Niežtintys odos bėrimai

Niežtintys odos bėrimai, gydymas

Daug įvairių odos (ir ne tik) ligų gali pasireikšti niežtinčiu bėrimu, pvz., niežai, vėjaraupiai, dermatitas, raudonukė, tymai ir kt. Kai kuriais atvejais bėrimas išnyksta savaime be jokių liekamųjų reiškinių. Visgi atsiradus niežtintiems odos pažeidimams, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.

 

Tiek tam tikriems odos susirgimams, tiek kai kurioms infekcinėmis ligoms būdingas bėrimas, lydimas niežulio. Gydytojo dermatologo praktikoje niežulys yra dažniausias pacientų skundas, o bėrimas - objektyviausias ligos požymis. Persipynus šiems ligos komponentams, būtina diferencinė diagnostika. Toliau aptarsime ligas, kurių svarbiausias simptomas - niežtintis odos bėrimas.

Registracija konsultacijai

Niežai

 Tai yra užkrečiama odos liga, kurią sukelia tam tikras parazitas- niežų erkutė Sarcoptes scabiei. Kaip ir sufleruoja pavadinimas, šiai ligai būdingas niežulys. Bėrimas apima riešus, alkūnes, pažastis, tarpupirščius. Esant išplitusiai niežų formai, nugara, krūtinės sritis bei veidas lieka nepažeisti. Niežų metu atsirandantis bėrimas turi vieną ypatybę - kiekviename mazgelyje yra po 2 angeles (vadinamieji „niežų takai“). Jie susidaro, kai niežinė erkutė įlenda į odą, išrausia apie 0,5-1 cm ilgio tunelį, o po to vėl išlenda į paviršių. Dažniausiai niežulys intensyvėja naktį.

Kaip minėta, niežai yra užkrečiami- jais galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus, infekuotų rūbų, patalynės ir kt. daiktų.

Svarbiausi gydymo principai:

  • Permetrino tepalas.
  • Rūbų, patalynės, kitų asmeninių daiktų dezinfekcija. Niežų erkutė žūsta per 10 minučių 55°C temperatūroje.
  • Net jei šeimos nariai neturi niežams būdingų simptomų (varginančio naktinio niežulio, specifinio bėrimo), juos vis tiek būtina gydyti kaip sergančiuosius.

Vėjaraupiai

Tai dar viena liga, kuriai būdingas išplitęs niežulys. Bėrimo charakteristikos:

  • Šis infekcinis susirgimas pasireiškia polimorfiniu bėrimu. Tai reiškia, kad tuo pačiu metu odoje būna skirtingos gijimo stadijos bėrimų elementų - tiek naujai atsiradusių, tiek jau baigiančių sugyti. Pirmiausiai odoje atsiranda dėmelė ar pūslelė, kuri vėliau tampa papule, padengta šašu. Kadangi bėrimas pasižymi polimorfizmu, vienu metu bus matomi visi paminėti bėrimo elementai.
  • Šiam bėrimui nebūdingas vystymasis etapais, priešingai negu tymams ar raudonukei.
  • Bėrimui išnykus, lieka tamsesnės ar šviesesnės dėmelės (t. y., hiperpigmentacija ar hipopigmentacija). Atsiradę spalvos netolygumai išnyksta savaičių ar kelių mėnesių bėgyje.
  • Pats dažniausias bėrimo elementas - pūslelė.
  • Išberiama ir plaukuotoji galvos dalis.
  • Būdingas intensyvus odos niežulys.

Vėjaraupiai - tai itin užkrečiama liga, kurią sukelia virusas Varicella zoster. Apie 90% vaikų, turėjusių kontaktą su sergančiu asmeniu, tai pat susirgs šia liga. Dažniausiai vėjaraupiais serga vaikai ir pasveikstama be jokių liekamųjų reiškinių. Tačiau suaugusiems, kurie vaikystėje nesirgo vėjaraupiais, gresia sunkesnės ligos formos.

Sausa niežtinti oda

Sausa ir niežtinti oda dar nereiškia, kad Jūs sergate. Kartais, ypač žiemos metu, oda išsausėja ir pradeda niežėti. Būklę palengvina drėkinamieji, maitinamieji kremai. Sausos niežtinčios odos gydymo pagrindas- odos priežiūros priemonės su glicerinu. Taip pat svarbu saugoti odą nuo žalingų aplinkos veiksnių, todėl patariama:

  • nešioti pirštines
  • naudoti Jūsų odai tinkančius kremus
  • rinktis odos priežiūros priemones, atsižvelgiant į metų laiką.

Tymai

Tymai - itin užkrečiama virusinė liga. Laimei, pradėjus vaikus skiepyti MMR vakcina, šios ligos atvejų ženkliai sumažėjo. Daugumoje pasaulio valstybių vaikai yra skiepijami MMR vakcina pagal nacionalines skiepų programas. Minėta vakcina taip pat apsaugo nuo kiaulytės (epideminio parotito) ir raudonukės.

Nepaisant didelių skiepijimo apimčių, retkarčiais pasitaiko tymų atvejų. Ligos ypatumai:

Bėrimo etapiškumas: pirmiausiai bėrimas atsiranda ant veido, o po to išplinta žemyn. Esant išbertoms kojoms, veido bėrimai nyksta. Sugijus, kuriam laikui lieka pigmentacija.

  • Bėrimui būdinga rausva spalva.
  • Rausvos dėmelės gomurio gleivinėje.
  • Akių gleivinės uždegimas (konjunktyvitas), šviesos baimė, sloga.

Raudonukė

Dar viena virusinė užkrečiamoji liga, kuriai būdingas niežulys. Anksčiau, ši iš pažiūros nesunki „vaikiška“ liga sukeldavo mirčių, tačiau atsiradus MMR vakcinai, tapo įmanoma išvengti pačios ligos ir sunkių jos padarinių. Visgi ne visus vaikus pavyksta paskiepyti- kai kurie suserga dar nesulaukę skiepijamojo amžiaus. Kūdikiams ši vakcina netinka, kadangi jų organizme dar yra iš motinos gautų antikūnų, kurie sunaikintų įskiepytą vakciną.

  • Raudonukei, kaip ir tymams, būdingas bėrimo etapiškumas. Kiti bėrimo ypatumai:
  • Išberia smulkiomis rožinės spalvos dėmelėmis.
  • Išnykus bėrimui, oda nepleiskanoja, nebūna pigmentacijos.

Dermatitas

Skirtingos kilmės dermatitai gali sukelti odos niežulį, pvz.:

  • Atopinis dermatitas, kuriuo susergama vaikystėje.
  • Alerginis kontaktinis dermatitas, pvz., kaklo odos niežulį gali provokuoti papuošalai, kurių sudėtyje yra nikelio.
  • Iritacinis kontaktinis dermatitas.

Dermatitai, nepriklausomai nuo juos sukeliančių priežasčių, pasižymi panašiais simptomais, todėl kartais jų diferencinė diagnostika būna apsunkinta. Visais atvejais patariama konsultuotis su gydytoju, kuris nustatys tikslią ligos priežastį.

Kaip išsivaduoti nuo odos niežulio?

Gydymas priklauso nuo niežulį sukėlusios priežasties bei pažeistos kūno vietos. Pvz., sergant vėjaraupiais, galimas tik niežulio numalšinimas tam tikrais preparatais- nuo ligos pasveikstama savaime. Esant alerginiam kontaktiniam dermatitui, skiriami tepamieji kortikosteroidai. Be to, veido srities ir rankų niežulio gydymas skiriasi dėl tam tikrų vaistų riboto naudojimo.