Polinkis nudegti saulėje yra savotiškas markeris, bylojantis apie didesnę odos vėžio riziką. Todėl šiems žmonėms būtina efektyvi apsauga nuo saulės. Plačiau skaitykite „Priešvėžinės odos būklės ir odos vėžio prevencija“.
Nudegimai nuo saulės yra ganėtinai dažni. Apskaičiuota, kad bent kartą gyvenime jų patiria 20-70%, dažniau paaugliai ir jauni suaugę.
Veiksniai, didinantys tikimybę nudegti saulėje:
- Buvimas saulės atokaitoje dieną, ypač 10-14 val. Šiuo metu net 65% UV spindulių pasiekia žemę;
- Regionai netoli pusiaujo;
- Drėgna oda;
- Alkoholio vartojimas;
- Aukštumų regionai (kas 300 m. UV spindulių kiekis padidėja 4%);
- Giedra diena. Debesuotą dieną UV spindulių prasiskverbia mažiau.
Pastebėta, kad žmonės turi nevienodą polinkį nudegti saulėje. Didžiausia tikimybe pasižymi šviesios odos, mėlynų akių, rusvų ir šviesių plaukų savininkai. Individualų polinkį nudegimui galima nustatyti apskaičiuojant minimalią eriteminę dozę (MED). Tai mažiausia UVB spindulių dozė, sukelianti odos paraudimą po 24 valandų nuo kontakto pradžios. MED taikoma medicinoje, ypač fototerapijoje, taip pat nustatant apsauginių kremų nuo saulės SPF vertę. Be to, pagal tai, kaip greitai žmogus nudega, galima nustatyti ir vadinamąjį odos fototipą:
- I fototipas: visada nudega, niekada neįdega. Tai šviesų ar rusvų plaukų, mėlynų, pilkų ar žalių akių, labai šviesios odos savininkai.
- II fototipas: dažniausiai nudega, įdega labai sunkiai. Šiems žmonėms būdinga šviesi oda, šviesiai rudi plaukai, mėlynos, žalios ar pilkos akys.
- III fototipas: retkarčiais nežymiai nudega, nesunkiai įdega. Dažniausiai šie žmonės būna rudaplaukiai, rudų, žalių, mėlynų akių, šviesios odos.
- IV fototipas: retai nudega, lengvai įdega. Tai tamsių plaukų, rudų akių bei šviesiai rudos spalvos odos savininkai.
- V fototipas: retai nudega, įdega labai lengvai. Tipinga Vidurio Rytų atstovams. Tamsūs plaukai, akys bei oda.
- VI fototipas: niekada nenudega. Tai afroamerikiečių odos fototipas. Jiems būdingi juodi plaukai ir akys, labai tamsi oda.
Tamsesnės odos savininkams reikia didesnių UVB spindulių dozės, kad atsirastų nudegimas, pvz., IV fototipo MED būna kone dvigubai didesnė negu I fototipo. Be to, I ir II fototipai gali nudegti net nuo pusės MED, jeigu ją gauna kasdien.
Saulė daugiausiai skleidžia UVA spindulius. UVB spinduliams tenka tik 5% viso spindulių kiekio, pasiekiančio žemės paviršiaus. Visgi būtent jie sukelia bene 80% visų nudegimų. Todėl didžiausia tikimybė nudegti saulėje yra tose vietose ir tuomet, kai UVB ir UVA santykis yra ganėtinai aukštas, pvz., vasarą būnant lauke tarp 11 ir 13 valandos, ypač, jeigu laiką leidžiate šalyse, netoli pusiaujo.
Kaip pasireiškia nudegimai nuo saulės?
Tai gali būti tiek nežymus odos paraudimas, tiek ir itin skausmingas odos paraudimas, kurį lydi odos patinimas, pūslelių ir pūslių formavimasis. Oda būna karšta liečiant, ją skauda. Odos paraudimas dažniausiai atsiranda po 3-5 valandų, o intensyviausias būna po 12-24 valandų po deginimosi. Šis reiškinys paprastai praeina po 3 parų. Uždengta oda nebūna pažeidžiama.
