Ligos paplitimas ir rizikos veiksniai
Kaip jau minėta, trakcinė alopecija išsivysto, kai ilgą laiką plaukų folikulai būna veikiami fizinės įtampos. Nors tikslių duomenų apie ligos paplitimą nėra, nustatyta, jog tempimo alopecija būdingiausia žmonėms, mėgstantiems tam tikras šukuosenas: tvirtai supintas kasas, aukštai ir stipriai surištas „arklio uodegas“, kuodus. Ne mažesnę riziką alopecijai atsirasti kelia ir plaukų šinjonai, prisegamos sruogos, plaukų segtukai. Dėl šių priežasčių trakcinė alopecija būdingesnė moterims negu vyrams. Mokslinių tyrimų metu nustatyta, jog minėtas susirgimas gali varginti net 32% moterų ir tik 2 % vyrų. Be to, susirgimo dažnis didėja su amžiumi.
Kiti galimi ligos rizikos veiksniai - cheminės plaukų tiesinimo priemonės, skalpo skausmas, šašai ar pūlinukai galvos odoje. 80% pacientų, kuriems pasireiškė ši alopecijos forma, prieš tai vargino galvos odos bėrimai ar nemalonūs pojūčiai galvos odoje atliekant cheminį sušukavimą.
Tikslus ligos mechanizmas nėra iki galo išaiškintas. Manoma, kad tempiant plaukus, apie plauko folikulą vystosi uždegimas, kuris gali nekelti jokių simptomų arba pasireikšti būdingais folikulito simptomais (plačiau skaitykite skyrelyje „Folikulitas“). Plaukų folikulai dėl uždegimo sumažėja, pereina į ramybės fazę, dėl to plaukai retėja, plonėja.
Susirgimo pradžioje plaukų slinkimas yra grįžtamas procesas. Tereikia nutraukti plaukų tempimą ir išgydyti uždegimą. Esant pastoviam plaukų traumavimui, vystosi randėjanti alopecija (plačiau skaitykite skyrelyje „Randinė alopecija“), plaukai išslenka negrįžtamai.
Trakcinės alopecijos požymiai
Tempimo alopecijos požymiai priklauso nuo ligos stadijos ir sunkumo laipsnio. Tai gali būti uždegiminiai bėrimai, išretėję plaukai, suplonėję ir sutrumpėję plaukai, išplikę plotai galvos odoje. Susirgimas dažniausiai pakenkia galvos odą, ypač dažnai plaukų zoną ties kakta ir smilkiniais, virš ausų.
Ankstyvose stadijose plaukai gali ir neslinkti, arba slinkti labai nežymiai. Dėl tempimo atsiranda folikulitas, pasireiškiantis folikulitu, pūlinukais, uždegiminiais „spuogeliais“. Neretai pacientai tai apibūdina kaip „spuogus“ galvos odoje, kuriuos lydi pleiskanojimas, niežulys. Trakcinis folikulitas praeina savaime, kai nebelieka išorinio tempimo.
Jeigu tempimas tęsiasi, prasideda ryškus plaukų slinkimas, plaukai pastebimai išretėja, atsiranda išplikimo židinių. Klasikiniu atveju pasireiškia kraštinė tempimo alopecija, paveikianti plaukus palei kaktą, smilkinius bei zonas virš ausų. Tačiau priklausomai nuo šukuosenos įpročių, alopecija gali atsirasti ir pakaušio srityje. „Kirpčiukų“ simptomas - tai ploni, trumpi plaukeliai, išlikę ties plaukų augimo linija kaktos srityje. Kraštinė alopecija dažniausiai atsiranda dėl įpročio rišti plaukus į aukštas, tvirtas „arklio“ uodegas, sukti plaukus į kuodą, tvirtai pinti kasas.
Kitose skalpo zonose, pvz., pakaušio srityje, gali išsivystyti nekraštinė trakcinė alopecija. Tai būdinga moterims, mėgstančioms šinjonus, prisegamus plaukus, tvirtus kuodus, priauginamus plaukus, plaukų aksesuarus. Ilgainiui pakaušio srityje atsiranda pavienių išplikimo židinių. Linijinis, pasagos formos ar lenktas išplikimo židinys gali atsirasti dėl itin tvirtai, prie pat skalpo pinamų kasyčių, taip pat ruošiant plaukų priauginimui.
