Nepageidaujamų plaukelių šalinimas

Nepageidaujamų plaukelių šalinimas

Dauguma žmonių vargina nepageidaujami kūno plaukeliai, kuriuos jie įvairiais metodais stengiasi pašalinti.

Plaukų šalinimo metodas parenkamas pagal:

  • Paciento pageidavimą;
  • Skausmo toleranciją;
  • Komplikacijų riziką;
  • Kainą.

Populiariausi plaukų šalinimo metodai

Pešiojimas, epiliacija - saugus ir pigus metodas, po kurio plaukai neatauga 6-8 savaites. Pašalinamas visas plaukas. Visgi šis plaukų šalinimo metodas yra skausmingas, užima daug laiko bei dirgina odą. Be to, tamsesnio gymio pacientams gali sukelti nepageidaujamą pigmentaciją. Procedūra atliekama pincetu, plonais siūlais ar specialiais prietaisais.

Plaukų šalinimas vašku, cukraus pasta - tai mažiau skausminga epiliacijos atmaina, kuri atliekama ant nepageidaujamų plaukelių augimo zonos užtepus ploną sluoksnį vaško. Vašką nuplėšiant, pašalinami ir į jį „įkliuvę“ plaukeliai. Epiliacija atliekama karštu arba šaltu vašku, cukraus pasta. Metodas tinkamas antakių korekcijai, kojų, bikini srities, nugaros nepageidaujamiems plaukeliams šalinti.

Registracija konsultacijai

Depiliacija kremais - tai plaukų šalinimas juos ištirpinant chemine medžiaga (pvz., depiliaciniu kremu). Aktyvieji šių kremų ingredientai suardo plaukų disufildines jungtis, todėl plaukas įgauna želatininę konsistenciją, ir jį lengva tiesiog nuvalyti nuo odos paviršiaus. Visgi plaukai atauga po 2 savaičių. Be to, dauguma minėtųjų kremų sudėtyje turi sieros, o tai lemia ne itin malonų kvapą, sudirgimo ar alergines reakcijas. Dažniausia depiliaciniai kremai naudojami šalinant nepageidaujamus plaukus nuo bikini zonos ar kojų. Jie taip pat tinkami vyrams, kuriuos vargina dažnai įaugantys barzdos plaukai. Nors plaukų šalinimas depiliaciniais kremais nėra skausminga procedūra, visgi rekomenduojama išlikti budriais dėl galimų odos sudirgimo reakcijų.

Skutimas - vienas iš populiariausių plaukų šalinimo metodų, depiliacijos atmaina. Tam pasitelkiami paprasti skutimosi peiliukai, elektrinės skutimosi mašinėlės ir kt. Skutimas, kaip ir depiliaciniai kremai, pašalina tik virš odos matomą plauko dalį. Nuskutus, plaukai neatauga storesni; toks įspūdis susidaro dėl aštrios, nuožulnios plauko briaunos. Plaukai storėja tik dėl androgenų poveikio, o ne dėl skutimo. Nors plaukų skutimas yra itin paprastas, neskausmingas ir pigus metodas, jis turi ir daug nepageidaujamų reiškinių:

  • Odos sudirgimas - dėl peiliukų, skutimosi gelių, kremų ir pan.
  • Įaugantys plaukeliai
  • Dėl epidermio traumavimo didėja infekcijų tikimybė
  • Gali lemti virusinių karpų, užkrečiamojo moliusko išplitimą. Šiuo atveju rekomenduojama neskusti pažeistų vietų, arba naudoti atskirus skutimo peiliukus.

Balinimas - gana paplitęs nepageidaujamų plaukų, ypač veido srityje, „maskavimo“ metodas. Plaukai nėra pašalinami, o tik pašviesinami, taigi tampa mažiau pastebimi. Naudojamos priemonės, kurių sudėtyje yra vandenilio peroksido, sieros junginių. Kartais šioms medžiagoms gali atsirasti alergija, taigi prieš procedūrą rekomenduojama išbandyti produktą ant nedidelio odos plotelio kitoje kūno srityje.

Plaukų šalinimas lazeriu ar intensyvia pulsine šviesa. Tai šiuolaikiškiausias, efektyviausias ir saugiausias nepageidaujamų plaukelių šalinimo metodas. Pasaulyje nėra metodo, kuris garantuotų šimtaprocentinį plaukų pašalinimą visam laikui, tačiau šalinant plaukus lazeriu, išnyksta apie 80% nepageidaujamų plaukelių, o likusieji tampa šviesesni, plonesni, retesni ir ne tokie pastebimi. Šis metodas geriausiai veikia tamsius plaukelius, bet nėra tinkamas šviesių plaukelių šalinimui. Procedūros efektyvumą lemia:

  • Kūno sritis, nuo kurios šalinami plaukai;
  • Odos ir plaukų spalva;
  • Plauko augimo stadija;
  • Lazerio tipas.

Po procedūros, oda gali nežymiai parausti, tačiau paraudimas dažniausiai praeina per kelias valandas. Retais atvejais, lazerinis plaukų šalinimas gali lemti nepageidaujamos pigmentacijos atsiradimą, todėl po procedūros būtina laikytis gydytojo nurodytų rekomendacijų.

Lazerio spinduliui plaukas būna jautriausias anageno fazėje, dėl to norimam efektui pasiekti tenka atlikti kelias lazerinės epiliacijos procedūras. Tik taip užtikrinama, kad visi plaukai, esantys minėtoje fazėje, buvo paveikti. Dažniausiai trokštamam efektui pasiekti užtenka 4-6 procedūrų, atliekamų 4-6 savaičių intervalu. Efekto palaikymui užtenka 1 procedūros kas 6-12 mėnesių.

Elektrolizė - tai epiliacijos metodas, kurio metu, įvedus specialią adatą į plauko folikulą, jis yra sunaikinamas elektros srove. Taip plaukas, net ir baltas ar žilas, pašalinamas visam laikui. Dažniausi nepageidaujami reiškiniai - skausmas procedūros metu, odos paraudimas, odos pigmentacijos pokyčiai, galimas randėjimas. Procedūra nerekomenduojama pacientams, turintiems elektrokardiostimuliatorių. Be to, vieno seanso metu galima apdoroti labai ribotą odos plotą, todėl norimam efektui pasiekti tenka atlikti keletą procedūrų. Pastaruoju metu ši procedūra neteko savo populiarumo, kadangi atsirado greitesni ir efektyvesni plaukų šalinimo metodai, pvz., nepageidaujamų plaukų šalinimas lazeriu.

Medikamentinis nepageidaujamų plaukelių gydymas taikomas tik moterų hirsutizmui (plačiau skaitykite skyrelyje „Padidėjęs kūno plaukuotumas“). Šiuo atveju skiriami geriamieji kontraceptikai ir anti-androgenai, pvz., spironolaktonas. Gydant androgenų nulemtą plaukuotumo padidėjimą, svarbu įvertinti pagrindinę ligą bei patiriamą emocinį diskomfortą. Pastebėta, kad geriausią efektą duoda kombinuotas gydymas (pvz., medikamentai su lazerine terapija).

Visais atvejais dėl nepageidaujamų plaukelių šalinimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Gydytojas, įvertinęs Jūsų būklę, parinks tinkamiausią plaukų šalinimo metodą bei sudarys odos priežiūros planą, kad galėtumėte džiaugtis sveika ir lygia oda.