Nuospaudos

Nuospaudos

Nuospaudos yra vieni iš dažniausiai sutinkamų gerybinių odos darinių. Tai yra sustorėjusios odos plotelis, kuris susiformuoja dėl nuolatinio spaudimo, trynimo ar kito pastovaus odos dirginimo. Jų dažniausiai atsiranda pėdų srityje dėl dažno vaikščiojimo ir nepatogios, netinkamos avalynės. Nuospaudos nėra pavojingos sveikatai, tačiau kelia kosmetinį ir fizinį diskomfortą, skausmą o ilgainiui, ypač jeigu bandoma jų atsikratyti netinkamais būdais, gali atsirasti infekcija, išopėjimas ir kiti susiję nemalonūs simptomai.

Kodėl atsiranda nuospaudų?

Kaip jau minėta, nuospaudos susidaro dėl nuolatinio mechaninio odos dirginimo. Pavyzdžiui, neretai ant dominuojančios rankos vidurinio piršto atsiranda nuospauda dėl rašymo tušinuku ar pieštuku. Kitas pavyzdys- muzikantams, grojantiems styginiais instrumentais (gitara, smuiku) nuospaudų susiformuoja ant keturių pirštų, kuriais jie spaudžia stygas. Netgi nustatytos tam tikros profesijos ir užsiėmimai, kurių atstovams nuospaudų atsiranda žymiai dažniau, pavyzdžiui, statybininkams, didelei daliai sportininkų, dirbantiems su medžiu, muzikantams, alpinistams, sunkumų kilnotojams, baleto šokėjams ir t. t... Nuospaudos neretai vargina moteris, mėgstančias nešioti aukštakulnius. Taigi šių darinių gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, patiriančioje nuolatinį mechaninį dirginimą. Visgi dažniausiai jų atsiranda pėdų srityje, o ypač dažnai- ant kulnų, mažųjų pirštų, apatinėje pėdos dalyje po pirštais. Dažniausia priežastis - per siaurų, per mažų batų avėjimas.

Nuospaudą sudaro odos ląstelių, vadinamų keratinocitais, sankaupos. Nors šios ląstelės jau yra nebegyvos, jos yra ganėtinai atsparios cheminiam ir mechaniniam poveikiui, dėl ko nuospaudų gydymas ir kelia iššūkių. Iš esmės nuospaudų formavimasis yra natūrali delnų ir padų odos reakcija į ilgalaikį dirginimą. Nespėjus odai prisitaikyti, pritrinamos pūslės, susidaro erozijų (pvz., pirmą kartą užsidėjus naujus nepatogius batus nuospaudų nesusidarys, o pūslių bus).

Registracija konsultacijai

Neeliminavus dirgiklio, net ir pašalinus nuospaudą operaciniu būdu, jis vis tiek ataugs. Pastebėta, kad nuospaudų dažniau susidaro tose kūno vietose, kur kaulas yra arčiau odos paviršiaus. Kiti nuospaudų rizikos faktoriai:

  • Vaikščiojimas basomis;
  • Avalynė plonu padu;
  • Aukštakulniai;
  • Itin storos kojinės;
  • Ilgas stovėjimas;
  • Netaisyklinga eisena;
  • Nutukimas;
  • Įvairios pėdos deformacijos.

Nuospaudų simptomai

Nuospauda pasireiškia kaip tolygus odos sukietėjimas plačiu pagrindu ir ne itin aiškių ribų. Pažeista oda tampa šiurkšti, įgauna balsvą, geltoną, gelsvai pilką ar rusvoką spalvą. Moterims nuospaudų susidaro dažniau negu vyrams. Nuospaudos paprastai nesukelia kitų simptomų, tačiau spaudimas, trynimas ir kitoks dirginimas provokuoja skausmą, kuris praeina tik ramybės metu. Nemažai diskomforto kelia pėdų srityje esančios nuospaudos, ypač, jeigu neatsisakoma nepatogios avalynės.

Nuospaudų diagnostika ir gydymas

Padų srityje esančios nuospaudos gali priminti karpas, ir atvirkščiai. Kadangi šios vizualiai panašios odos būklės gydomos skirtingai, rekomenduojama pasitarti su gydytoju dermatologu, kad būtų parinktas pats geriausias gydymo būdas. Plačiau apie karpų gydymą skaitykite skyrelyje „Karpų gydymo metodai“.

