Ši aknės forma gali pasireikšti komedonais (atvirais ir uždarais), uždegiminėmis papulėmis, pūlinukais, mazgeliais, cistomis. Kartais gyja palikdama randelius.
Naujagimių aknės priežastys
Tiksli ligos priežastis nežinoma. Manoma, kad tam įtakos turi genetinis polinkis. Žinoma tik tai, kad naujagimių aknė nėra susijusi su androgenų ar kitų hormonų disbalansu.
Priešingai, aknė yra retas odos susirgimas 2-6 metų vaikams. Užtat tokiame amžiuje būtina atkreipti dėmesį į kitus požymius, galinčius parodyti padidėjusį androgenų kiekį organizme, pvz.:
- Padidėjęs kūno plaukuotumas;
- Augimo nukrypimai;
- Krūtų augimas, lytinių organų augimas;
- Nemalonus kūno kvapas.
Pastebėjus bent 1 iš šių požymių, rekomenduojama pasikonsultuoti su vaikų endokrinologu, kadangi hormonų disbalansas vaikams gali būti vienos iš šių ligų išdavų:
- Įgimtos antinksčių hiperplazijos;
- Kušingo sindromo;
- Priešlaikinio brendimo;
- Androgenus gaminančio naviko ir pan.
Daugumai naujagimių su akne nereikia jokių papildomų tyrimų, diagnozė nustatoma detalios gydytojo apžiūros metu. Vyresniems vaikams, jeigu matomi androgenų pertekliaus požymiai, atliekami tam tikri kraujo tyrimai bei matuojamas kaulinis amžius rentgenografiškai.
Sunki naujagimių aknė gali palikti randus. Be to, pastebėta, jog tie vaikai, kurie naujagimystės periode sirgo akne, vėliau brendimo laikotarpiu susidūrė su sunkesnio laipsnio akne negu jų bendraamžiai.
Kaip gydoma naujagimių aknė?
Dažniausiai skiriamas išorinis gydymas benzoilperoksidu arba eritromicino geliu, tinkama odos priežiūra. Vengiama skirti tetraciklino grupės antibiotikų dėl galimo pašalinio poveikio dantims.