Kaip atsikratyti veido odos pigmentacijos?
- Koks yra geriausias veido odos pigmentacijos gydymas?
- Kaip natūraliais būdais galima sumažinti veido odos pigmentaciją?
- Kaip pašalinti pigmentaciją nuo skruostų odos?
- Kas sukelia veido odos pigmentaciją, veido odos spalvos pokyčius?
- Kaip galima pašalinti pigmentines žymes, esančias veido odoje?
Veido spalvos pokyčiai yra itin aktuali problema, todėl detaliau panagrinėsime šią temą. Kai kuriais atvejais būna itin sunku pašalinti pigmentines žymes ant veido, ypač asmenims, turintiems padidėjusį polinkį į pigmento gamybą ar jau esant itin išreikštai veido pigmentacijai. Kartais ši estetinė problema sukelia nerimą ar net depresiją.
Strazdanos
Tai viena dažniausiai sutinkamų padidėjusios pigmentacijos išraiškų veido odoje. Strazdanos - tai susigrupavę melanocitai su padidėjusiu melanino kiekiu. Jos yra labiau pastebimos asmenims, turintiems šviesų odos tipą. Dažniausios strazdanų atsiradimo priežastys - tai saulės spinduliai. Saulės spindulių paveiktos strazdanos tamsėja ir tampa labiau pastebimos. Gydymui taikomi kremai su šviesinančiomis medžiagomis, lazerinės procedūros. Strazdanos būdingiausios vaikams, o su amžiumi turi tendenciją išblukti ar visai išnykti.
Melazma
Dar viena dažna veido odos hiperpigmentacijos priežastis. Melazma atsiranda dėl hormonų disbalanso, ar kitų hormoninio fono pokyčių, pvz., esant nėštumui. Tai klasikinė hormoninės kilmės hiperpigmentacijos forma. Melazma gali pasireikšti moteriai vartojant pakaitinę hormonų terapiją, hormoninius kontraceptikus ar kitas priemones. Dažniausiai ja serga ikimenopauzinio amžiaus moterys. Kitos melazmos priežastys:
- Hipotirozė (būklė, kai skydliaukė gamina per mažai hormonų);
- Saulės poveikis;
- Stresas;
- Alerginės reakcijos (kosmetikai, vaistams);
- Chemoterapiniai preparatai.
Dažniausiai melazma pažeidžia skruostus, nosį ir lūpas, veidas įgauna rudą atspalvį. Nėštumo metu šiuos pokyčius inicijuoja padidėjusios moteriškų hormonų - estrogenų ir progesterono - koncentracijos. Abu minėti hormonai skatina pigmento melanino gamybą. Kai melazma atsiranda dėl nėštumo, dažniausiai jokio gydymo nereikia, kadangi pagimdžius, šie veido spalvos pokyčiai išnyksta savaime per keletą mėnesių. Visgi, jeigu pacientė nori anksčiau atsikratyti nepageidaujamos hiperpigmentacijos, skiriami specialūs kremai su šviesinančiomis medžiagomis, cheminiai pilingai, dermabrazija ar intensyvios pulsinės šviesos procedūros.
Saulės šviesa provokuoja tiek strazdanų, tiek melazmos atsiradimą. Todėl vienas iš svarbiausių hiperpigmentacijos profilaktikos būdų - tai vengti saulės spindulių:
- Ribokite laiką, kurį leidžiate saulės atokaitoje
- Naudokite apsauginius kremus nuo saulės
- Nešiokite skrybėles
Nė vienas vaistas ar procedūra negarantuoja šimtaprocentinio pigmentacijos pašalinimo, todėl geriausia išvengti jos atsiradimo. Be to, pigmento šalinimas reikalauja daugiau pastangų ir kainuoja brangiau, nei išvardintos prevencinės priemonės.
Iš esmės strazdanų ir melazmos gydymas nesiskiria. Abiem atvejais veiksmingi kremai su balinančiomis medžiagomis. Taip pat teigiamų rezultatų pasiekti padeda ir lazerinės procedūros. Kadangi veido oda yra žymiai jautresnė, nei kitų kūno sričių, gydymas turi būti "švelnesnis", ne toks intensyvus. Visgi esminiai gydymo principai ir taikomi metodai nelabai skiriasi pagal odos pažeidimų lokalizaciją.
Natūralios priemonės veido pigmentacijai pašalinti
Liaudies medicina siūlo savo priemonių nepageidaujamai pigmentacijai šalinti. Kai kurias iš jų nesunkiai galite rasti ir savo virtuvėje. Tačiau gydymas natūraliomis medžiagomis užtrunka kur kas ilgiau, nei vartojant gydytojo paskirtus vaistus. Balinančiomis savybėmis pasižymi:
- Bulvės. Jos itin tinkamos melazmos gydymui, kadangi šviesina odą. Perpjaukite bulvę pusiau, užlašinkite šlakelį vandens ir šiomis puselėmis įtrinkite pigmentacijos pažeistas veido sritis. Taikant šį metodą kasdien, rezultatai tampa pastebimi po 1 mėnesio.
- Citrinos ir agurkai. Susmulkinkite agurką, ant jo išspauskite citrinos sulčių, išmaišykite. Gautą masę paskirstykite ant pažeistų veido zonų, laikykite 15 - 20 min. Procedūrą kartojant kasdien, rezultatai taps pastebimi po 1 mėnesio.
