Kūdikiai ir pūslelinės virusas

Kūdikiai ir pūslelinės virusas

Pūslelinė yra labai dažnas virusinis odos susirgimas, ir paprastai nekelia pavojaus ikimokyklinio amžiaus ir vyresniems vaikams, tačiau kūdikių atveju situacija gali tapti sudėtinga.

Remiantis Amerikos Pediatrijos Akademija, dažniausiai vaikams pirmasis pūslelinės epizodas pasireiškia apie 5-uosius gyvenimo metus. Naujagimiams pūslelinė atsiranda retai, tačiau jeigu suserga kūdikis iki 6 mėn. Amžiaus, pasekmės gali būti rimtos.

Kūdikiai virusu užsikrečia tiesioginio kontakto metu nuo kito sergančio žmogaus. Taigi žmonėms, kurie tuo metu turi pūslelinės bėrimų, rekomenduojama neiti arti prie kūdikio.

Jeigu tėvams atrodo, kad vaikas galėjo užsikrėsti pūslelinės virusu, rekomenduojama atidžiai stebėti jo būklę - pastebėjus bent menkiausią sveikatos, savijautos pokytį, patariama nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju.

Šiame straipsnyje apžvelgsime pūslelinės viruso sukeliamas ligas naujagimių ir kūdikių tarpe, rizikos veiksnius, gydymą ir prevenciją.

Kaip pasireiškia pūslelinė?

Kaip minėta, jaunesniems nei 6 mėn. vaikams pūslelinės virusas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.

Pūslelinė dažniausiai pasireiškia bėrimu smulkiomis pūslelėmis prie lūpų. Po kelių dienų jos trūksta ir pasidengia šašais. Galutinai pradingsta po kelių savaičių.

Registracija konsultacijai

Pūslelinė yra užkrečiama ir plinta tiesioginio kontakto būdu, pvz., bučiuojantis, geriant iš to paties puodelio, dalinantis valgymo įrankiais, rankšluosčiais.

Prieš atsirandant bėrimui, pažeistą vietą niežti, dilgčioja, degina. Vėliau atsiranda pūslelių.

Plačiau skaitykite skyrelyje „Paprastoji pūslelinė“.

Ar kūdikiams pasireiškia pūslelinė?

Kūdikiai retai suserga pūsleline, nes jų kraujyje dar cirkuliuoja iš motinos gauti antikūnai. Visgi jaunesnių nei 6 mėn. kūdikių imuninė sistema dar nėra iki galo subrendusi, todėl užsikrėtus šiuo virusu, padariniai gali būti sunkūs.

Jeigu nėščia moteris serga genitalijų pūsleline, naujagiminis gali užsikrėsti virusu gimimo metu dėl salyčio su išskyromis. Tokia situacija pasitaiko 90 % naujagimių pūslelinės atvejų, like 10 % užsikrečia jau po gimimo.

Pagrindiniai užsikrėtimo metodai:

  • Vertikalus perdavimas. Tai nutinka tais atvejais, kai motina serga lytinių organų pūsleline, ir naujagimis užsikrečia virusu slenkant gimdymo takais. Taip gali nutikti, net jei motina gimdymo metu neturi jokių pūslelinės simptomų. Virusu galima užsikrėsti ir per placenta.
  • Horizontalus perdavimas. Užsikrečiama jau po gimimo, tiesioginio kontakto būdu. Žmonės gali būti užkrečiami net ir patys to nežinodami. Pvz., virusas gali būti perduotas bučiuojant, dalinantis žaislu, puodeliu ar rankšluosčiu. Motina virusą vaikui gali perduoti ir žindymo metu, per pieną.

Rizika ir komplikacijos

Naujagimis, užsikrėtęs pūslelinės virusu, gali karščiuoti.

Nors vyresniems vaikams pūslelinės infekcija nepavojinga, naujagimiams ir kūdikiams gali pasireikšti tam tikrų komplikacijų.

Pirmą kartą užsikrėtus pūslelinės virusu, simptomai būna ryškesni ir sunkesni, dažnai vargina karščiavimas, gerklės skausmas, pūslelės išplinta ne tik apie lūpas, bet ir į burnos gleivinę.

Ankstyvieji pūslelinės viruso infekcijos simptomai naujagimiams:

  • Nedidelis karščiavimas;
  • Blogas apetitas;
  • 1 ar daugiau smulkių pūslelių ant odos.

Gali pasireikšti ir šie pavojingi simptomai:

  • Aukšta kūno temperatūra;
  • Traukuliai;
  • Letargija, žemas raumenų tonuas.

Pūslelinės virusas pavojingiausias kūdikiams pirmosiomis gyvenimo savaitėmis. Tokiu metu jis gali sukelti rimtas ir pavojingas komplikacijas, ypač, jei išplinta į kitus organus - akis, smegenis ar plaučius.

Įtariant naujagimiui pūslelinės viruso infekciją, būtina nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju.

Gydymas

Naujagiminiai, užsikrėtę pūslelinės virusu, gydomi ligoninėje, ir kartais gydymas užtrunka net iki 3 savaičių, kadangi reikalingi į veną leidžiami antivirusiniai vaistai.

Vyresniems nei 4 sav. vaikams infekcija praeina savaime, ir dažnai nereikalingas joks gydymas. Tokiais atvejais rekomenduojama:

  • Šalti kompresai ant pūslelių;
  • Nuskausminamieji vaistai (sumažinti jaučiamą diskomfortą);
  • Geriamieji antivirusiniai vaistai (pagreitinti sveikimo procesą).

Taip pat moterims, planuojančioms nėštumą, rekomenduojama suvartoti priešvirusinių vaistų kursą, kad nėštumo ir gimdymo metu būtų išvengtas pūslelinės paūmėjimas.

Kaip išvengti pūslelinės viruso plitimo?

Labia svarbu dažnai plauti rankas.

Nebūtina tėvams save izoliuoti nuo vaiko, jei šie susirgo pūsleline. Užtat reikia užtikrinti, kad vaikas neliestų išbertų vietų. Kai pūslelės išdžiūna ir pavirsta šašais, jos nebeužkrečiamos.

Sergant pūsleline ir siekant apsaugoti vaiką nuo užsikrėtimo, rekomenduojama:

  • Dažnai ir kruopščiai plauti rankas, ypač prieš liečiant vaiką;
  • Užklijuoti specialiu pleistru pūslelinės bėrimą ir jo neliesti rankomis, ypač bendraujant su vaiku;
  • Naudoti atskirus rankšluosčius, šluostes, puodelius, valgymo įrankius;
  • Nebučiuoti vaiko;
  • Išmokyti vyresnius vaikus nesidalinti valgymo įrankiais, puodeliais ir rankšluosčiais su sergančiu šeimos nariu;
  • Stebėti, kad naujagimis, kuriam pasireiškia pūslelinė, netrintų akyčių.

Apibendrinimas

Naujagimiams pūslelinės pasireiškia retai. Visgi pirmosiomis gyvenimo savaitėmis kontaktas su pūslelinės virusu gali būti pavojingas, todėl reikalinga medikų priežiūra.

Vyresni vaikai serga pūsleline taip pat, kaip ir suaugusieji, nors pirmas ligos epizodas dažniausiai būna sunkesnis.

Pūslelinė sukelia daug diskomforto, tačiau dažniausiai nekelia pavojaus gyvybei ir praeina kelių savaičių bėgyje.

Naujagimiui susirgus pūsleline, tėvai privalo pasikonsultuoti su gydytoju.