Rankų ar kojų oda išsausėja dėl sumažėjusio odos lipidų kiekio, nepakankamos odos raginio sluoksnio drėgmės, sulėtėjusio ląstelių atsinaujinimo (kuomet negyvos odos ląstelės pakeičiamos jaunomis). Dėl šių procesų sutrinka odos apsauginės funkcijos, atsiranda sausumas. Rankų ar kojų odos sausumo priežasčių yra be galo daug.
Sausos rankų ar kojų odos priežastys:
- Aplinkos veiksnių įtaka. Šaltis, šaltas vėjas, saulės spinduliai, sūrus jūros vanduo, sausas patalpų oras veikiant kondicionieriams ar šildytuvams, prastos klimatinės sąlygos, karštas ir šaltas vanduo.
- Odos ligos. Odos sausumas būdingas egzemai (pvz., atopiniam dermatitui), psoriazei, ichtiozei, kserodermijai, folikulinę keratozei, numulinei (monetiškajai) egzemai, sausos odos dermatitui, grybelinėms infekcijoms ir t. t...
- Drėgmės praradimas (dehidratacija), nepakankamas skysčių suvartojimas, virškinimo sutrikimai, karščiavimas ir pan.
- Endokrinologiniai susirgimai ir hormonų disbalansas- cukrinis diabetas, skydliaukės hormonų stoka (hipotirozė), menopauzė ir pan.
- Įvairūs vidaus organų susirgimai- onkologinės ligos, kraujo ligos, hepatitai, malabsorbcijos sindromas, kepenų cirozė, lėtinis kepenų nepakankamumas, skrandžio ir žarnyno ligos, nervų sistemos ligos.
- Ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas, pvz., geriamieji retinoidai, šlapimą varantys vaistai.
- Vitaminų stoka. Vitaminų (ypač A ir E) , mikroelementų ir kitų maisto medžiagų trūkumas gali tapti odos išsausėjimo priežastimi. Odai ypač svarbūs A, C, E vitaminai. Dažniausiai vitaminų stoka pastebima žiemą ir pavasarį.
- Žalingi įpročiai- rūkymas, nesaikingas kavos, saldžios arbatos, gazuotų gėrimų vartojimas.
- Amžiniai pokyčiai. Odos senėjimas- tai dar viena sausos odos priežastis. Senstant, mažėja odos išskiriamų riebalų ir prakaito kiekis, todėl oda išsausėja. Tai tampa ypač pastebima, jeigu oda jaunystėje buvo plona ir jautri.
- Nesubalansuota mityba ir alinančios dietos, ypač tos, kurių metu suvartojama nepakankamai skysčių ir apribojamas riebalų vartojimas.
- Netinkama ar nepakankama priežiūra (agresyvios higienos priemonės, dažnas prausimasis muilu ir pan.). gali lemti rankų ar kojų odos išsausėjimą. Kasdieninis muilas- tai šarminė medžiaga, į kurios sudėtį įeina paviršiaus aktyviosios medžiagos, sausinančios odą. 98% skystųjų prausiklių ir dušo želė savo sudėtyje turi minėtųjų PAM, kurios nuplauna odos apsauginę plėvelę, taip išsausindamos ir sudirgindamos odą. Stengiamės rūpintis veido oda, lepiname ją drėkinančiais ir maitinančiais kremais, tačiau retai susimąstome, kad tiek rankų, tiek kojų odai taip pat reikia priežiūros, antraip joje greičiau atsiras senėjimo požymių. Į savo odos priežiūros režimą įtraukite ir rankų ar kojų priežiūros priemones, kad ilgiau galėtumėte džiaugtis lygia ir švelnia jų oda.
- Buitinė chemija. Buitinės chemijos produktai, ypač indų plovikliai, rūbų skalbikliai, kitos valymo priemonės neretai tampa sausos rankų odos priežastimi. Šių priemonių sudėtyje yra labai didelė koncentracija paviršiaus aktyviųjų medžiagų (PAM), kurios, patekusios ant odos, įjautrina ją, sukelia pleiskanojimą, paraudimus. Todėl, tvarkantis buityje, rekomenduojama naudoti apsaugines pirštines ar turimus valiklius keisti mažiau agresyviais.
- Mechaniniai faktoriai gali būti sausos alkūnių ar kelių odos priežastimi. Tai atsiranda dėl įpročio remtis alkūnėmis ar keliais. Pvz., išsausėjusi alkūnių oda būdinga biurų darbuotojams, kurie visą darbo dieną praleidžia prie kompiuterio, dažnai į stalą pasiremdami alkūnėmis. Alkūnių oda sustorėja, joje netgi gali atsirasti įtrūkimų.
