Aknė - tai liga, kurios gydymas reikalauja daug kantrybės, laiko ir pastangų. Todėl kartais kyla sunkumų atitaikant patį veiksmingiausią gydymo metodą konkrečiam pacientui. Kiekvieno žmogaus oda yra individuali, skiriasi ir odos tipas. Be to, aknė gali būti kelių formų. Turint omeny šiuos faktus, tampa aišku, kad nėra vieno universalaus spuogų gydymo metodo, kuris be jokių išimčių tiktų visiems pacientams.
Kaip gydomi aknės palikti randai?
Spuogų palikti randų, kaip ir pačios aknės, gydymas yra sudėtingas. Procedūras gali atlikti profesionalas klinikoje arba pats pacientas namuose. Jeigu randeliai ryškus, rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu. Kita vertus, jeigu aknė ar randeliai nėra itin matomi ir nekelia diskomforto, galima taikyti liaudies medicinos priemones. Beje, pastarąsias galima sėkmingai derinti su specialisto atliekamomis invazinėmis procedūromis- lazerinė terapija, kolageno injekcijomis, dermabrazija, rūgštiniais odos šveitimais, minimaliai invazine chirurgija.
Kaip visam laikui išgyti nuo aknės?
Gydytojas dermatologas rekomenduos Jums labiausiai tinkamą gydymo būdą ir sudarys kasdienės odos priežiūros planą. Šiuo metu aknės gydymui gali būti taikoma daugybė įvairių medicininių priemonių (odos priežiūros priemonės spuoguotai odai, receptiniai vietinio poveikio ir geriamieji preparatai ir t. t...), todėl egzistuoja ir tam tikra tvarka, kokiu eiliškumu pereinama nuo vieno gydymo metodo prie kito. Gydymo pradžioje niekada neskiriami patys stipriausi vaistai- jie skiriami tik tuomet, kai silpnesnio poveikio medikamentai pasirodo esantys neveiksmingi. Ta pati taisyklė galioja ir medicininėms procedūroms- spuogams gydyti nepradedama taikyti lazerinė terapija prieš tai neišbandžius paprastesnių gydymo būdų. Botulino toksino, steroidinių hormonų injekcijos niekada nebūna pirmo pasirinkimo aknės gydymo metodai.
Parenkant gydymo metodą, atsižvelgiama į Jūsų ligos formą- lengvą, vidutinę ar sunkią. Lengvai aknės formai skiriamas gydymas vietinio poveikio medikamentais su benzoilperoksidu ir salicilo rūgštimi. Benzoilperoksidas taip pat tinka ir vidutinio sunkumo aknės gydymui. Taikomas ir antibakterinis gydymas geriamais ar tepamais antibiotikais. Azelainė rūgštis, retinoidai (vitamino A derivatai) tinka vidutinio sunkumo aknės ir inkštirų gydymui. Geriamieji retinoidai skiriami esant sunkiai aknės formai. Aknės ir inkštirų gydymui sėkmingai taikomos lazerinės procedūros. Lazeris skleidžia raudonos, mėlynos ar raudonai mėlynos šviesos pluoštelį. Šios procedūros tikslas- sunaikinti aknę sukeliančias bakterijas Propionibacterium acnes. Nepaisant plačiai paplitusio šio metodo naudojimo medicininėje praktikoje, atlikta nedaug jį analizuojančių mokslinių tyrimų.
Spuogų gydymo metodai, tinkantys vienu atveju, ne visada būna vienodai veiksmingi kitais atvejais. Jeigu Jūsų pažįstamui padėjo tam tikras vaistas ar procedūra, tai nereiškia, kad tas pats vaistas bus efektyvus Jūsų atveju.