Spuogų paliktus randus gali būti sunku pašalinti. Dėl efektyvių šios problemos sprendimų būdų vis dar aktyviai tebediskutuojama, kadangi nėra universalaus gydymo metodo, tinkančio visiems pacientams - tam tikras gydymo būdas gali būti labai veiksmingas vienam pacientui, ir visiškai netikti kitam. Tačiau medicina siūlo keletą randelių gydymo būdų, kurie akivaizdžiai gali pagerinti odos būklę.
Kokie būna spuogų palikti randeliai ir dėl ko jie atsiranda?
Aknės randai skirstomi į dvi stambias grupes: atrofinius randus ir hipertrofinius randus. Atrofiniai randai - dažniausiai sutinkama aknės randų forma. Jų išsivystymą lemia tam tikri patologiniai procesai gilesniuose odos sluoksniuose, tai - kolageno netekimas, uždegimas ir aplinkinių audinių susitraukimas. Todėl šie randai atrodo kaip įdubimai. Šiai randelių formai priklauso vadinamieji „ledkirčio“ tipo randai, kurie yra siauri, gilūs (kartais gali siekti netgi poodį), aiškių ribų. Kita randų grupė - tai hipertrofiniai randai. Hipertrofinių randų atvejais, priešingai negu atrofinių, buvusio pažeidimo vietoje atsiranda kolageno perteklius, taigi pats randas būna iškilęs ir tvirtos konsistencijos.
Sunkesnė spuogų forma, vadinamieji cistiniai spuogai (cistinė aknė) dažniausiai gyja randais. Šios aknės formos palikti randai yra labiau pastebimi, taigi jiems taikomas intensyvesnis, ilgiau trunkantis gydymas. Paprastai prireikia metų laiko, kad būtų pastebėti teigiami gydymo rezultatai.
Kaip atsikratyti randelių nuo aknės?
Pirmiausia vertėtų nepamiršti, jog tinkamas, kruopščiai parinktas aknės gydymas savaime sumažina randų atsiradimo tikimybę. Spuogų spaudymas namie - viena iš aknės randelių išsivystymo priežasčių. Jeigu niekaip negalite atsispirti pagundai savarankiškai išspausti spuogus, bent jau kruopščiai nusiplaukite rankas ir naudokite sterilias priemones.
Geriausi aknės ir randų gydymo rezultatai pasiekiami taikant kelis gydymo būdus. Įvairių metodų kombinacija padeda geriau negu taikant tik kurį nors vieną iš jų. Kita vertus, aknė pasižymi skirtingais sunkumo laipsniais, taigi kai kurie pacientai pasiekia puikių gydymo rezultatų naudodami tik vieną gydymo priemonę. Todėl ir randelių nuo aknės gydymas, kaip jau minėta anksčiau, priklauso nuo individualių odos savybių.
Populiariausi randų nuo aknės gydymo metodai: lazerinės procedūros, kolageno injekcijos, dermabrazija, rūgštiniai odos šveitimai („pilingai“), minimaliai invazinės chirurginės procedūros. Taip pat yra nemažai kosmetinių priemonių, netgi namų sąlygomis pagaminamų priemonių, kurios taikomos spuogų paliktų randų gydymui. Jeigu Jums nesiseka savarankiškai gydyti randelių nuo aknės, kreipkitės į dermatologą, kuris Jums parinks intensyvesnį ir efektyvesnį gydymo būdą.
Kaip namų sąlygomis atsikratyti spuogų paliktų randelių?
Randelių tepimas citrinų sultimis, medumi, alyvuogių aliejumi, pomidorų minkštimu - tai tik keletas liaudies medicinoje paplitusių rekomendacijų norint pagražinti aknės randelių varginamą odą. Citrinų sulčių sudėtyje yra tam tikrų veikliųjų medžiagų, kurios mažina patinimą ir paraudimą. Vakare, prieš einant miegoti, veidas nuprausiamas ir pažeistos odos vietos tepamos citrinų sultimis. Pastarąsias galima naudoti ir derinyje su medumi. Beje, medų irgi galima pritaikyti aknės randelių gydymui- vakare jo reikia užtepti ant randų ir palikti nakčiai. Norint pasiektų geresnių rezultatų, šias priemones galima sumaišyti su trintomis aspirino tabletėmis. Tačiau svarbu prisiminti, kad po šių procedūrų reikėtų vengti saulės, būtina naudoti apsauginį kremą nuo saulės, kadangi citrinų sultys įjautrina odą saulės spinduliams. Kita lengvai namie randama priemonė, tinkanti randelių šalinimui - alyvuogių aliejus. Jį reikia įmasažuoti į randelius, po to kelias minutes palaukti, kol aliejus įsigers, o perteklių nuvalyti švaraus drėgno rankšluosčio pagalba. Po 1-2 min nuplauti veidą šiltu vandeniu. Pomidorų minkštimas irgi padeda kovoti su spuogų paliktais randeliais. Tereikia jį supjaustyti griežinėliais ir juos 15-20 min palaikyti ant veido. Visgi esant itin išreikštiems pakitimams, šie metodai nėra veiksmingi.