- Citrinų sulčių ir medaus mišinys. Sumaišykite šiuos ingredientus tarpusavyje. Gautą tyrelę paskirstykite ant pigmentacijos pažeistų veido sričių. Po 15 min. nuplaukite drungnu vandeniu. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną.
- Obuolių sidro actas. 3-4 valgomuosius šaukštus obuolių sidro acto sumaišykite su vandeniu, pagamintu tirpalu masažuokite pigmentuotas vietas. Po to nuplaukite veidą drungnu vandeniu. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną.
- Svogūnas. Raudonąjį svogūną perpjaukite pusiau. Gautas puseles priglauskite prie pažeistų veido sričių ir palaikykite kelias minutes. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną.
- Migdolai. Šiai kaukei Jums reikės 5 migdolų riešutų, šaukšto medaus ir lašelio citrinos sulčių. Riešutus pamerkite į vandenį ir palikite per naktį. Po to juos susmulkinkite, sumaišykite su medumi ir citrinos sultimis. Gautą masę nakčiai užtepkite ant pigmentinių dėmių. Ryte nuplaukite veidą šaltu vandeniu.
- Avokadai. Nulupkite ir sutrinkite avokadą. Gautą masę užtepkite ant veido ir palikite 10 minučių. Tada nuplaukite veidą drungnu vandeniu. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną, bent 1 mėnesį. Avokaduose gausu vitamino C bei oleino rūgšties. Būtent šios medžiagos ir pasižymi odą šviesinančiomis savybėmis.
- Bananai. Nulupkite bananą, sutrinkite jį su šaukštu pienu bei ¼ arbatinio šaukštelio medaus. Gautą masę paskirstykite ant pažeistų veido zonų, laikykite apie 30 min. Procedūrą kartokite 2 kartus per savaitę.
- Mėtos. Susmulkinkite kelis mėtų lapelius ir šią masę sumaišykite su vandeniu. Gautą mišinį paskirstykite ant pigmentuotų sričių, laikykite apie 15 min. Mėtos efektyviai mažina tamsią pigmentaciją veido srityje.
Kremai, skirti hiperpigmentacijos varginamai veido odai
Jeigu natūralios priemonės nepadeda pasiekti trokštamų rezultatų, rekomenduojama išbandyti specialius veido kremus, skirtus pigmentacijos sutrikimams šalinti. Geriausiai veikia tie kremai, kurių sudėtyje yra bent kelios balinančios medžiagos. Kokios medžiagos privalo įeiti į šių kremų sudėtį?
- Vitaminas C - tai stipri, balinanti medžiaga, pasižyminti ir uždegimą slopinančiomis savybėmis.
- Arbutinas - balinanti medžiaga, turi ir antioksidacinį poveikį.
- Azelainė rūgštis - šviesina odą, gydo spuogus.
- Kalcio askorbatas - veikia kaip antioksidantas, šviesina odą, mažina raukšles.
- Niacinamidas - balina pigmentines dėmes, apsaugo odą nuo UV spindulių, gerina odos būklę sergant akne.
- Nikotininė rūgštis - šviesina odą, saugo nuo UV spindulių.
- Whitonyl - efektyviai pašalina tamsią veido pigmentaciją.
- Salicilo rūgštis - šviesina hiperpigmentuotą odą.
Patariama rinktis gerai žinomų, patikrintų gamintojų produkciją. Kremus, skirtus hiperpigmentacijos korekcijai, reikia naudoti griežtai laikantis pateiktos instrukcijos.
Prieš naudojimo pradžią, būtina priemonę išbandyti ant nedidelio odos plotelio, pvz., ant dilbio vidinės pusės. Stebėkite reakciją 1 dieną. Jeigu oda parausta ar atsiranda kitų pakitimų, nemalonių pojūčių, greičiausiai šis kremas Jums netinka, nenaudokite jo. Netgi pati geriausia ir populiariausia odos priežiūros priemonė nesuteikia garantijos, kad Jūsų oda ją gerai toleruos.
Pasitepę hiperpigmentaciją mažinančiu kremu, neikite į lauką nepasitepę apsauginiu kremu nuo saulės. Dauguma dieninių kremų, makiažo priemonių savo sudėtyje turi medžiagų, apsaugančių nuo saulės spindulių. Jums tereikia atidžiau paskaityti jų etiketes. Apsauga nuo saulės aktuali ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais bei debesuotomis dienomis.
Kremas tepamas ant švaraus veido, todėl prieš tai pašalinkite visus makiažo likučius.
Hiperpigmentacijai gydyti skiriami ne tik kremai. Yra ir odą balinančių veido kaukių, serumų, tonikų, tepalų. Svarbiausia, kad šių priemonių sudėtyje būtų odą šviesinančių medžiagų.
Dauguma priemonių, skirtų odos pigmentacijos sutrikimams gydyti, galima įsigyti be gydytojo recepto. Tačiau jos dažniausiai būna mažiau efektyvios, nei receptiniai preparatai. Bet kokiu atveju patariama pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu, kuris parinks geriausiai Jums tinkančią hiperpigmentacijos koregavimo priemonę.