Kaip diagnozuojama trakcinė alopecija?
Trakcinės alopecijos diagnostika patyrusiam specialistui nekelia sunkumų. Dažniausiai tam užtenka nuodugnios gydytojo apžiūros. Įvertinama esama plaukų ir galvos odos būklė, plaukų priežiūros ir šukuosenų formavimo įpročiai, plaukų slinkimą lydintys simptomai, esami (ar buvę) uždegimo požymiai - galvos odos paraudimas, pūlinukai, uždegiminiai „spuogeliai“. Jeigu pacientui, mėgstančiam „tvirtas“ šukuosenas pasireiškė plaukų slinkimas, dažnu atveju diagnozė nekelia abejonių.
Visgi nemažai skalpo odos ir plaukų ligų gali pasireikšti pavieniais išplikimo židiniais. Neaiškiais atvejais atliekama odos biopsija ir histologinis ištyrimas.
Dažniausi konsultacijos metu užduodami klausimai:
- „Kada prasidėjo plaukų slinkimas? Ar plaukai pradėjo slinkti staiga, ar palaipsniui?“ Sergant trakcine alopecija, plaukų slinkimas prasideda palengva. Retkarčiais, pvz., staiga išpynus kasytes, gali pasirodyti, jog per trumpą laiką išslinko daug plaukų.
- „Kuri galvos sritis neteko daugiausiai plaukų?“. Lokalizuoti, pavieniai išplikimo židiniai būdingi trakcinei alopecijai. Jeigu plaukai slenka apskritai nuo visos galvos, reikia ieškoti kitų priežasčių.
- „Ar buvo kitų simptomų prieš plaukų slinkimą?“. Kryptingai klausiant, dauguma sergančiųjų trakcine alopecija prisimins, jog prieš prasidedant plaukų slinkimui, galvos oda buvo jautri, vargino niežulys, dilgčiojimas, galvos odoje buvo šašų, spuogelių.
- „Kokie yra jūsų plaukų priežiūros įpročiai, kaip formuojat šukuoseną?“. Diagnozuojant trakcinę alopeciją, svarbu nustatyti plaukų tempimo faktą. Tai tam tikros šukuosenos (kasos, kuodukai, uodegos ir pan.), bei įprotis naudotis tiesinimo žnyplėmis, cheminėmis tiesinimo priemonės (dėl pastarųjų plaukai pasidaro trapūs ir linkę išslinkti).
Apžiūros metu įvertinama plauko tekstūra, ilgis, spalva, galvos oda, esami bėrimai ir kiti parametrai. Plaukų tempimo testas, taikomas nustatyti plaukų augimo ciklo sutrikimus, būna neigiamas. Neretai atliekamas ir dermatoskopinis ištyrimas.
Trakcinė alopecija skirtina nuo tokių ligų kaip folikulitas, židininė alopecija, trichotilomanija, sifilis, galvos odos grybelis. Todėl geriau neužsiimti savigyda, o kreiptis į gydytoją dermatologą, kuris nuodugniai Jus apžiūrėjęs, skirs tinkamiausią gydymą.
Trakcinės alopecijos gydymas
Pagrindiniai gydymo tikslai:
- Plaukų priežiūros įpročių keitimas;
- Plaukų slinkimo stabdymas;
- Plaukų augimo skatinimas.
Sunkiais ligos atvejais, kai plaukų ataugimas neįmanomas, galima taikyti kosmetinį kamufliažą ar netgi plaukų transplantaciją.
Ankstyvos stadijos trakcinė alopecija. Kai ligos trukmė yra mažiau nei 1 metai, plaukų ataugimo tikimybė yra didžiausia. Todėl svarbu nedelsti ir pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu, kad tiksli diagnozė būtų nustatyta kuo anksčiau. Ligai užsitęsus, nepanaikinus tempimo, alopecijos sunkumas tik stiprėja. Pagrindiniai gydymo būdai - tai teisingų plaukų priežiūros įpročių formavimas (plačiau skaitykite skyrelyje „Plaukų priežiūros rekomendacijos“), plaukus žalojančių šukuosenų keitimas. Pagalbinės priemonės - kortikosteroidų tepalai ar injekcijos į pažeidimo židinį, antibiotikai, vietiniai minoksidilio preparatai, skirti uždegimo mažinimui ir plaukų augimo skatinimui.
