Negydant, odos pažeidimai progresuoja, o tai gali lemti antrinės bakterinės, grybelinės infekcijos atsiradimą. Lengvesniais atvejais pleiskanojimo kontrolei užtenka kasdienio plaukų šampūno nuo pleiskanų (jei pleiskanoja galvos oda) arba drėkinančio kūno odos prausiklio (jei pleiskanoja kūno oda).
Odos pleiskanojimo priežastys:
- Išsausėjusi oda. Sausėja ne tik kūno oda, bet ir skalpo, kojų, rankų oda. Be to, pleiskanos, atsiradusios dėl odos išsausėjimo būna mažesnės negu tos, kurios atsiranda dėl odos ligų. Paradoksalu, bet vanduo (ir garai) išsausina odą.
- Sudirgusi, riebi oda. Seborėjinis dermatitas gali pažeisti ne tik galvos odą, bet ir kitas kūno dalis, kurios gausu riebalinių liaukų (pvz., antakių sritį, nosies sparnelius, dekoltė ir pan.). Būdingi bėrimai raudonomis plokštelėmis su riebiomis, gelsvomis pleiskanomis.
- Retas galvos trinkimas. Nepakankamai dažnai plaunant galvą, skalpo odoje kaupiasi riebalai ir negyvos odos ląstelės, kas ir lemia pleiskanų atsiradimą.
- Psoriazė. Tai lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasireiškia bėrimu raudonomis plokštelėmis, padengtomis storu pleiskanų sluoksniu (vadinamu „žvynu“).
- Atopinis dermatitas, alerginė reakcija į kosmetikos produktus. Atsiradę bėrimai, odos sausėjimas gali lemti pleiskanų atsiradimą.
- Grybelinės infekcijos
- Stresas
- Hormonų disbalansas
Sausai odai trūksta vandens. Odą sausina daug išorinės aplinkos veiksnių:
- Maža aplinkos drėgmė
- Stiprus vėjas
- Šaltis
- Karštis
- Ultravioletiniai spinduliai
- Netinkama odos priežiūra, pvz., dažnas plovimas šarminiais muilais, kontaktas su dirginančiomis medžiagomis (chemikalais, skalbimo milteliais, indų plovikliais, dūmais).
Šaltuoju metu laiku odos pleiskanojimas gali varginti net ir sveiką odą turinčius žmones. Kuo pasireiškia odos sausumas?
- Odos pleiskanojimu
- Odos lupimusi
- Niežuliu
- Gali atsirasti mažos žaizdelės
- Oda praranda elastingumą, tampa šiurkšti
Veidas - labiausiai matoma kūno dalis. Kaip atsikratyti veido odos pleiskanojimo?
Iš esmės veido odos pleiskanojimo gydymas nesiskiria nuo kitų kūno sričių pleiskanojimo gydymo. Vienintelis skirtumas - veido oda yra kur kas jautresnė, todėl jai išsausėjus, įsijautrinus, gali būti juntamas skausmas. Jeigu pacientas nekreipia dėmesio į atsiradusį odos sausumą, progresuojant gali atsirasti įtrūkimai, netgi pakraujavimas. Labai sausa ir pleiskanojanti veido oda yra signalas skirti sau daugiau dėmesio. Taigi nėra vienintelio atsakymo į šį klausimą - reikia imtis kompleksinių gydymo priemonių.
Kaip gydomas odos pleiskanojimas? Bendrosios rekomendacijos, padėsiančios atsikratyti šios problemos:
- Vengti karšto dušo. Nors karštas vanduo ir garai sukuria atpalaiduojančią atmosferą, tai nėra gerai Jūsų odai. Patariama prausti šiltu vandeniu, procesas neturėtų užtrukti daugiau nei 5-10 minučių. Nusiprausę, per 3 minutes (po išėjimo iš dušo, kol dar oda nespėjo išdžiūti) pasitepkite drėkinančiu kremu.
- Vietoj paprasto prausiklio rinkitės micelinį vandenį, kuris nedirgina odos, neturi šarmų. Veido odai nepamirškite toniko. Naudokite kokybiškas odos priežiūros priemones.
- Nepamirškite apsaugos nuo saulės. Saulė yra odos priešas- ultravioletiniai spinduliai sausina odą, niokoja jos struktūrą, skatina senėjimo procesus.
- Odos priežiūrai neužtenka vien dieninio kremo. Kad oda būtų maksimaliai drėkinama, naudokite ir naktinį kremą.
- Po kiekvieno rankų plovimo pasitepkite rankų kremu.
Jeigu Jūsų oda staiga išsausėjo ir joje atsirado žaizdelių, patariama pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu. Gydytojas, apžiūrėjęs Jus, paskirs tinkamiausią ir efektyviausią gydymą. Nepatariama užsiimti savigyda, kadangi tai gali tik pabloginti Jūsų būklę.