Svarbiausios odos charakteristikos: tempimo jausmas, nematomos odos poros, dažnai atsirandantys paraudimai ir sudirgimai, pleiskanojimas, elastingumo stoka, įtrūkimai. Apžiūros metu odą suėmus į raukšlę ir ją suspaudus pirštais, žymės išlieka ilgai matomos.
Viena svarbiausių odos funkcijų- tai apsaugoti organizmą nuo vandens netekimo. Organizmo skysčių balanso reguliavime dalyvauja odoje esančios prakaito ir riebalų liaukos, o gilesniuose sluoksniuos esti tam tikros struktūros, kurios sulaiko drėgmę. Geram odos drėkinimui svarbu, kad išgaravusio vandens kiekis būtų apytiksliai tapatus į kraujagysles patenkančių skysčių kiekiui. Esant nepakankamai aktyvioms riebalinėms liaukoms, trūkstant odos lipidų, pradeda varginti veido, galvos odos, rankų odos sausumas. Suplonėjęs, trapus odos raginis sluoksnis nesugeba vykdyti apsauginės funkcijos ir oda tampa lengvai sudirginama netgi menkiausių išorinės aplinkos faktorių.
Visa tai lemia, kad sausa veido ir rankų oda sensta greičiau negu normali ar riebi oda. Tokioje odoje greičiau atsiranda raukšlės, pigmentinės dėmės. Veide raukšlės atsiranda pirmiausiai, ypač ties akių ir lūpų kampais, kaklo srityje ir kitose ploniausios odos zonose. Esant sausai galvos odai, skalpo paviršiuje kaupiasi daugybė negyvų ląstelių, prasideda niežulys ir pleiskanojimas. Plaukai tampa plonesni, praranda blizgesį- visa tai rodo drėgmės stoką epidermyje. Sausos odos paviršiuje atsiranda plika akimi nematomi įtrūkimai, per kuriuos į organizmą gali patekti antrinė infekcija. Dažniausi sausos odos palydovai- niežulys ir odos pleiskanojimas.
Sausos veido odos priežastys:
- Netinkama odos priežiūra (agresyvios kosmetinės priemonės, dažnas prausimasis muilu ir t. t...) ir nekokybiškai atliktos kosmetologinės procedūros.
- Aplinkos veiksnių įtaka. Šaltis, šaltas vėjas, saulės spinduliai, sūrus jūros vanduo, sausas patalpų oras veikiant kondicionieriams ar šildytuvams, prastos klimatinės sąlygos, karštas ir šaltas vanduo.
- Odos ligos. Odos sausumas būdingas egzemai (pvz., atopiniam dermatitui), psoriazei, ichtiozei, kserodermijai, folikulinę keratozei, numulinei (monetiškajai) egzemai, sausos odos dermatitui ir t. t...
- Drėgmės praradimas (dehidratacija), nepakankamas skysčių suvartojimas, virškinimo sutrikimai, karščiavimas ir pan.
- Endokrinologiniai susirgimai ir hormonų disbalansas- cukrinis diabetas, skydliaukės hormonų stoka (hipotirozė), menopauzė ir pan.
- Įvairūs vidaus organų susirgimai- onkologinės ligos, kraujo ligos, hepatitai, malabsorbcijos sindromas, kepenų cirozė, lėtinis kepenų nepakankamumas, skrandžio ir žarnyno ligos, nervų sistemos ligos.
- Ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas, pvz., geriamieji ar tepamieji retinoidai, išorinis azelainės rūgšties ar benzoilperoksido vartojimas, preparatai ar procedūros su alfa-hidroksirūgštimis, šlapimą varantys vaistai. Visi minėti medikamentai, vartojami tiek pavieniui, tiek derinyje, gali sukelti odos sausumą.
- Vitaminų stoka. Vitaminų (ypač A ir E) , mikroelementų ir kitų maisto medžiagų trūkumas gali tapti odos išsausėjimo priežastimi. Odai ypač svarbūs A, C, E vitaminai. Dažniausiai vitaminų stoka pastebima žiemą ir pavasarį.
- Žalingi įpročiai- rūkymas, nesaikingas kavos, saldžios arbatos, gazuotų gėrimų vartojimas.
