Dažniausiai hiperhidrozės gydymui rekomenduojami antiperspirantai su aliuminio chloridu bei jonoforezė. Tai saugūs ir efektyvūs gausaus prakaitavimo gydymo metodai.
Pagrindiniai hiperhidrozės gydymo metodai
Antiperspirantai, specialūs geliai ar tirpalai su aliuminio chloridu yra pirmo pasirinkimo gydymo metodas. Aliuminis prisijungia prie odos raginio sluoksnio ląstelių ir taip mechaniškai užblokuoja prakaito liaukų atsivėrimo angas. Preparatus su aliuminio druskomis rekomenduojama naudoti vakare ant sausos odos, o ryte nuplauti. Procedūra tęsiama, kol bus pastebėtas teigiamas poveikis. Dažniausiai būklė pagerėja per 1 savaitę. Palaikymui užtenka naudoti antiperspirantus 1-2 kartus per savaitę. Kai kuriems pacientams aliuminio preparatai gali sudirginti odą, taigi tokiu atveju rekomenduojama suretinti tepimo dažnį. Ilgainiui odos sudirgimas išnyksta.
Jonoforezė - tai gydymo metodas, procedūra, kurios metu į giliuosius odos sluoksnius yra įvedamos aktyviosios medžiagos, naudojant žemos įtampos elektros srovę. Dėl procedūros metu susidarančių vandenilio jonų susiaurėja prakaito liaukų angos. Būklė pagerėja po 5-6 procedūrų, kartojant 1-2 kartus per savaitę. Palaikomosios procedūros skiriamos pagal individualų poreikį, be to, jos gali būti atliekamos ir namie. Jonoforezė ypač tinka pacientams, kuriems aliuminio preparatai sudirgina odą. Plačiausiai šis gydymo metodas taikomas gydant delnų ir padų hiperhidrozę. Procedūra yra greita, neskausminga ir saugi. Visgi nerekomenduojama taikyti jonoforezės, jeigu pacientas turi elektrokardiostimuliatorių ar kitą metalinį implantą.
Botulino toksino injekcijos. Periodinės botulino toksino injekcijos į pažeistos odos plotus gali reikšmingai sumažinti prakaitavimą, kadangi slopina neurometiatoriaus acetilcholino išsiskyrimą. Metodas ypač populiarus gydant hiperhidrozę pažastų srityje. Visgi tai yra brangi ir skausminga procedūra. Efektas pastebimas jau po 2-4 dienų, ir trunka 3-9 mėnesius. Pastebėta, kad po kiekvienos procedūros, botulino toksino veikimo laikas vis ilgėja. Injekcijos kartojamos pagal individualų poreikį.
Geriamieji anticholinerginiai vaistai, pvz., oksibutininas, glikopirolatas ir kt., gali būti skiriami tiek židininės, tiek generalizuotos hiperhidrozės gydymui. Tai nėra pirmojo pasirinkimo gydymo metodas, kadangi šie vaistai turi daug nepageidaujamų reiškinių, pvz., burnos sausumas, vidurių užkietėjimas, šlapimo susilaikymas, regos sutrikimai. Šie vaistai skiriami tik tais atvejais, kai aliuminio preparatai, jonoforezė bei botulino toksino injekcijos nebuvo veiksmingos.
Chirurginiai hiperhidrozės gydymo metodai, pvz., endoskopinė simpatektomija, prakaito liaukų pašalinimas ar sunaikinimas ir pan. Chirurginė intervencija yra paliekama rezervui, kadangi tai gana rizikingos procedūros, ne visada garantuojančios užtikrintą rezultatą, bei galinčios sukelti daug nepageidaujamų reiškinių.
- Endoskopinė simpatektomija - tai operacija, kurios metu pašalinamos tam tikros anatominės struktūros, atsakingos už nervinių impulsų perdavimą prakaito liaukoms. Nors operacijos efektyvumas siekia 85%, tačiau net pusė pacientų atžymi kompensacinį prakaitavimą (t. y., atsiranda gausesnis prakaitavimas kitose kūno vietose), taip pat gali atsirasti gustacinis prakaitavimas, delnų ir padų sausumas, sumažėjusi fizinio krūvio tolerancija. Be to, daliai pacientų hiperhidrozė atsinaujina praėjus 6 mėnesiams po operacijos.
- Perkutaninė simpatektomija yra minimaliai invazinė procedūra, panaši į botulino toksino injekcijas. Jos metu prakaito liaukos yra sunaikinamos pasitelkus fenolio injekcijas. Visgi metodas nepašalina problemos visam laikui, efektas stebimas tik kurį laiką.
Gydant antrinę hiperhidrozę, svarbu išsiaiškinti ją sukėlusią priežastį. Pagrindinės ligos gydymas dažniausiai sumažina ir gausų prakaitavimą.
Pacientams dažnai rekomenduojama psichoterapija dėl būklės nulemto streso, nerimo, depresijos.
Patarimai sergantiems hiperhidroze
Prisiminkite, kas jums išprovokuoja gausų prakaitavimą ir stenkitės vengti šių situacijų ar dirgiklių.
Dažniausiai hiperhidrozę provokuoja:
- Karšta aplinka ;
- Nerimas;
- Tam tikri maisto produktai ir gėrimai.Patariame vengti kofeinų, aštraus maisto, prieskonių, alkoholio.
Rekomenduojame rašyti „Prakaitavimo“ dienyną, kuriame registruotumėte kaip dažnai ir kas Jums kelia gausų prakaitavimą.
Jeigu vargina padų hiperhidrozė:
- Avėkite atvirą, iš natūralių medžiagų (pvz., odos) pagamintą avalynę;
- Kuo dažniau būkite basi;
- Avėkite drėgmę sugeriančias kojines (tai turi būti užrašyta ant pakuotės). Beje, medvilninės kojinės nesugeria drėgmės;
- Kasdien (ar dažniau) keiskite kojines;
- Prieš einant miegoti, patepkite pėdas antiperspirantu. Ryte nuplaukite. Kartokite 3-4 vakarus iš eilės.
Papildomos priemonės:
- Rekomenduojami laisvi, judesių nevaržantys rūbai, pagaminti iš natūralių audinių, pvz., lino.
- Patalynė turi būti iš natūralių, orui laidžių audinių.
- Antiperspirantai tepami ant švarios, sausos odos, vakare. Ryte nuplaunami.
- Meskite rūkyti.
- Patariama užsiimti joga, meditacija, kitomis relaksacinėmis technikomis.
Visais atvejais rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu. Gydytojas įvertinęs Jūsų būklę, paskirs tinkamiausią gydymo metodą bei odos priežiūros rekomendacijas.