos sutrikimai.
  • Vietinio poveikio minoksidilio preparatai. Minoksidilis skatina plaukų augimą, kadangi ilgina anageno fazę ir trumpina katageno etapą, gerina galvos odos kraujotaką. Gydymas šiuo vaistu gali būti skiriamas neribotą laiką, kadangi nutraukus minoksidilį, plaukai nebeatauginės. Gydymo pradžioje, tikėtina, pasireikš paradoksinis plaukų slinkimas, užtruksiantis apie 2 mėnesius. Apie efektyvumą sprendžiama mažiausiai po 4 mėnesių nuo gydymo pradžios, nors galutiniam efektui įvertinti prireikia 1-1,5 metų. Šalutinis poveikis yra labai retas, dažniausiai tai būna lokalus odos sudirgimas, kontaktinis dermatitas, retkarčiais gali padidėti veido plaukuotumas.
  • Plaukų folikulų transplantacija - pagrindinis chirurginis vyrų androgeninės alopecijos gydymo metodas. Operacija gali būti atliekama pacientams su stabilia alopecijos eiga ar esant medikamentinei būklės kontrolei, be to, esant pakankamai plaukų rezervuarui. Operacijos principas: plaukų folikulai iš nepažeistų skalpo vietų (pvz., pakaušio) perkeliami į išplikusias vietas. Pakaušyje esantys plaukai yra atsparūs androgenų poveikiui, todėl tikėtina, kad ir transplantuoti plaukai prigis ir laikui bėgant neiškris. Technikų, kaip atliekamos plaukų transplantacijos, yra kelios, pvz., folikulinio vieneto transplantacija, folikulinio vieneto ekstrakcija ir kt. Po operacinio gydymo dažniausiai tęsiamas ir medikamentinė terapija, siekiant geriausio kosmetinio efekto.
  • Lazerinė terapija. Tyrimų metu pastebėta, kad lazerinės šukos gali padidinti plaukų tankumą. Lazerio šviesa galimai greitina ląstelių ciklą, stimuliuoja plaukų folikulų kamienines ląsteles, greitina ląstelių medžiagų apykaitą, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu.
  • Kiti metodai: trombocitais praturtintos plazmos (PRP) terapija, kosmetinis kamufliažas (perukai, specialūs purškalai, pudros, losjonai ir pan.)

Jeigu Jus vargina plaukų slinkimas, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu jau šiandien!