Šukuosenų keitimas rekomenduojamas visiems pacientams, kuriems diagnozuota trakcinė alopecija. Bendrąja prasme tai reiškia, jog griežtus, tvirtai susuktus kuodus, supintas kasas, dredus, „arklio“ uodegas, priauginamus plaukus, prisegamas sruogas ir kitas šukuosenas, kurios smarkiai įtempia plauką, reikia keisti į laisvesnius stilius, pvz., laisvai krintančias uodegas ar kuodukus. Tačiau ne visais atvejais pavyksta vykdyti šias rekomendacijas. Juk šukuosena iš dalies yra saviraiškos priemonė, todėl kartais dėl tam tikrų kultūrinių, religinių, asmeninių motyvų pacientai nelinkę atsisakyti mėgstamos šukuosenos. Kartais ir darbinė aplinka kelia reikalavimų šukuosenai, kurių tenka paisyti. Tokiais atvejais patariama bent jau dalinai pakeisti šukuoseną, kad plaukų patiriamas tempimas būtų kuo mažesnis. Be to, visiems pacientams primenama, kad galvos odos skausmas, jautrumas, bėrimai galvos odoje yra būtent tie požymiai, kurie nurodo, jog nedelsiant reikia keisti plaukų priežiūros priemones bei plaukų formavimo įpročius. Jeigu darbe Jums tenka susirišti plaukus į kuodą, tai bent jau namie juos išlaisvinkite. Taip pat venkite cheminių plaukų formavimo priemonių, tiesinimo ar garbanojimo žnyplių, kadangi visa tai daro plauką trapų, keičia jo struktūrą, taigi didina ir alopecijos tikimybę.
Medikamentinio gydymo efektyvumas vertinamas mažiausiai po 4 mėnesių, o geriausiai atsiskleidžia po 1 metų. Ataugus plaukams, gydymas tęsiamas dar bent 3-4 mėnesius.
Vėlyvos stadijos trakcinė alopecija. Jeigu tempimo alopecija vargina daugiau nei kelis metus ir pacientas nė karto nesigydė, plaukų ataugimas yra mažai tikėtinas. Tačiau siekiant išvengti tolesnio ligos progresavimo, rekomenduojamas plaukų priežiūros įpročių keitimas bei vietiniai minoksidilio preparatai. Esant negrįžtamam plaukų slinkimui, belieka tik kosmetinis kamufliažas (dirbtinės plaukų sruogos, specialios pudros, losjonai, skalpo tatuiruotės, perukai ir pan.) bei įvairios plaukų transplantacijos technikos.
Ligos prognozė yra gera, jeigu anksti pavyksta nutraukti plaukus žalojantį tempimą. Jeigu tempimas veikia plaukus nuolat ir ilgą laiką, alopecija tampa lėtine, ir plaukai nebeatauga.
Kaip išvengti trakcinės alopecijos?
Trakcinė alopecija yra liga, kurios įmanoma išvengti. Pagrindinės tempimo alopecijos prevencinės priemonės:
- Šukuosenos turi nekelti skausmo. Jeigu galvos oda tapo jautri, skausminga - keiskite šukuoseną.
- Jeigu dėl tam tikros šukuosenos galvos odoje atsirado spuogų, pūlinukų, skalpas paraudo - keiskite šukuoseną bei plaukų priežiūros priemones.
- Tvirtai supintos kasos, tvirtai surišti kuodai ir kitos šukuosenos, labai įtempiančios plaukus, turi būti daromos retai ir nešiojamos trumpą laiką. Ypač vengti tokių šukuosenų, jeigu plaukai yra ištiesinti cheminėmis priemonėmis.
- Masažas ir aktyvus pažeistų vietų šukavimas nestimuliuoja plaukų ataugimų ir yra vengtinas sergant trakcine alopecija.
Jeigu Jus vargina plaukų slinkimas, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu. Ankstyva ligos diagnostika ir atitinkamas gydymas užtikrina geriausius rezultatus.