Nuospaudos gali savaime išnykti, kai oda nebepatirs nuolatinio mechaninio dirginimo. Taigi pats svarbiausias ir efektyviausias nuospaudų gydymo metodas - nutraukti odos dirginimą. Kiti nuospaudų gydymo variantai:

  • pleistras su salicilo rūgštimi;
  • tepalai ir kremai su salicilo rūgštimi (ar kitomis keratolitinėmis medžiagomis).

Minėtas priemones rekomenduojama užtepti (ar užklijuoti) prieš tai pašalinus viršutinį negyvą odos sluoksnį. Tą galima padaryti, pvz., skalpeliu. Specialus pleistras užklijuojamas ir laikomas 48-72 valandas. Praėjus nurodytam laikui, su dilde pašalinamas viršutinis nuospaudos sluoksnis, užklijuojamas naujas pleistras. Procedūros kartojamos 1 kartą per dieną, kol nuospauda neišnyksta. Gydymo efektui nepasireiškus per 1-2 savaites, būtina pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija. Kai kuriais atvejais, ypač, jeigu nuospaudos vis atsinaujina ir būna atsparios gydymui, rekomenduojama atlikti pažeistos vietos rentgenogramą dėl galimų kaulinių anomalijų.

Kaip išvengti nuospaudų?

Nuospaudų yra žymiai lengviau išvengti negu jas gydyti. Patariama avėti patogią, tinkamo dydžio avalynę, mūvėti specialias pirštines dirbant sunkius darbus. Renkantis avalynę svarbu atkreipti dėmesį, kad pėdos lankas turėtų atramą, o guminis padas pasižymėtų antišokinėmis savybėmis. Specialūs vidpadžiai, skirti sugerti šlyties jėgas taip pat sumažina nuospaudų atsiradimo tikimybę, o be to, taip pat sumažina diskomforto jausmą jau ir esant odos pažeidimų. Pacientams, kurių kraujotaka ar jutimai yra suprastėję, rekomenduojama nuolat apžiūrėti odą dėl pradinių odos pokyčių, kad nuospaudų formavimasis būtų sustabdytas kuo anksčiau.

Liaudies medicinos patarimai nuospaudoms gydyti

Prieš bandydami žemiau išvardintus metodus, pasitarkite su gydytoju ir įsitikinkite, kad nesate alergiški.

  • Obuolių sidro actas dėl rūgštinės prigimties efektyviai suminkština kietą odą ir pagreitina gijimo procesus. Vatos gumuliuką pamirkykite obuolių sidro acte ir priklijuokite prie nuospaudos. Palikite per naktį. Ryte nušveiskite su pemza, patepkite drėkinančiu kremu ar alyvuogių aliejumi. Procedūrą kartokite 1 kartą per dieną, kol nuospauda neišnyks.
  • Valgomoji soda. 3 valgomuosius šaukštus sodos įmaišykite į vonelę kojoms, pamirkykite kojas bent 10 minučių, po to švelniai nušveiskite pemza. Voneles kartokite kasdien, kol nuospauda neišnyks.
  • Aspirinas. Sutrinkite 5-6 aspirino tabletes, įmaišykite pusę arbatinio šaukštelio citrinos sulčių, ketvirtadalį arbatinio šaukštelio vandens ir viską išmaišykite iki pastos konsistencijos. Gautą mišinį užtepkite ant nuospaudos ir apvyniokite maišeliu. Palikite bent 10 minučių. Po to nuplaukite vandeniu ir nušveiskite pemza. Procedūrą kartokite 1 kartą per dieną kelias dienas per savaitę.
  • Citrinos žievelė. Nedidelę citrinos žievelės juostelę uždėkite ant nuospaudos, užklijuokite pleistru ir palikite pernakt. Ryte žievelę pakeiskite šviežia. Aplikacijas kartokite kasdien, kol nuospauda išnyks.
  • Vonelės su muilu, obuolių sidro actu ir ricinos aliejumi. Mirkykite kojas bent 15 minučių, po to nuospaudas nušveiskite pemza. Voneles kartokite kasdien. Maždaug po 10 dienų nuospaudos pastebimai sumažėja.