- Amžiniai pokyčiai. Odos senėjimas- tai dar viena sausos odos priežastis. Senstant, mažėja odos išskiriamų riebalų ir prakaito kiekis, todėl oda išsausėja. Tai tampa ypač pastebima, jeigu oda jaunystėje buvo plona ir jautri.
- Nesubalansuota mityba ir alinančios dietos, ypač tos, kurių metu suvartojama nepakankamai skysčių ir apribojamas riebalų vartojimas.
Kai pacientą vargina sausa oda, būtina išsiaiškinti tą lėmusias priežastis ir jas pašalinti. Jeigu šią problemą sukėlė tam tikros ligos, skiriamas tikslingas medikamentinis gydymas. Šiuo atveju savigyda ne tik nėra rekomenduojama, bet netgi gali pakenkti. Individualų gydymą ir vaistus paskiria tik gydytojas, atsižvelgdamas į ligą sukėlusią priežastį ir paciento odos būklę.
Kadangi dažniausiai odos sausumas yra sisteminis procesas, svarbu laikytis bendrųjų sausos odos priežiūros rekomendacijų:
- Prauskitės švariu, šiltu vandeniu, venkite karšto vandens. Maudytis galima kad ir kiekvieną dieną, tačiau vandens procedūros neturėtų būti ilgos (t. y., ne ilgiau 5- 10 minučių). Nerekomenduojamos pirtys ir saunos.
- Nenaudokite muilo. Vietoj jo, rinkitės specialius prausiklius, skirtus sausai odai, kurių sudėtyje nėra muilų, kvapiųjų medžiagų, dažiklių.
- Įvairūs odos šveitikliai, šepečiai, šiurkščios kempinės ir rankšluosčiai- ne pats geriausias pasirinkimas, kadangi gali lemti odos sudirgimą, pažeisti pleiskanojančios odos zonas ir dar labiau pabloginti esamą situaciją. Nusiprausę švelniai nusausinkite veidą servetėle.
- Per pirmąsias 3 minutes po maudynių, sutepkite odą drėkinančiu kremu ar losjonu. Kasdien naudokite drėkinančius kremus ir tepkite jais viso kūno odą. Minkštinančios ir drėkinančios priemonės, kurias tepate ant sausos odos, savo sudėtyje turimais lipidais turėtų būti artimos sveikoje odoje randamoms medžiagoms. Taip pat šios priemonės privalo būti hipoalerginės, puikiai toleruojamos, itin saugios ir tinkamos konkrečiai amžiaus grupei.
- Aliejai, sviestai- netinkamas pasirinkimas sausos odos drėkinimui, kadangi jie ne drėkina odą, o jos paviršiuje sudaro riebalinę plėvelę.
- Apsauginis kremas turėtų būti tinkamas esamam metų laikui. Jį reikia tepti likus bent 30 min iki išėjimo į lauką. Stenkitės pridengti veidą nuo nemalonių aplinkos veiksnių- žiemą tam tinka šalikas, o vasarą- plačiabrylė skrybėlė.
- Patalpų oras turėtų būti gaivus, normalios drėgmės. Todėl dažniau vėdinkite patalpas ir drėkinkite patalpų orą.
- Gerkite daugiau vandens, į racioną įtraukite šviežių vaisių ir daržovių.
- Nevartokite alkoholio, meskite rūkyti.
- Rekomenduojamas aktyvus gyvenimo būdas, mankšta. Dozuotas fizinis krūvis gerina kraujotaką, todėl odos ląstelės gauna daug maistinių medžiagų ir deguonies.
Jeigu Jūsų oda itin sausa, gali būti taikomos tam tikros procedūros būklei pagerinti:
- Mezoterapija su hialurono rūgštimi
- Biorevitalizacija
- Rūgštiniai odos šveitimai (pilingai), kurie padeda aktyviosioms medžiagoms geriau prasiskverbti į odą
- Įvairios kaukės, masažai
Jeigu Jus vargina sausa veido oda, visada patariama kreiptis į gydytoją dermatologą, kuris padės nustatyti problemos priežastis ir paskirs tinkamą gydymą.