Visuomenė jaunus, patrauklius žmones kelia ant pjedestalo, todėl senjorai dažnai jaučiasi pamiršti, negražūs, neįdomūs ir niekam nereikalingi. Tokioje visuomenėje, kurioje dominuoja jaunystės kultas, net ir normalūs odos senėjimo procesai dažnam žmogui kelia daug rūpesčio ir diskomforto. Jau 1996 metais atlikto tyrimo metu pastebėta nuostata, jog patraukliems, gražiems, jauniems žmonėms gyvenime sekasi kur kas dažniau negu vyresniems, ir jie, palyginus su kitais, turi daugiau lengvatų. Vyresnio amžiaus žmonės, ypač moterys, dažnai nerimauja dėl to, kaip jas mato aplinkiniai, o kintanti odos tekstūra, atsiradę amžiniai pakitimai sukelia itin daug neigiamų emocijų.
Be to, žiniasklaidoje senjorų populiacijai taip pat skiriama per mažai dėmesio, jie tampa „nematomi“. Užtat nemažai reklamos tenka kosmetikos ir odos priežiūros priemonėms, skirtoms kovai su senėjimu. Kai kurie žmonėms jaučia netgi savotišką spaudimą pirkti ir naudoti kuo daugiau tokių produktų.
Medicininiu požiūriu, svarbiausios senjorų odos problemos yra:
- Odos navikai;
- Pragulų prevencija;
- Odos infekcijos;
- Dėl šlapimo, išmatų nelaikymo atsiradę odos pažeidimai.
Normalus odos senėjimas
Odos senėjimas yra susijęs su progresuojančiais anatominiais, morfologiniais, fiziniais, psichologiniais ir socialiniais organizmo pakitimais. Ir visa tai gali turėti labai didelės įtakos bendrai žmogaus savijautai. Odai senstant, joje vyksta daugybė procesų, kuriuos bendrai galima suskirstyti į 2 grupes:
- pakitimai dėl vidinių faktorių (pvz., ląstelėje užprogramuotų biologinių pokyčių);
- pokyčiai dėl išorinės aplinkos veiksnių, pvz., saulės UV spinduliuotės.
Kiti faktoriai, turintys įtakos senjorų odos būklei:
- per dažnas (arba atvirkščiai, per retas) prausimasis;
- agresyvių prausiklių naudojimas;
- higienos stoka (odos paviršiuje kaupiasi mikroorganizmai, didėja infekcijų rizika);
- traumos;
- kraujotakos sutrikimai;
- jutimų sutrikimai;
- sumažėjęs judrumas;
- šlapimo, išmatų nelaikymas;
- depresija;
- demencija;
- daugybės vaistų vartojimas;
- cukrinis diabetas;
- prasta mityba.
Kaip jau minėta, senatviniai odos procesai būna nulemti tiek vidinių, tiek ir išorinių faktorių. Visi odoje vykstantys senatviniai pakitimai veda link to, jog susilpnėja odos apsauginės - barjerinės funkcijos, didėja infekcijų tikimybė, lėtėja ir blogėja žaizdų gijimas. Dėl silpnėjančio odos vientisumo, oda tampa lengvai pažeidžiama.
Pagrindiniai organizmo nulemti faktoriai, lemiantys senatvinius odos pakitimus:
- Lėtesnis ląstelių atsinaujinimas. Oda tampa trapi, lengvai pažeidžiama (dėl epidermio suplonėjimo), susilpnėja epidermio ir tikrosios odos jungties zona. Dėl to vizualiai oda įgauna „popieriaus“ tekstūrą, susilpnėja apsauginė ir barjerinė funkcija, tampa mažiau atspari mechaninėms traumos, trinčiai, drėgmės poveikiui.
- Sumažėja raginio sluoksnio medžiagų, tame tarpe ir lipidų, natūralaus drėkinančio faktoriaus.
- Kraujagyslės tampa trapios, susilpnėja odos kraujotaka. Tai lemia mėlynių atsiradimą.
- „Sukietėja“ kolageno skaidulos, kurios užtikrina struktūrinę atramą. Todėl oda pradeda raukšlėtis, ima pleiskanoti, lengviau formuojasi įtrūkimai.
- Sumažėja sebumo (odos riebalų) gamyba. Oda išsausėja, padidėja įtrūkimų, infekcijų rizika, didėja odos jautrumas dirginančioms medžiagoms.
- Sumažėja prakaito liaukos bei mažiau prakaituojama. Tai dar viena odos sausumo priežastis, be to, tai lemia blogesnę organizmo temperatūros kontrolę.
- Lokalizuotai padidėja melanino gamyba, o tai odoje pasireiškia pigmentinėmis dėmėmis.
- Sumažėja poodinio sluoksnio, kuris veikia kaip apsauginis, izoliacinis audinys.
- Sumažėja jutimo receptorių.
Nors tikslus senjorų odos pažeidimų paplitimas nėra žinomas, manoma, kad pačios dažniausios vyresnio amžiaus žmonių odos problemos yra:
- Padidėjęs odos sausumas;
- Odos įtrūkimai;
- Odos niežėjimas.
Visgi šios būklės dažnai lieka nekoreguotos, kadangi neretu atveju laikomos „nereikšmingomis“, nors ir gali sukelti žmogui diskomforto jausmą. Išsausėjusi oda didina niežėjimo, infekcijų, įtrūkimų, netgi pragulų riziką.
Senjorų odos priežiūrai ypatumai ir rekomendacijos
- Odos švara ir tinkama priežiūra yra gyvybiškai svarbi. Be to, tai suteikia žmogui komforto jausmą, užtikrina psichologinį ir socialinį gerbūvį;
- reguliarus maudymasis;
- pirmenybė teikiama šiltam, drungnam vandeniui (karštas vanduo išsausina odą);
- per ilgai nemirkti vonioje (pernelyg ilgas buvimas vonioje taipogi išsausina odą);
- nesiprausti per dažnai (kitu atveju, gali atsirasti odos niežėjimas, išsausėjimas);
- vengti muilo, vietoj jo naudoti kreminius, aliejinius prausiklius, kurie palaiko tinkamą odos pH (muilai didina odos pH, taigi pažeidžia epidermio barjerą);
- naudoti minkštus rankšluosčius (šiurkštūs rankšluosčiai veikia abrazyviai ir mechaniškai žaloja odą);
- švelniai nusausinti odą, netrinti (vėlgi, dėl abrazyvinio poveikio);
- naudoti tinkančius odos priežiūros produktus, atsižvelgiant į tai, kas patinka (pagal tekstūrą, kvapą, formą, kainą).
Senjorų odos priežiūrai skiriama per mažai dėmesio, susikoncentruojant į kitas vyresniame amžiuje pasireiškiančias ligas ir jų gydymą. Visgi tinkama odos priežiūra, emolientų naudojimas gali ženkliai padidinti pacientų komfortą.
Be to, reikia turėti omenyje, kad kiekvienas iš mūsų neišvengiamai ir patys susidursime su senstančios odos iššūkiais.