Pleiskanoti oda gali bet kurioje kūno vietoje - galvos ir veido srityje, ant rankų ar kojų. Pleiskanos- tai epidermio atplaišos, kurios būna įvairaus dydžio, priklausomai nuo odos išsausėjimo stiprumo ar odos ragėjimo procesų sutrikimų. Oda nuolatos atsinaujina, o sutrikę ragėjimo procesai lemia, kad senos ląstelės dėl įvairiausių priežasčių negali tolygiai atitrūkti nuo odos ir nepastebimai pasišalinti. Prieš imantis savarankiško šios problemos sprendimo, patariama atkreipti dėmesį į savo bendrą savijautą ir odos būklę, pasvarstyti apie galimas problemos priežastis. Veido odos pleiskanojimą gali sukelti tiek odos ligos, tiek tam tikri vidaus organų susirgimai.
Kodėl veido oda pradeda pleiskanoti?
Galimos priežastys:
- Odos ligos. Užsitęsęs pleiskanojimas ir niežulys gali byloti apie egzemą, psoriazę, seborėją, kontaktinį dermatitą, grybelinius susirgimus.
- Drėgmės praradimas (dehidratacija).
- Odos sausumas. Žmones, kurie turi sausą odos tipą, pleiskanojimas vargina dažniau. Be to, odos sausumą gali lemti ir paveldimumas, šiuo atveju sausa būna ne tik veido, bet ir viso kūno oda.
- Vitaminų stoka. Vitaminų, mikroelementų ir kitų maisto medžiagų trūkumas gali tapti odos pleiskanojimo priežastimi.
- Aplinkos veiksnių įtaka. Šaltis, šaltas vėjas, saulės spinduliai, sūrus jūros vanduo, sausas patalpų oras veikiant kondicionieriams ar šildytuvams- visi šie faktoriai gali sukelti odos pleiskanojimą.
- Išoriškai vartojami vaistai spuogams gydyti, pvz., benzoilperoksidas, retinoidai, azelainė rūgštis, alfa- hidroksirūgštys ir t. t...
- Odos struktūros pažeidimai - įtrūkimai, žaizdelės, uždegiminiai procesai, taip pat rimtos vidaus ligos ir sudėtingos operacijos.
- Netinkama odos priežiūra ir nekokybiškai atliktos kosmetologinės procedūros.
- Žarnyno veiklos sutrikimai, hormonų disbalansas gali lemti odos paraudimą, išsausėjimą ir pleiskanojimą.
- Amžiniai pokyčiai. Odos senėjimas - tai dar viena odos pleiskanojimo priežastis.
Tik gydytojas dermatologas, atlikęs išsamią apžiūrą, tiksliai nustatys odos pleiskanojimo priežastį ir patars, kaip tą suvaldyti bei išvengti pasikartojimo. Tinkama priežiūra namuose - tai tik papildomos priemonės, atkryčių profilaktika, bet ne gydymas. Odos pleiskanojimą padeda mažinti kremai, kurių sudėtyje yra keratolitinių medžiagų, pvz., pieno rūgšties, salicilo rūgšties, alfa- hidroksirūgščių, šlapalo. Vaistus ir gydymo metodus skiria tik gydytojas dermatologas, jie priklauso nuo odos pleiskanojimo priežasties.
Bendro pobūdžio rekomendacijos, kai vargina veido odos pleiskanojimas:
Jeigu odos pleiskanojimą sukelia aplinkos veiksniai (pvz., šaltis, šaltas ir stiprus vėjas, itin saulėta aplinka) ar iš prigimties sausas odos tipas, Jūsų būklę gali palengvinti tinkama odos priežiūra.
- Neleiskite odai išsausėti. Naudokite švarų, šiltą vandenį, venkite karšto vandens. Maudytis galima kad ir kiekvieną dieną, tačiau vandens procedūros neturėtų būti ilgos (t. y., ne ilgiau 5- 10 minučių). Nerekomenduojamos pirtys ir saunos.
- Nenaudokite muilo. Vietoj jo, rinkitės specialius prausiklius, skirtus sausai odai, kurių sudėtyje nėra muilų, kvapiųjų medžiagų, dažiklių.
- Įvairūs odos šveitikliai, šepečiai, šiurkščios kempinės ir rankšluosčiai- ne pats geriausias pasirinkimas, kadangi gali lemti odos sudirgimą, pažeisti pleiskanojančios odos zonas ir dar labiau pabloginti esamą situaciją. Nusiprausę švelniai nusausinkite veidą servetėle.
- Per pirmąsias 3 minutes po maudynių, sutepkite odą drėkinančiu kremu ar losjonu. Kasdien naudokite drėkinančius kremus ir tepkite jais viso kūno odą, o ne tik pleiskanojančias vietas.
- Rinkitės kosmetikos priemones, kurios užtikrina maksimalų odos drėkinimą. Sausai odai skirtų priemonių sudėtyje neturėtų būti spirito, kuris tik dar labiau išsausina odą, ir lanolino, galinčio sukelti alergiją.
- Apsauginis kremas turėtų būti tinkamas esamam metų laikui. Jį reikia tepti likus bent 30 min iki išėjimo į lauką. Stenkitės pridengti veidą nuo nemalonių aplinkos veiksnių- žiemą tam tinka šalikas, o vasarą- plačiabrylė skrybėlė.
- Patalpų oras turėtų būti gaivus, normalios drėgmės. Todėl dažniau vėdinkite patalpas ir drėkinkite patalpų orą.
- Gerkite daugiau vandens, į racioną įtraukite šviežių vaisių ir daržovių.
Kosmetologinės procedūros, kurios gali sumažinti odos pleiskanojimą:
- Mezoterapija
- Odos šveitimai (pilingai)
- Biorevitalizacija
- Dermabrazija
- Įvairaus intensyvumo drėkinamosios procedūros
Jeigu Jus vargina odos pleiskanojimas, bet kuriuo atveju patariama kreiptis į gydytoją dermatologą ir išsiaiškinti problemos priežastis ir sėkmingai jas pašalinti.