Poodiniai spuogai - tai cistinė aknė, viena sunkiausių aknės formų. Laimei, ši forma yra kur kas retesnė negu paprastieji spuogai (acne vulgaris). Jai būdingi dideli, skausmingi, raudoni spuogai (cistos), kurie susiformuoja giliai po oda. Bėrimai atsiranda, kai plauko folikulas dėl uždegimo plyšta ir ištrūkęs turinys pasklinda po aplinkinius audinius, suformuodamas gilias, kietas ir skausmingas cistas. Cistiniai spuogai - tai tarsi toliau pažengusi paprastosios aknės forma. Procesą skatina spuogų spaudymas, stiprus trynimas ir šveitimas. Poodiniai spuogai dažniausiai atsiranda veide, nugaros, krūtinės ir pečių srityje. Vyrams ši problema dažnesnė negu moterims, tačiau moterims dažniau pažeidžiamas veidas, ypač smakras ir apatinio žandikaulio linija.
Kas skatina cistinės aknės atsiradimą?
Lemiamą reikšmę turi hormonų disbalansas, ypač padidėjusi vyriškų hormonų koncentracija organizme. Kiti svarbūs veiksniai:
- Moterims: mėnesinių ciklo sutrikimai (pvz., esant policistinių kiaušidžių sindromui), nėštumas, hormoninės kontraceptinės priemonės (tos, kurių sudėtyje vien tik progesteronai, pvz., spiralės)
- Stresas
- Odos priežiūros priemonės, kurios kemša poras (įvairūs riebūs kremai, tepalai ir kt.), sintetiniai rūbai
- Labai drėgna aplinka, pagausėjęs prakaitavimas
- Kai kurie vaistai, pvz., steroidiniai hormonai
- Paveldimumas
Poodinių spuogų gydymas
Cistos smarkiai žeidžia odą ir gyja randais, todėl labai svarbus kuo ankstesnis ir tinkamas ligos gydymas. Nebandykite gydytis savarankiškai, nes galite tik dar labiau pabloginti situaciją. Gydytojas dermatologas įvertins Jūsų būklę ir paskirs tinkamą gydymą. Svarbiausi gydymo elementai:
1. Kasdienė odos priežiūra:
- Pakanka veidą prausti 2 kartus per dieną. Naudokite švelnius prausiklius, venkite karšto vandens. Smarkiai netrinkite odos. Nenaudokite agresyvių šveitiklių, ypač mechaninių su dalelėmis.
- Nespaudykite spuogų, nes tai skatina randėjimą ir bėrimų išplitimą.
- Nenaudokite sunkios tekstūros, aliejinio pagrindo kosmetikos priemonių. Rinkitės vandens pagrindo priemones, kurios nekemša porų. Kruopščiai nuprauskite veidą ir pašalinkite visus makiažo likučius prieš einant miegoti.
2. Vietinio poveikio preparatai. Benzoilperoksidas - tai medžiaga, kuri tinka bet kokios aknės formos ir sunkumo gydymui. Ji naikina bakteriją Propionibacterium acnes, kuri yra viena iš svarbiausių grandžių aknės atsiradimo procese. Svarbu įsidėmėti, kad priemones su benzoilperoksidu reikia naudoti atsargiai ir saikingai, kadangi ši medžiaga gali dirginti odą, įjautrina ją saulės spinduliams. Gydymosi metu būtina naudoti apsauginius kremus nuo saulės.
3. Geriamieji vaistai. Esant poodiniams spuogams, dažniausiai skiriamas gydymas geriamais vitamino A derivatais - retinoidais. Tai pirmo pasirinkimo vaistai esant cistinei aknei, kadangi jie labai efektyviai veikia beveik visas aknės atsiradimo grandis (ypač efektyviai slopina perteklinę riebalinių liaukų sekreciją, mažina jų dydį) ir ženkliai sumažina randėjimo riziką (kuo nepasižymi kiti geriamieji vaistai). Tačiau retinoidai turi ir šalutinių poveikių. Griežtai draudžiama šiuos vaistus vartoti nėštumo metu, kadangi jie sukelia sunkius apsigimimus. Kitos nepageidaujamos reakcijos - odos ir gleivinių sausumas, lūpų skeldėjimas, kepenų pažeidimai ir kt. Moterims cistinė aknė gali būti gydoma ir sudėtinėmis kontraceptinėmis tabletėmis (t. y., savo sudėtyje turinčiomis tiek estrogeno, tiek progesterono). Kontraceptinių tablečių privalumas - jas galima vartoti ilgesnį laiką. Hormoniniai kontraceptikai slopina riebalinių liaukų sekreciją. Taip pat skiriami antibiotikai, kurie naikina aknę sukeliančias bakterijas ir slopina uždegimą.
4. Intervencinės procedūros. Jas atlieka tik gydytojas dermatologas. Didelės cistos gali būti drenuojamos. Kai kuriais atvejais į cistą gali būti suleidžiama tam tikrų vaistų, kurie sumažins uždegimą ir paspartins gijimo procesus.