Skirtingų kūno sričių psoriazės gydymas

Skirtingų kūno sričių psoriazės gydymas

Skalpo psoriazės gydymas

Apie 50% pacientų psoriazė pažeidžia ir galvos odą. Oda šioje srityje atsinaujina greitai, todėl yra linkusi formuoti psoriatines plokšteles. Skalpo psoriazė gali būti lengva, vidutinio sunkumo ir sunki, kuomet bėrimai išplinta į kaktą, skruostus, atsiranda pleiskanojimas už ausų ir ausyse.

Galvos plaukuotos dalies psoriazę galima gydyti ir ambulatorinėmis sąlygomis, ypač esant lengvai eigai. Tam pakanka natūralių ir nereceptinių priemonių. Būtina gydyti įvairaus sunkumo žvynelinę, kadangi tik taip liga yra kontroliuojama, išvengiama tolesnio būklės blogėjimo. Esant sunkiai formai, būtina gydytojo dermatologo konsultacija, skiriami receptiniai vaistai, sisteminis gydymas.

Dažniausiai skiriami vietinio poveikio vaistai, juos reikia tiesiogiai įmasažuoti į galvos odą. Kartais tai būna nelengva dėl augančių plaukų, tepalai riebaluoja plaukus, jie tampa nepaklusnūs. Be to, kai kurie vaistai gali skatinti plaukų slinkimą.

Sunkiais atvejais vietiniai gydymo metodai derinami su geriamaisiais vaistais. Be to, sisteminis gydymas puikiai tinka esant išplitusiai psoriazei. Sisteminė terapija beveik visais atvejais derinama su vietinio poveikio preparatais, specialiais šampūnais, kitomis odos priežiūros priemonėmis.

Skalpo psoriazės gydymui naudojami vaistai:

  • Stiprūs ir labai stiprūs kortikosteroidai;
  • Vitamino D analogai;
  • Ditranolis;
  • Šampūnai su degutu;
  • Tazarotenas.

Kai kurių mokslinių tyrimų išvados byloja, jog geriausi rezultatai gydant skalpo psoriazę pasiekiami vartojant labai stiprius kortikosteroidus, tepant juos 1-2 kartus per dieną. Dažnesnis vaisto tepimas negarantuoja greitesnių ir geresnių gydymo rezultatų, be to, nutraukus vaistą, atsiranda daugiau nutraukimo reakcijos simptomų (pvz., rikošetinė reakcija, kai bėrimai vėl paūmėja).

Vitamino D analogai taip pat leidžia pasiekti gerų gydymo rezultatų. Juos vartojant, stebimas labai žemas ligos paūmėjimo dažnis. Šie vaistai geriausiai veikia derinyje su kortikosteroidais.

Anksčiau vyravo nuomonė, kad deguto produktai mažina uždegimą ir paraudimą, todėl gali būti sėkmingai taikomi žvynelinės gydymui. Visgi naujesni mokslininkų tyrimai atskleidė, kad šie produktai nepasižymi dideliu efektyvumu, ypač, palyginus juos su kitais, naujesniais psoriazės gydymo metodais. Pvz., deguto šampūnas nepasižymėjo dideliu veiksmingumu gydant galvos plaukuotos dalies žvynelinę.

Vietinio naudojimo vaistų poveikis padidėja, jeigu prieš tai oda yra suminkštinama. Tam pasitelkiami specialūs kremai su salicilo rūgštimi, šlapalu ar pieno rūgštimi. Ne mažiau veiksmingi ir šampūnai su šiomis medžiagomis. Minėtos priemonės pasižymi keratolitiniu poveikiu, tai yra, padeda pašalinti susidariusį žvyną, mažina intensyvų odos pleiskanojimą. Kad apsaugotumėte ausis nuo nepageidaujamo vaistų poveikio, prieš tepimą įsidėkite vatos į ausų landas.

Vaistų netepkite dažniau nei Jums nurodė gydytojas, nes gali atsirasti plaukų slinkimas.

Kartais galvos plaukuotos dalies psoriazė gali tapti infekuota- atsiranda šašai, padidėja sritiniai limfmazgiai. Šiuo atveju gydytojas papildomai skiria gydymą antibiotikais.

Egzistuoja skalpo žvynelinės gydymas kortikosteroidų injekcijomis. Deja, tėra labai nedaug duomenų apie šio metodo efektyvumą.

Nagų psoriazės gydymas

Kūno odos psoriazės gydymas gali pagerinti ir pažeistų nagų būklę. Kadangi nagai auga lėtai, gali praeiti tam tikras laikotarpis, kol pastebėsite teigiamus pokyčius.

Pagrindiniai nagų psoriazės gydymo metodai:

  • Fototerapija. Tai gydymas ultravioletiniais spinduliais, taikomas tiek nagų, tiek kūno ar skalpo odos žvynelinei gydyti. Fototerapija atliekama tik gydymo įstaigose.
  • Biologinė terapija irgi taikoma nagų žvynelinės gydymui.
  • Sisteminis gydymas. Dažniausiai skiriamas metotreksatas, acitetrinas.
  • Tepamieji vaistai - kortikosteroidai, vitamino D analogai, retinoidai.

Veido žvynelinės gydymas

Veido oda yra plonesnė ir jautresnė negu kitų kūno sričių oda. Dėl šios ypatybės psoriazės gydymas veido srityje reikalauja nemažai kantrybės ir pastangų.

Dažniausiai psoriazė veide atsiranda zonoje tarp nosies ir viršutinės lūpos, ant kaktos, antakių, palei plaukų augimo liniją.

Rinkoje nemažai priemonių, skirtų veido srities žvynelinės gydymui. Visais atvejais rekomenduojama pasitarti su gydytoju dermatologu, kuris sudarys idealiausiai Jums tinkantį gydymo planą.

Lazerinis psoriazės gydymas

Vienas iš naujausių psoriazės gydymo metodų - tai lazerinė terapija. Jos metu psoriazės pažeistos kūno vietos yra veikiamos intensyviu, koncentruotu UV spinduliu. Sveika aplinkinė oda lieka nepaveikta.

Lazerinės procedūros taikomos lengvo ir vidutinio laipsnio psoriazei gydyti. Sunkiais atvejais jos nerekomenduojamos.

Gydymas lazeriu panašus į fototerapiją, tačiau dėl metodo intensyvumo, prireikia mažiau gydymo seansų.

Lašinės psoriazės gydymas

Kai kuriais atvejais lašinė psoriazė sugyja savaime per kelias savaites, netaikant jokio gydymo. Visgi dauguma pacientų pageidauja gydymo. Dažniausiai taikomi metodai:

  • Fototerapija, tiesioginiai saulės spinduliai padeda veiksmingai suvaldyti ligą.
  • Antibiotikai. Jie skiriami tais atvejais, kai bėrimai infekuojasi.
  • Drėkinantys kremai naudingi esant bet kokios formos psoriazei.

Sunkios psoriazės gydymas

Yra daug psoriazės gydymo metodų ir strategijų, tačiau sunki žvynelinė gydoma kitaip negu lengvos eigos žvynelinė.

Patariama sunkios psoriazės negydyti namie, natūraliomis priemonėmis. Skiriama fototerapija, sisteminis gydymas metotreksatu, ciklosporinu, biologine terapija. Biologinė terapija - tai rezervinis psoriazės gydymo metodas, taikomas tik tais atvejais, kai kiti, paprastesni metodai neefektyvūs.

Sunkios psoriazės gydymui labai svarbus paciento ir gydytojo bendradarbiavimas, kadangi kiekvienu atveju reikia sudaryti individualų gydymo planą.