- Maisto papildai gali palengvinti žvynelinės simptomus, ženkliai pagerinti odos būklę esant lengvai ligos eigai. Pavyzdžiai - vitaminas D (jo analogai naudojami vietinio poveikio preparatuose), žuvų taukai. Juos reikėtų vartoti kasdien.
- Alyvuogių aliejus - dar viena natūrali psoriazės gydymo priemonė. Šaukštą šio aliejaus įtrinkite į galvos odą. Jeigu norite išvengti ligos paūmėjimo, procedūrą kartokite kaskart, eidami po dušu.
- Saulės spinduliai, vadinamoji UV spindulių terapija. Saulė gali reikšmingai pagerinti sergančiųjų psoriaze būklę, sumažinti varginančius simptomus, tačiau jos perteklius yra žalingas. Svarbu nepamiršti apsauginio kremo nuo saulės, tik taip išvengiama nudegimų, dar labiau žalojančių odą. Rinkitės tokį apsauginį kremą, kurio SPF yra daugiau 30. Rekomenduojama apie 20 min praleisti saulėtoje aplinkoje, bent kelis kartus per savaitę.
- Masažas yra puiki atpalaiduojanti priemonė. Kadangi vienas iš psoriazę skatinančių veiksnių yra stresas, lepindamiesi masažu ne tik atsipalaiduosite, bet ir pagerinsite savo odos būklę. Ši maloni procedūra netgi numalšina sąnarių skausmus esant psoriatiniam artritui. Masažą gali atlikti tiek profesionalas, tiek ir artimas žmogus. Svarbu, kad tai nuteiktų jus maloniai, raminančiai.
- Joga. Dar viena stresą mažinanti ir psoriazės simptomus lengvinanti priemonė. Joga galima užsiimti tiek namie, tiek ir tam skirtuose grupiniuose užsiėmimuose. Kaip ir masažas, joga yra holistinis gydymo metodas, gerintis bendrą savijautą, fizinę ir dvasinę būklę. Skirkite bent 20 min per dieną jogos pratimams, užsiimkite meditacija, kvėpavimo pratimais. Visa tai efektyviai mažina kasdien patiriamą stresą. Nepaisant to, kad internete ir knygynuose gausu informacijos apie jogą, pradedantiesiems patariama bent kelis kartus apsilankyti jogos užsiėmimuose. Juose išmoksite taisyklingai atlikti pratimus, kuriuos vėliau galėsite kartoti ir namie, nerizikuodami savo sveikata. Juk netaisyklingai daromi pratimai gali Jums tik dar labiau pakenkti.
- Ryklių kremzlių maisto papildai. Nors tai ganėtinai brangios medžiagos, jos gali padėti esant plokštelinei psoriazei.
- Pakankamas vandens vartojimas. Tai pati natūraliausia ir paprasčiausia psoriazės gydymo priemonė. Šiais laikais žmonės tiesiog pamiršta gerti vandenį, vietoj jo renkasi kavą, arbatą, saldžiuosius gėrimus, kurie iš organizmo išvaro skysčius. Gerdami pakankamai vandens, pagerinsite savo bendrą savijautą, be to, Jūsų oda taps sudrėkinta iš vidaus, sumažės polinkis žvynų formavimuisi.
- Dietinis gydymas. Nors ir nėra mokslinių įrodymų, tačiau pastebėta, kad žmonės, sergantys celiakija, dažniau serga ir psoriaze. Dieta be gliuteno galėtų padėti suvaldyti žvynelinės simptomus. Jeigu kurį laiką svarstėte iš mitybos raciono išbraukti maisto produktus, turinčius gliuteno, galite drąsiai tai padaryti. Kai kurie pacientai, vengdami gliuteno turinčių produktų, pasiekė neblogų gydymosi rezultatų. Taip pat stenkitės vartoti kuo daugiau įvairesnių daržovių ir vaisių. Juose gausu antioksidantų, padedančių numalšinti ligos metu vykstančius uždegiminius procesus. Be to, tai naudinga ir bendrai jūsų sveikatai.
- Negyvosios Jūros druskos. Jau šimtmečius žinoma, kad plaukiojimas Negyvojoje Jūroje teigiamai veikia psoriazės pažeistą odą. Nesant galimybės tenai nuvykti, galite pasidaryti namie SPA ritualą su Negyvosios Jūros druskomis. Jos veiksmingai numalšina niežulį ir paraudimą, be to, neturi jokių šalutinių efektų.
- Arbatmedžių aliejus. Dar viena populiari ir nereceptinė psoriazės gydymo priemonė. Nors moksliškai ir neįrodyta, tačiau kai kurie pacientai pastebėjo teigiamus odos pokyčius, įtraukę į gydymo planą ir šį aliejų. Arbatmedžių aliejus naudojamas daugeliui odos ligų gydyti, pvz., aknei. Visgi jis gali sudirginti odą, sukelti kontaktinį dermatitą. Jeigu nusprendėte išbandyti šią priemonę, iš pradžių naudokite tik labai nedidelius kiekius. Pripratinę odą, palaipsniui dozę didinkite. Šlakelį aliejaus galite įlašinti į Jūsų naudojamas kūno priežiūros priemones, šampūną.
- Ciberžolė. Kai kurie pacientai pastebėjo, kad pradėjus vartoti šį prieskoninį augalą, suretėjo psoriazės paūmėjimo dažnis, liga tapo lengviau suvaldoma. Ciberžolė pasižymi stipriomis uždegimą malšinančiomis savybėmis. Galima naudoti maisto papildus su ciberžole arba įtraukti šį prieskonį gaminant maistą. Gydant psoriazę, rekomenduojama kasdien suvartoti 1,5-3 g ciberžolės.
