Plaukų slinkimas

Plaukų slinkimas

Pastebėję daugiau plaukų ant pagalvės ar šepečio, apima nerimas, jog pradėjote plikti. Visgi plaukų slinkimas ir plikimas nėra tapačios sąvokos.

Normalu per dieną netekti 50- 150 plaukų. Iškritus vienam plaukui, jo vietoje tučtuojau pradeda formuotis naujas plaukas- prasideda naujo plauko augimo ciklas. Tais atvejais, kai netenkama daugiau nei 100 plaukų per dieną, tačiau jų vietoje vis tik pradeda formuotis nauji plaukai, pasireiškia plaukų slinkimas. Plikimas vystosi tuomet, kai kažkoks veiksnys sustabdo plaukų augimą, taigi iškritusių plaukų vietoje nauji plaukai nebeauga ir susiformuoja plikimo židiniai.

Dažniausios plaukų slinkimo priežastys:

  • Staigus svorio netekimas, didelio svorio netekimas;
  • Gimdymas;
  • Psichologinis stresas;

Registracija konsultacijai

  • Karščiavimas;
  • Atsigaunant po sunkios ligos, operacijos ir pan.;
  • Nustojus vartoti kontraceptines tabletes;
  • Nevisavertė mityba, ypač baltymų ir mikroelementų trūkumas;
  • Neteisingi plaukų priežiūros įpročiai;
  • Metų laikų kaita - plaukai intensyviau slenka rudenį ir pavasarį;
  • Mažakraujystė, skydliaukės ligos.

Dauguma žmonių pastebi padidėjusį plaukų slinkimą praėjus keliems mėnesiams po patirto streso. Pvz., padidėjęs plaukų slinkimas gali prasidėti praėjus 2 mėnesiams po gimdymo, o didžiausias slinkimo pikas būna po 4 mėnesių. Toks plaukų slinkimas, kad ir intensyvus, yra normalus ir laikinas. Organizmui prisitaikius, grįžus į fiziologinę normą, slinkimas nustoja ir per 6-9 mėnesius plaukai įgauna buvusią apimtį.

Jeigu stresą keliantis faktorius išlieka aplinkoje, padidėjęs plaukų slinkimas užsitęsia. Žmonėms, nuolat patiriantiems stresą, plaukų slinkimas vargina metų metus.

Esminis padidėjusio plaukų slinkimo gydymo metodas - tai pašalinti jį sukėlusį veiksnį. Taip pat svarbu puoselėti tinkamus plaukų priežiūros įgūdžius, apie kuriuos plačiau galite paskaityti skyrelyje „Plaukų priežiūros rekomendacijos“.

Plikimas

Kaip jau minėta, plikimas prasideda tuomet, kai vietoje iškritusių plaukų nepradeda augti nauji. Dėl to išryškėja plikimo židiniai. Dažniausios plikimo priežastys:

  • Paveldimumas;
  • Imuninės sistemos disbalansas;
  • Tam tikrų vaistų vartojimas;
  • Agresyvios plaukų priežiūros priemonės, plauką traumuojančios šukuosenos;
  • Tam tikros vidaus ligos, psichologiniai sutrikimai (polinkis rautis plaukus).

Plikimo atveju, plaukai neataugs, kol nebus pašalintas ligą sukėlęs veiksnys. Pavyzdžiui, pacientai, gydomi chemoterapija, nuplinka. Baigus gydymą, plaukai atauga.

Svarbiausios plaukų slinkimo ir plikimo priežastys

Pati dažniausia plikimo priežastis - genetinis polinkis. Dažniausiai tai prasideda nuo plaukų plonėjimo, o ilgainiui gali lemti visišką nuplikimą. Vyrai pradeda plikti nuo smilkinių ir viršugalvio, kol galiausiai plaukų lieka tik galvos šonuose ir pakaušio srityje. Moterims plaukų netekimas nebūna toks akivaizdus. Tipiniu atveju plaukų netenkama viršugalvio srityje, o smilkiniai bei kakta lieka nepažeisti. Pats pirmasis plaukų netekimo simptomas - išplatėjusi sklastymo linija.

Židininė alopecija. Tai autoimuninė liga, kuomet organizmas atakuoja savo plaukus. Liga pasireiškia lygiais, apvaliais nuplikimo židiniais galvos odoje. Dažniausiai pacientai neturi jokių gretutinių ligų ar simptomų, ir daugumoje atvejų, skyrus gydymą, plaukai atauga.

Randinė alopecija. Ligos metu sunaikinami plaukų folikulai, o vietoj jų susiformuoja randai. Dėl to plaukai nebegali ataugti. Gydymas būna nukreiptas į uždegimo malšinimą.

Galvos odos grybelinė infekcija. Tai užkrečiama liga, būdingiausia vaikams. Negydant, plaukai gali ir nebeataugti.

Vidaus ligos. Apie 30% pacientų, besiskundžiančių plaukų slinkimu ar plikimu, turi mažakraujystę ar skydliaukės patologiją. Gydant šias ligas, plaukai atauga. Be to, daug plaukų netenkama dėl sunkios ligos, operacijos, infekcijos. Pastebėta, kad sergantieji cukriniu diabetu dažniau skundžiasi plaukų slinkimu.

Infekciniai susirgimai, pvz., grybelinė infekcija, folikulitas, antrinis sifilis.

Diskoidinė raudonoji vilkligė taipogi gali lemti plikimą. Plaukai gali būti pažeidžiami net nesant sisteminės ligos apraiškų. Galvos odoje atsiranda uždegiminių plokštelių, kurios pavirsta atrofiniais randais. Taip pat atsiranda folikulinė keratozė, teleangiektazijos, pigmentacijos pokyčiai.

