Beje, birželis - baltmės mėnuo.
- Apsaugokite savo odą nuo saulės. Ultravioletiniai saulės spinduliai didina odos vėžio tikimybę (tame tarpe ir melanomos). Sergantieji vitiligo nudega lengviau ir greičiau, taigi kaskart išeinant į lauką, svarbu imtis atitinkamų apsauginių priemonių nuo saulės, pvz.: būti pavėsyje, rinktis lengvo audinio rūbus ilgomis rankovėmis, nešioti skrybėlę ir akinius nuo saulės, o tas kūno vietas, kurių nepadengia rūbai - patepti apsauginiu kremu nuo saulės. Patariama rinktis plataus spektro, vandeniui atsparų, bent SPF 30 apsauginį kremą nuo saulės ir juo teptis kas 2 valandas, bei kaskart išlipus iš vandens, suprakaitavus.
- Venkite soliarumų. Kaip ir saulė, taip ir soliarumų UV spinduliai neigiamai veikia odą, gali sukelti nudegimus, odos navikų atsiradimą. Be to, sergant vitiligo ir naudojantis soliarumais, balti odos plotai tik dar labiau išryškėja (nes didėja kontrastas tarp sveikos odos, kuri dar gali įdegti bei ligos pažeistų baltų odos plotų, kurie nebegali įdegti).
- Jeigu vis tiek norisi pakeisti odos spalvą, rinkitės dirbtinio įdegio priemones. Norint užmaskuoti baltmės paveiktus odos plotus, naudokite maskuojamąsias makiažo priemones, kremus. Geriausiam rezultatui pasiekti rinkitės atsparias vandeniui. Kad efektas išliktų ilgiau, ieškoti dirbtinio įdegio priemonių (ar odos dažų), kurių sudėtyje yra dihidroksiacetono (dihydroxyacetone).
- Venkite odos traumavimo, nes bet kokie įdrėskimai, nudegimai, nubrozdinimai, įsipjovimai didina naujų baltmės plotų atsiradimo tikimybę.
- Nesidarykite tatuiruočių. Tatuiruotės žaloja odą - ją peveria adata su rašalu. Dėl šios odos traumos gali atsirasti naujų vitiligo bėrimų (jie išryškėja maždaug po 10-14 dienų nuo tatuiruotės pasidarymo).
- Laikykitės sveiko gyvenimo būdo. Norint palaikyti normalią imuninės sistemos funkciją, sumažinti organizmui iš aplinkos tenkantį stresą, rekomenduojama sveika ir subalansuota mityba. Kadangi stresas gali išprovokuoti baltmės atsiradimą, naudinga išmokti atsipalaidavimo technikų, pvz., gilaus kvėpavimo, medacijos ir pan. Jūsų psichinė sveikata yra tokia pat svarbi kaip ir fizinė. Jeigu jaučiatės prislėgti, jeigu gėdijatės savo odos būklės, nerimaujate dėl pokyčių, naudinga pabendrauti su kitais žmonėmis, sergančiais šia liga. Be to, aptarkite visus jums nerimą keliančius dalykus su savo gydytoju.
Nors vitiligo nėra iki galo išgydoma liga, dabartinė medicina gali pasiūlyti keletą gydymo galimybių - vietinio poveikio preparatai, fototerapija, kiti metodai. Norint pasiekti geriausių rezultatų, rekomenduojama į gydytoją kreiptis iškart pastebėjus bėrimą, nes liga geriausiai pasiduoda gydymui pradžioje. Be to, susirgus vitiligo, gydytojas skiria ir tam tikrų kraujo tyrimų, pvz., skydliaukės.
Daugiau informacijos rasite skyreliuose „Vitiligo“, „Vitiligo gydymas“, „Priešvėžinės odos būklės ir odos vėžio prevencija“.