- Rekomenduojama vengti kvapiųjų medžiagų. Labai dažnai į kosmetikos ir kūno priežiūros priemones dedami kvapikliai dirgina odą. Tai gali lemti psoriazės paūmėjimą. Rinkitės bekvapes kūno priežiūros priemones, pirmenybę teikdami jautriai odai skirtai kosmetikai.
- Aplinkos oro drėkintuvas. Svarbu drėkinti odą ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės. Sausa aplinka išsausina ir odą, ji tampa labiau pažeidžiama. Tinkama aplinkos oro drėgmė apsaugo nuo odos išsausėjimo ir padeda užkirsti kelią psoriazės paūmėjimui.
- Šiltos vonios gali būti papildoma priemonė psoriazei lengvinti. Pasilepinkite šilta vonia su alyvuogių aliejumi, pienu. Tai sumažins niežulį, nuramins sudirgusią odą.
- Venkite alkoholio ir tabako. Žalingi įpročiai apsunkina psoriazės gydymą, trukdo pasiekti gerų gydymo rezultatų, be to, dažnina paūmėjimus. Metę rūkyti ir apriboję alkoholio suvartojimą, netruksite pastebėti teigiamų odos pokyčių.
- Avižos. Moksliškai neįrodytas avižų veiksmingumas gydant psoriazę, tačiau kai kurie pacientai teigia, kad avižų vonios ar avižų pasta efektyviai sumažina odos paraudimą ir niežulį.
- Obuolių sidro actas gali būti naudojamas galvos plaukuotos dalies psoriazei gydyti. Kelis kartus per savaitę įmasažuokite į galvos odą natūralaus obuolių sidro acto. Ši medžiaga pasižymi stipriomis dezinfekuojančiomis savybėmis, mažina niežulį ir kitokį diskomforto jausmą. Taip pat šį actą galima praskiesti su vandeniu, santykiu 1: 1. Akį džiuginančių rezultatų sulauksite po kelių savaičių. Tačiau metodas nerekomenduojamas esant išplitusiai galvos odos psoriazei, taip pat jeigu skalpo odoje yra žaizdelių, kraujuojančių pažeidimų.
- Alijošius (Aloe vera). Kai kurie mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad kremai su bent 0.5% alijošiaus ekstrakto veiksmingai mažina odos paraudimą ir niežulį. Kremus su alijošiumi naudokite bent 3 kartus per dieną. Tai augalinės kilmės produktas, kurio įsigijimui nereikia gydytojo recepto.
- Kapsaicinas. Tai aštriuosiuose čili pipiruose randama medžiaga, blokuojanti nervų galūnėles, atsakingas už skausmą. Kremai su kapsaicinu mažina skausmą, uždegimą, paraudimus, niežulį ir pleiskanojimą. Tačiau kapsaicino vartojimo saugumas nėra iki galo ištirtas. Be to, kai kuriems žmonėms jis sukelia deginimo jausmą.
- Oregono vynuogė (Mahonia aquifolium). Dar viena augalinės kilmės medžiaga, padedanti palengvinti psoriazės simptomus. Į kremų sudėtį, skirtų psoriazei gydyti, turėti įeiti bent 10% šio augalo ekstrakto.
Liaudies medicinos receptai būna veiksmingi ne visiems žmonėms. Dauguma jų veikia tik esant lengvai žvynelinės eigai. Sunkiais atvejais jie net nerekomenduojami. Visais atvejais patariama konsultuotis su gydytoju dermatologu.
Psoriazės gydymas pagal Ajurvedą
Ajurveda - tai senovinė, holistinė gydymo sistema. Anot jos šalininkų, psoriazė atsiranda atsiradus dviejų došų - Kapha ir Vata disbalansui. Tai yra dvi bazinės energijos, kurios organizme privalo būti pusiausvyroje.
Ajurveda siūlo savų metodų ir tam tikrų gyvenimo būdo korekcijų, galinčių padėti kontroliuoti psoriazę.
Pagrindiniai ajurvediniai psoriazės gydymo metodai:
- Neslopinkite natūralių organizmo poreikių, pvz., šlapinimosi, tuštinimosi, vėmimo.
- Venkite aštraus maisto.
- Valgykite lengvai virškinamas daržoves ir vaisius.
- Iš raciono išbraukite gyvulinės kilmės riebalus, rafinuotus ir apdorotus maisto produktus.
- Venkite rūgštinių maisto produktų.
- Nekrapštykite, nedraskykite savo odos.
- To paties valgymo metu nevartokite skirtingų maisto produktų grupių.
- Vartokite daugiau vaisių, daržovių ir jų sulčių.
- Ribokite sūraus ir rūgštaus maisto vartojimą.
- Ant psoriazės pažeistos odos pridėkite nuluptą avokadą.
- Gydymui natūraliomis priemonėmis pasitelkite menkių kepenėlių aliejų, linų sėmenų aliejų, vitaminą E ir cinką.
- Gerkite moliūgų ir citrinų sulčių mišinį rytais, prieš valgį.
- Maudykitės druskingoje vonioje.
- Psichologinei savijautai pagerinti atlikite gilaus kvėpavimo pratimus, pasitelkite relaksacijos metodus.
- Vilkėkite tik švariais medvilniniais rūbais.
- Maudydamiesi vietoj muilo naudokite augalinį prausiklį.
- Vietoj įprasto sviesto vartokite ghee sviestą.
- Mažinkite jogurto vartojimą.
- Reguliariai užsiimkite joga.
- Venkite jūros gėrybių.
Prieš išbandant kad ir natūralius psoriazės gydymo metodus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.