Dauguma žmonių įsitikinę, kad pleiskanų atsiranda dėl prastų higienos įgūdžių. Tačiau tai netiesa, nors retas galvos plovimas ir gali išryškinti galvos odos pleiskanojimą. Mokslininkai vis dar tyrinėja šį reiškinį ir jo priežastis.
Veiksmingiausias kovos su pleiskanomis būdas - tai naudoti šampūnus nuo pleiskanų bei gydyti pagrindinę ligą, sukėlusią šį simptomą. Geriausiam efektui pasiekti rekomenduojama:
- Atidžiai sekti šampūnų nuo pleiskanų vartojimo instrukcijas. Rinkoje yra labai didelė tokių šampūnų pasiūla, tačiau kiekviename iš jų yra skirtingų veikliųjų medžiagų, skirtų pleiskanų mažinimui. Šios medžiagos veikia skirtingu mechanizmu, tad ir šampūnų naudojimas gali kiek skirtis. Todėl siekiant efekto, kruopščiai vykdykite ant šampūno buteliuko pateiktus nurodymus. Pvz., vienus šampūnus reikia įtrinti į galvos odą ir palikti 5 min, o tik po to nuskalauti. Kitus, tuo tarpu, reikia nuskalauti iškart.
- Naudokite šampūną nuo pleiskanų 2 kartus per savaitę. Jeigu tai nepadeda, įsigykite dar vieną šampūną, tik su skirtinga veikliąja medžiaga, ir, kaskart plaudami galvą, juos keiskite. Jeigu ir tai nepadeda, kreipkitės į gydytoją dermatologą.
- Atsargiai naudokite šampūnus, į kuriuos įeina derva (degutas). Šampūnai su šia medžiaga gali nudažyti šviesius, žilus ar balintus plaukus, taigi jeigu esate šviesiaplaukis, verčiau rinkitės kitą veikliąją medžiagą. Be to, šampūnai su degutu gali įjautrinti galvos odą saulės spinduliams. Todėl, jeigu naudojate šampūną su dervomis, pasirūpinkite tinkama apsauga nuo saulės - nešiokite skrybėlę, būkite pavėsyje.
Daugumai žmonių, kuriuos vargina pleiskanas, užtenka tik parinkti tinkamą šampūną, ir problema išsisprendžia. Visgi kai kuriais atvejais galvos odos pleiskanojimas gali būti tam tikrų odos ligų simptomu, pvz., psoriazės, seborėjinio dermatito, grybelinės infekcijos ar egzemos.
Jeigu Jus vargina pleiskanos, nepaisant specialaus šampūno naudojimo, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu.