Vietinio poveikio preparatai
Daugumai akne sergančių pacientų gydymas pradedamas nuo išoriškai vartojamų medikamentų. Vaistinėse yra labai gausus kremų, prausiklių ir kitų spuoguotos odos priežiūrai skirtų priemonių pasirinkimas. Daugumą jų galima įsigyti ir be gydytojo recepto. Kai kuriems žmonėms tik to ir pakanka - aknė suvaldoma nereceptinėmis veido odos priežiūros priemonėmis. Pagrindinės medžiagos, kurių reiktų ieškoti spuogų varginamos odos priežiūros priemonėse, yra šios:
- Salicilo rūgštis (0,5-2%) - tai beta-hidroksirūgštis, įeinanti į gelių, losjonų, valiklių, prausiklių, kaukių sudėtį. Ši medžiaga veiksmingai pašalina negyvų ląstelių sluoksnį, prasiskverbia į plauko folikulą ir tirpdo komedonus. Be to, salicilo rūgštis mažina uždegimą. Dažniausiai priemonės su salicilo rūgštimi naudojamos 1 kartą per dieną. Jeigu atsiranda odos sausumas, šią medžiagą galima naudoti ir kas antrą dieną. Salicilo rūgštis yra puiki alternatyva benzoilperoksidui ar retinoidams. Didelių koncentracijų salicilo rūgštis naudojama cheminiams odos šveitimams.
- Benzoilperoksidas - dažnai aknės gydymui pasitelkiamas antimikrobinis preparatas, kuris taip pat geba tirpdyti komedonus. Be to, ši medžiaga mažina uždegimą.
- Siera - nors tikslus sieros veikimo mechanizmas gydant aknę nėra iki galo išaiškintas, manoma, kad siera mažina komedonų susidarymą bei tirpdo jau esančius. Be to, šis elementas puikiai slopina bakterijų dauginimąsi. Anksčiau pacientai vengė sieros turinčių priemonių naudojimo dėl nemalonaus kvapo, tačiau šiuolaikinės technologijos išsprendė ir šią problemą. Dažnai siera yra derinama su salicilo rūgštimi arba benzoilperoksidu.
- Alfa-hidroksirūgštys. Dažniausiai naudojamos iš jų yra glikolio rūgštis ir pieno rūgštis. Tai silpnos organinės rūgštys, kurios pašalina negyvų ląstelių sluoksnį bei normalizuoja odos ragėjimo procesus, mažina použdegiminę pigmentaciją. Šios medžiagos neretai įeina į veido prausiklių, kremų, losjonų sudėtį. Didesnių koncentracijų alfa-hidroksirūgštys naudojamos cheminiams odos šveitimams. Be to, šie ingredientai tinka ne tik spuogų gydymui, bet ir priešlaikinio odos senėjimo požymiams šalinti.
- Arbatmedžių aliejus pasižymi uždegimą mažinančiomis ir bakterijas naikinančiomis savybėmis. Mokslinių tyrimų metu nustatyta, jog teigiamą arbatmedžių aliejaus efektą pastebi net iki 44% žmonių. Visgi gijimas pasireiškia lėčiau negu naudojant benzoilperoksidą.
Jeigu vartojant minėtas priemones po 3 mėnesių efekto nematyti, rekomenduojama pasitarti su gydytoju dermatologu dėl gydymo plano korekcijos.
Spuogų gydymas lazeriu
Aknės gydymas lazeriu yra vis labiau populiarėjanti procedūra. Pagrindinės lazerinės intervencijos yra šios:
- Intensyvi pulsinė šviesa
- Fotodinaminė terapija. Jos metu ant pažeistų vietų užtepamas fotosensibilizuojantis preparatas (dažniausiai tai būna aminolevulininė rūgštis ALA), o po kurio laiko minėtos zonos paveikiamos mėlyna ar raudona šviesa, lazeriu, pulsinės šviesos šaltiniu ar nepulsine plataus spektro šviesa. Manoma, kad plauko ir riebalinės liaukos vienetas gerai sugeria ALA ir taip sustiprinamas šviesos poveikis.