Randeliai nuo aknės gali būti gydomi ir vaistinėje įsigytomis odos priežiūros priemonėmis:
- Salicilo rūgštis - dažnai riebios odos priežiūros priemonėse naudojama medžiaga, kuri pasižymi šviesinančiu poveikiu. Ši medžiaga naudinga mažinant aknės randelių sukeltą raudonį, šviesinant pigmentines dėmes. Be to, salicilo rūgštis atkemša poras, stabdo aknę sukeliančių bakterijų dauginimąsi. Svarbu įsidėmėti, kad naudojant salicilo rūgštį, būtina naudoti ir apsauginius kremus nuo saulės. Jų nenaudojant, kyla didesnė rizika atsirasti nepageidaujamai odos pigmentacijai, kuri sukelia nepatogumų ir blogina odos išvaizdą. Patariama išsirinkti kremą, makiažo pagrindą ar birią pudrą su SPF filtru ir kasdien ją naudoti.
- Vitaminas C - kita veiklioji medžiaga, kuri gali padėti atsikratyti randelių nuo spuogų, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, mažina raudonį ir patinimą.
- Retinolis - vitamino A derivatas, kuris atkemša poras, mažina raudonį, skatina kolageno gamybą.
- Kai kurių odos priežiūros priemonių sudėtyje įeina vitaminas E, tačiau jis gali netgi pabloginti gijimo procesą. Moksliniai tyrimai parodė, kad 90% atvejų vitaminas E ne tik nepadėjo, bet ir pablogino odos gijimą.
- Aknės randelių kamuojamai odai yra specialių kremų su augimo faktoriais, kurie ypač veiksmingai naujai susiformavusiems randeliams. Minėti augimo faktoriai spartina sveikų ląstelių formavimąsi.
Jeigu pasimetėte vaistinės prekių įvairovėje, pasikonsultuokite su dermatologu, kuris parinks Jums geriausiai tinkančias odos priežiūros priemones.
Kokios medicininės procedūros taikomos aknės randelių gydymui?
Yra keletas medicininių procedūrų, taikomų aknės randelių gydymui. Prieš visas būtina pasikonsultuoti su dermatologu, kuris, įvertinęs Jūsų odos būklę, parinks Jums efektyviausią iš jų.
- Aknės randelių gydymas lazeriu. Tam naudojami CO2 ar frakciniai lazeriai. Dažniausiai prireikia kelių procedūrų, kad būtų pasiekti trokštami rezultatai. Maksimalus procedūrų skaičius - 10. Tiek seansų užtenka, kad pacientai pamatytų akivaizdžius ir lūkesčius atitinkančius rezultatus. Tik itin sunkiais atvejais tenka atlikti daugiau nei 10 procedūrų.
- Mikrodermabrazija. Šios procedūros metu mažos molekulinės masės dalelės, pasižyminčios šveičiamuoju poveikiu, paskleidžiamos odos paviršiuje ir taip švelniai „nušlifuojamas“ viršutinis odos sluoksnis. Ši procedūra neveiksminga esant giliems aknės randams. Svarbu, kad mikrodermabraziją atliktų kvalifikuotas sveikatos priežiūros specialistas.
- Mažinant spuogų paliktus randelius, kai neužtenka vietinio poveikio priemonių, taikoma ir minimaliai invazinė chirurgija - subscizija (poodiniai įpjovimai), lazerinis odos atjauninimas. Procedūros metu gali būti naudojami ir odos užpildai. Kad būtų pasiektas pats geriausias rezultatas ir išvengta papildomo odos traumavimo, šias procedūras turi atlikti tik patyręs, kvalifikuotas specialistas.
Svarbu žinoti, kaip teisingai prižiūrėti spuogų ir randelių varginamą odą, kad ir taip pažeistos odos būklė nepablogėtų. Reikia vengti odos traumavimo, naudoti kremus su pakankamu SPF filtru. Įsidėmėtina, kad dauguma cheminių medžiagų, naudojamų spuogų paliktų randų gydymui, įjautrina odą saulės spinduliams, ir, nenaudojant apsauginių priemonių, gali atsirasti nepageidaujama hiperpigmentacija.
Aknės randai gali atsirasti ir nugaros srityje. Nors nugaros oda dažniausiai būna riebesnė negu veido, tiek naminės, tiek medicininės randų gydymo priemonės gali būti sėkmingai taikomos ir randams nugaros srityje.