Chemoterapija, radioterapija irgi lemia plikimą. Baigus gydymą, plaukai atauga.

Trichotilomanija. Tai psichologinis sutrikimas, kuomet žmogus pats sau peša plaukus. Dažniausiai jaučiamas impulsyvus, nenumaldomas noras išsirauti skalpo plaukus. Kai kurie pacientai raunasi blakstienas, nosies plaukus ar antakius.

Hormonų įtaka. Daugelis moterų skundžiasi plaukų netekimu po gimdymo. Tai atsiranda dėl sumažėjusios estrogenų koncentracijos kraujyje. Po kelių mėnesių organizmas grįžta į fiziologinę normą ir plaukai atauga. Be to, plaukų netekimas dažnai atsiranda ir menopauzės metu. Ir šiuo atveju plaukai atauga, tik ne tokie vešlūs ir stori, kaip jaunystėje.

Stiprus stresas, pvz., netekus darbo, patyrus traumą, išgąstį, gali lemti padidėjusį plaukų slinkimą.

Svorio netekimas. Numetus daugiau nei 10 kg per trumpą laiko tarpą, plaukai gali intensyviau slinkti. Slinkimas sustoja po 3-6 mėnesių, o plaukai atauga savaime.

Nevisavertė mityba. Pastebėta, kad vitamino A perteklius gali lemti ženklų plaukų slinkimą. Kai organizmas pašalina šio vitamino perteklių, plaukai atauga. Be to, plaukai slenka ir trūkstant geležies. Sojų pupelės, moliūgų sėklos, baltosios pupelės, lęšiai, špinatai, austrės, mėsa yra puikūs geležies šaltiniai. Sveikiems plaukams būtinas normalus baltymų kiekis maiste. Trūkstant baltymų, organizmas juos naudoja vidaus organų struktūrai palaikyti, taigi plaukams jų tenka mažiau. Tad norėdami turėti gražius ir sveikus plaukus, vartokite pakankamai baltymų.

Valgymo sutrikimai, pvz., anoreksija ar bulimija, dažnai lemia plaukų slinkimą ir plikimą.

Tam tikrų vaistų vartojimas gali lemti tiek padidėjusį plaukų slinkimą, tiek ir išplikimą. Pavyzdžiai - antikoaguliantai, didelės vitamino A dozės, antidepresantai, kraujospūdį mažinantys vaistai, vaistai nuo uždegimo, kontraceptinės tabletės, anaboliniai steroidai, vaistai nuo padidėjusio cholesterolio, gliukozę kraujyje mažinantys vaistai, priešgrybeliniai preparatai.

Netinkama plaukų priežiūra. Plaukų balinimas ar dažymas žaloja plauką, dėl to jie pradeda lūžinėti. Dažnas plaukų želė ar lako naudojimas taip pat lemia plaukų lūžinėjimą. Be to, plaukų džiovintuvai, tiesinimo žnyplės išsausina plauką, ardo jo struktūrą. Dermatologai rekomenduoja leisti plaukams išdžiūti natūraliai. Patariama per daug ir per dažnai nešukuoti plaukų, naudoti mažiau šampūno, netrinti drėgnų plaukų rankšluosčiu, nešukuoti drėgnų plaukų. Tam tikros šukuosenos, pvz., tvirtai surišta arklio uodega, supintos kasos ilgainiui gali lemti trakcinės alopecijos išsivystymą, kuomet dėl ilgalaikio plaukų tempimo yra pažeidžiami plaukų folikulai.

Palaipsnis plaukų plonėjimas yra natūrali būklė, vadinama involiucine alopecija. Tai atsiranda dėl to, kad daugiau plaukų folikulo iš augimo fazės (t. y., anageno) pereina į ramybės būseną (t. y., telogeną). Taigi plaukai atauga trumpesni, jų esti mažiau.

Plaukams nepalanki aplinka. Pastebėta, kad oro ir vandens teršalai, aplinkoje esantys toksinai, agresyvios ir be saiko naudojamos plaukų modeliavimo priemonės, padidėjęs skalpo riebalų kiekis kaupiasi galvos odos paviršiuje ir užkemša plaukų folikulus. To pasėkoje plaukams tampa sunkiau augti, žalojama jų struktūra, todėl plaukai auga silpnesni, plonesni, lengviau lūžta.

Kaip nustatomas plaukų slinkimas? Plikimo diagnostika

Konsultacijos metu gydytojas išsiaiškina galimas plaukų netekimo priežastis. Įvertinama Jūsų bendra būklė, nusiskundimai, gretutinės ligos, vartojami vaistai, alergijos, mitybos įpročiai. Svarbu, ar plaukų slinkimas pasireiškė staiga, ar tai buvo pakopinis procesas. Gydytojas apžiūri galvos odą ir joje esančius bėrimus, įvertina plaukų struktūrą, atliekamas trichoskopinis ištyrimas. Taip pat atliekamas plaukų tempimo testas- testas teigiamas, jeigu švelniai trūktelėjus plaukų sruogą, lengvai išsipeša 5-6 plaukai. Kai kuriais atvejais atliekama galvos odos biopsija ir histologinis ištyrimas, mikrobiologiniai tyrimai. Kartais skiriami tam tikri kraujo tyrimai, pvz., skydliaukės patologijai nustatyti.

Jeigu Jus vargina plaukų slinkimas, pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu. Gydytojas nuodugniai apžiūrėjęs ir įvertinęs Jūsų būklę, skirs tinkamiausią gydymą, kad vėl galėtumėte džiaugtis sveikais plaukais.