- Plataus spektro tęstinių bangų matomos šviesos terapija (mėlynos šviesos, raudonos šviesos)
- Pulsinis dažų lazeris, infraraudonoji šviesa
- Fotopneumatinės technologijos: neigiamas slėgis derinamas su plataus spektro pulsine šviesa (400-1200 nm). Dėka neigiamo slėgio atsidaro poros, „išsiurbiamas“ sebumas, poros susiglaudžia. Plataus spektro šviesa pasižymi uždegimą mažinančiu ir bakterijas naikinančiu efektu.
Tikslus aknės gydymo lazeriu veikimo mechanizmas nėra išaiškintas, tačiau egzistuoja keletas hipotezių:
- Propionibacterium acnes (vienas iš pagrindinių aknės sukėlėjų) gamina tam tikras medžiagas, vadinamas porfirinais. Būtent jos ir sugeria mėlyną ir raudoną šviesą, ko pasėkoje aktyvuojasi. Dėl porfirinų aktyvacijos pradeda gamintis laisvieji deguonies radikalai, ir galiausiai bakterija žūva. Raudona šviesa ne taip intensyviai aktyvuoja porfirinus kaip mėlyna, užtat prasiskverbia kur kas giliau į odą.
- Infraraudonųjų spindulių lazeriai, radiodažnuminiai prietaisai ir fotodinaminė terapija sukelia terminį riebalinių liaukų pažeidimą ir mažina odos riebalų gamybą. Fotodinaminė terapija taip pat mažina porų užsikimšimą, perteklinį ragėjimą ir uždegimą.
- Intensyvi pulsinė šviesa, pulsiniai dažų lazeriai slopina P. acnes bei riebalinių liaukų veiklą.
Kadangi nėra visuotinai priimtų lazerinio aknės gydymo rekomendacijų, kiekvienu atveju procedūra parenkama individualiai.
Papildomi gydymo metodai
- Paviršiniai cheminiai odos šveitimai. Tai tinkamiausia procedūra esant nežymiai aknei, kai vyrauja komedonai. Dėka šių procedūrų nyksta ne tik esami komedonai, bet ir slopinamas naujų komedonų susidarymas. Visgi neretai prireikia kelių procedūrų. Dažniausiai atliekami cheminiai šveitimai su glikolio arba salicilo rūgštimi. Tačiau vertėtų įsidėmėti, jog pacientams, gydomiems sisteminiais retinoidais (izotretinoinu) cheminiai pilingai neatliekami dėl labai padidėjusios odos sudirgimo rizikos.
- Mikrodermabrazija. Tai neinvazinė procedūra, kai abrazyviniai kristalai (pvz., aliuminio oksidas), kontroliuojant vakuumu, paskleidžiami ant odos paviršiaus. Tai lemia odos raginio sluoksnio šveitimą. Kartais ši procedūra atliekama prieš planuojant fotodinaminę terapiją, kad fotosensibilizuojanti medžiaga prasiskverbtų giliau.
- Mechaninis komedonų šalinimas. Metodas taikomas, jei vartojant paskirtus vaistus, komedonai negyja. Prieš procedūrą dažnai kelias savaites skiriamas kremas su retinoidais. Procedūra atliekama medicininėje įstaigoje, steriliais įrankiais ir steriliomis sąlygomis.
- Kortikosteroidų injekcijos į pažeidimo židinį. Jeigu stebimi dideli uždegiminiai mazgai, galima suleisti kortikosteroidų ir taip paspartinti židinio gijimą. Efektas matomas po 48-72 valandų. Tačiau galimos ir šalutinės reakcijos- odos atrofija, pigmentacijos pokyčiai, kraujagyslių išsiplėtimas.
- Karščio aplikacijos. Specialūs prietaisai, skleidžiantys šilumą ir infraraudonuosius spindulius, gali būti naudojami namų sąlygomis spuogų gydymui. Tačiau duomenys apie jų efektyvumą yra riboti.
- Dieta. Nors mitybos ir aknės ryšys yra kontraversiškas, rekomenduojama riboti saldumynų, pieno produktų ir riebaus, nesveiko maisto vartojimą.