Utėlėtumas

Utėlėtumas

Utėlėtumas yra odos parazitinė infekcija. Tai dažna vargingų šalių problema, kur prastos gyvenimo sąlygos ir daug gyventojų. Europoje, JAV utėlėtumas būdingiausias benamiams žmonėms.

Kūno odos pažeidimus sukelia utėlė Pediculus humanus humanus. Ji „apsigyvena“ rūbuose ir palei siūles deda kiaušinėlius (priešingai negu galvinė utėlė, kuri „gyvena“ galvos plaukuotoje dalyje). Ši utėlė minta krauju, o be maisto gali išgyventi iki 3 dienų, be to, ji platina tokias ligas kaip Brilio liga (epideminė šiltinė), 5-ių dienų karštinė ir pan.

Utėlėtumo požymiai

  • Pagrindinis ir labiausiai pacientus varginantis simptomas - tai niežulys;
  • Nukasymų žymės išilgai liemens ir kaklo sričių;
  • Použdegiminė pigmentacija;
  • Kartais gali formuotis lichenifikacija (odos sustorėjimas ir odos piešinio paryškėjimas);
  • Apžiūrint iš arti, gali būti matomi hemoraginiai taškeliai ar pūkšlės (nuo utėlių įkandimo);
  • Ryškiausi odos pažeidimai būna aplink juosmenį ir pažastyse (būtent čia audiniai liečiasi su oda);
  • Prisidėjus antrinei bakterinei infekcijai, atsiranda odos paraudimas, geltoni šašai.

    Registracija konsultacijai

Utėlėtumo diagnostika

Diagnozė nustatoma, kai rūbuose (ypač palei siūles ar siūlėse) randama utėlių ar glindų. Rečiau utėlių randama ant pačios odos. Jos geriau matomos po padidinamuoju stiklu. Ligą dažniausiai tenka skirti nuo niežų, kuriems taip pat būdingas niežėjimas ir nukasymai. Kartais žmogus šiomis ligomis serga vienu metu.

Utėlėtumo gydymas

Pirmiausiai rekomenduojama kruopščiai išsimaudyti. Infekuoti rūbai ir patalynė išskalbiami aukštoje temperatūroje, o nesant galimybių - išmetami. Dažniausiai to ir užtenka atsikratyti utėlių. Kitas metodas - tai 8-10 valandų visą kūną sutepti permetrino kremu. Niežėjimui malšinti gali būti skiriami kortikosteroidų tepalai. Geriamieji vaistai (ivermektinas) dažniausiai neskiriami.

Jeigu Jus vargina niežtintys odos bėrimai, neužsiimkite savigyda ir pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu jau šiandien.