Sunkiais atvejais atsiranda ir sisteminių simptomų, pvz., galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas, bendras silpnumas, galvos svaigimas.
Pūslės gyja be randų, dažniausiai jos užgyja per 7-10 dienų. Atslūgus ūmiai fazei, dar 4-7 dienas oda pleiskanoja, „lupasi“. Labai šviesios odos savininkams gali atsirasti daugybinių rudų dėmelių, dažniausiai netaisyklingais kraštais.
Nudegimų nuo saulės diagnostika ir gydymas
Nudegimų diagnostika sunkumų nesukelia. Diagnozė nustatoma remiantis atidžia apžiūra bei būdingu paciento pasakojimu. Visgi konsultacijos metu svarbu išsiaiškinti keletą papildomų veiksnių:
- Ar pacientas nevartoja jokių fotosensibilizuojančių vaistų (t. y., vaistų, kurie įjautrina odą saulės spinduliams, pvz., doksiciklino, chinolonų grupės antibiotikų, tam tikrų antidepresantų ir pan.);
- Naudojimasis soliariumais;
- Ar pacientas tuo metu nėra gydomas fototerapija, nevartoja vietinių odos jautrumą UV spinduliams didinančių vaistų.
Tai padeda parinkti efektyviausias prevencines priemones.
Lengvo ir vidutinio laipsnio nudegimai nuo saulės praeina savaime per keletą dienų. Nėra specialių priemonių, atstatančių odos pažeidimą bei skatinančių gijimo procesus. Pagrindiniai gydymo metodai nukreipti į simptomų malšinimą, skausmo mažinimą, pvz.:
- Vėsūs kompresai, pavilgai pažeistoms vietoms 3-4 kartus per dieną;
- Raminantys kremai, alijošiaus geliai;
- Jeigu vargina skausmas - nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pvz., ibuprofenas;
- Pakankamas skysčių vartojimas.
Sunkus nudegimas nuo saulės, ypač jeigu susiformavo daug pūslių, vargina stiprus skausmas, yra sisteminių simptomų (pvz., karščiavimas, vėmimas, dehidratacijos požymių) gydomas stacionare, kadangi prireikia intraveninės skysčių terapijos ir nuskausminimo. Pūslės pridengiamos steriliais tvarsčiais. Skiriami tepalai su antibiotikais, kad būtų išvengta infekcijos.
Kaip išvengti nudegimų nuo saulės?
- Šiltuoju metu laiku, ypač 10-16 val. būti pavėsyje.
- Tinkama apranga lauke: laisvi marškiniai ilgomis rankovėmis, plačiabrylės skrybėlės, laisvos ilgos kelnės.
- Plataus spektro apsauginiai kremai nuo saulės, kurių SPF 30 ar dar didesnis. Būnant lauke, juos tepti reikia reguliariai, kas 2 valandas ir kaskart suprakaitavus, išlipus iš vandens.
- Vengti soliariumų. Nors po soliariumo oda ir įgauna rusvą atspalvį, tai tėra mitas, jog soliariumai „paruošia“ odą vasaros sezonui.
Nesaikingas mėgavimasis saulės spinduliais, dažni nudegimai labai neigiamai veikia odą, o ilgainiui gali atsirasti:
- Priešlaikinis odos senėjimas, raukšlės;
- Rudos dėmelės;
- Ikivėžiniai odos susirgimai, pvz., aktininė keratozė;
- Odos vėžys.
Nudegimų nuo saulės lengviau išvengti negu po to tvarkytis su jų pasekmėmis. Įrodyta, kad vaikystėje patirtas nudegimas nuo saulės yra vienas iš odos vėžio rizikos veiksnių. Tad šiltuoju metu laiku ypač svarbu atkreipti dėmesį į apsaugines priemones nuo saulės. Visais atvejais, jeigu Jums kyla klausimų, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją dermatologą.