- Kraujotakos sutrikimai gali turėti įtakos sausai kojų odai. Jeigu dėl tam tikrų priežasčių sutrinka kraujotaka, audiniai negauna pakankamai maisto medžiagų ir drėgmės. Minėtini rizikos faktoriai- ankšti ir aptempiantys rūbai, kojinės, pėdkelnės. Šie veiksniai trikdo normalią kraujo apytaką ir ne tik lemia kojų odos išsausėjimą, bet ir kitas, kur kas rimtesnes problemas, pvz., kojų venų varikozę. Jeigu Jūsų profesija susijusi ilgu buvimu vienoje pozoje (pvz., darbas su kompiuteriu) ar ilgu stovėjimu (pvz., dėstytojai, kirpėjai), būtina periodiškai daryti pertraukėles (pavaikščioti, prisėsti), kad nesutriktų kojų kraujotaka.
- Nepageidaujamų plaukelių šalinimo procedūros- dar viena kojų odos sausumo priežastis, ypač, jei plaukeliai šalinami vaško, epiliatoriaus ar skutimosi peiliuko pagalba.
- Sintetinio pluošto apranga, pvz., pėdkelnės, timpos. Neretai šios aprangos detalės sudirgina odą, atsiranda sausumas ir pleiskanojimas.
Verta prisiminti, kad rankų ir kojų odoje yra kur kas mažiau riebalinių liaukų negu kitose kūno vietose, taip pat čia sulaikoma žymiai mažiau drėgmės (palyginus su veido sritimi). Dėl šių priežasčių rankų ir kojų oda reikalauja ypatingo atidumo ir kruopščios priežiūros.
Sausa rankų ar kojų oda: priežiūros ypatumai ir profilaktika
- Rankos ir kojos turi būti švarios. Tinkamos higieninės procedūros apsaugo odą ne tik nuo bakterijų, bet ir nuo išsausėjimo. Rankų ir kojų plovimui tinkamiausias yra šiltas vanduo. Patariama vengti karšto vandens. Plovimui naudokite specialias sausai odai skirtas priemones, kurių sudėtyje nėra kvapiųjų medžiagų, muilo, dažiklių. Vandens procedūros neturėtų būti ilgos (t. y., ne ilgiau 5- 10 minučių). Nerekomenduojamos pirtys ir saunos. Po plovimo, rankas ir kojas šluostykite rankšluosčiu, ypatingą dėmesį skirdami tarpupirščiams.
- Per pirmąsias 3 minutes po maudynių, sutepkite odą drėkinančiu kremu ar losjonu. Kasdien naudokite drėkinančius kremus ir tepkite jais viso kūno odą. Minkštinančios ir drėkinančios priemonės, kurias tepate ant sausos odos, savo sudėtyje turimais lipidais turėtų būti artimos sveikoje odoje randamoms medžiagoms. Taip pat šios priemonės privalo būti hipoalerginės, puikiai toleruojamos, itin saugios ir tinkamos konkrečiai amžiaus grupei.
- Kulnų išsausėjimų ir įtrūkimų profilaktikai svarbu reguliariai pemzos pagalba pašalinti susidariusį negyvų ląstelių sluoksnį. Ši procedūra taikoma tik esant sausai, nesudrėkusiai kulnų odai. Jokiais būdais negalima agresyviai šveisti, draskyti- tai tik dar labiau pablogins situaciją. Po šveitimo, sudrėkinkite kulnų odą specialiu kremu, sudėtyje turinčio šlapalo.
- Pageidautina, kad apranga būtų pagaminta iš natūralių medžiagų. Atidžiai rinkitės avalynę ir apatinius rūbus, šios aprangos detalės turi būti šiltos ir pakankamai pralaidžios orui. Šaltuoju metu laiku būtina nešioti šiltas pirštines.
- Gerkite daugiau vandens, praturtinkite savo racioną jūros gėrybėmis, augaliniais aliejais, skaidulomis, vaisiais ir daržovėmis, vitamino A ir E turinčiais produktais. Vitaminas A užtikrina odos lygumą ir elastingumą, o vitaminas E svarbus malšinant niežulį. Rudenį ir pavasarį rekomenduojami geriami vitaminų komplekso kursai.
- Nevartokite alkoholio, meskite rūkyti.
- Rekomenduojamas aktyvus gyvenimo būdas, mankšta. Dozuotas fizinis krūvis gerina kraujotaką, todėl odos ląstelės gauna daug maistinių medžiagų ir deguonies.
- Patalpų oras turėtų būti gaivus, normalios drėgmės. Todėl dažniau vėdinkite patalpas ir drėkinkite patalpų orą.
Sausa rankų ar kojų oda nėra vien tik kosmetinė problema. Tai gali byloti apie tam tikras vidaus ligas, netinkamą priežiūrą, vitaminų trūkumą, amžinius pokyčius, genetinį polinkį. Dėl to visada patariama kreiptis į patyrusį gydytoją dermatologą, kuris nustatys ligą sukėlusias priežastis, paskirs gydymą ir sudarys tinkamą priežiūros planą.