Fordyce dėmės

Fordyce dėmės

Ar reikia sunerimti dėl Fordyce dėmelių?

Fordyce dėmės - tai smulkūs, iškilūs „guzeliai“, kurių gali būti veide prie lūpų ar genitalijų srityje. Jos būna blyškiai rausvos spalvos, geltonai baltos arba odos spalvos.

Šie dariniai dar kitaip vadinami Fordyce granulėmis arba riebaliniais iškilumais. Vyrai ir moterys jų turi vienodai dažnai.

Fordyce granulės pavojaus sveikatai nekelia, tačiau gali lemti psichologinį diskomfortą dėl estetinių priežasčių.

Dar keli faktai apie Fordyce granules:

  • Tai nėra lytiškai plintanti infekcija;
  • Jos nėra užkrečiamos;
  • Nors pavojaus sveikatai nekelia, bet jeigu pastebėjote, jog šie dariniai pradėjo keistis - pasikonsultuokite su gydytoju.

Registracija konsultacijai

Gydymas

Fordyce granulių atsiradimas susijęs su odos riebalinėmis liaukomis. Gydoma tik dėl estetinių sumetimų.

Daugumoj atvejų šalinimas tikrai nereikalingas. Dermatologai ir kitų sričių gydytojai pabrėžia, jog šie dariniai yra normalus odos anatomijos variantas ir kad tai nėra pavojinga bendrai sveikatos būklei.

Toliau apžvelgsime galimus šalinimo metodus:

  • Elektrochirurgija. Elektropeilis arba chirurginis CO2 lazeris sėkmingai naudojamas siekiant sumažinti Fordyce granulių matomumą.
  • Pulsinis dažų lazeris. Kai kuriais atvejais duoda gana gerų rezultatų. Sėkmingai naudojamas gydant riebalinių liaukų hiperplaziją (o pastarosios yra ypač susijusios su Fordyce granulių atsiradimu). Nors metodas yra brangesnis, tačiau palieka mažiau randų negu kiti. Visgi daugumoje atvejų tiek elektrochirurgija, tiek ir pulsinis dažų lazeris ar CO2 lazeris neduoda labai gerų rezultatų šalinant Fordyce granules.
  • Mikro-prakalo technikos. 2003-2011 metais atliktame tyrime aprašyta technika, kuri kai kuriems pacientams davė gerų rezultatų.

Priežastys

Fordyce granulė iš esmės yra riebalinė liauka, kuri atsirado netipinėje kūno vietoje. Todėl dar kitaip jos vadinamos „ektopinėmis“ riebalinėmis liaukomis.

Nors tiksli šių granulių atsiradimo priežastis nėra žinoma, mokslininkai linkę daryti išvadas, jog tam įtakos gali turėti hormonų pokyčiai arba dar embriogenezės metu įvykę pokyčiai.

Nepaisant to, ektopinės riebalinės liaukos nėra susijusios su padidėjusia kitų ligų tikimybe.

Dermatologai primena, kad Fordyce granulės tėra tik kosmetinis defektas, o ne liga. Žmonės gali patirti psichologinį diskomfortą dėl jų, tačiau bendrai sveikatai jokio pavojaus nėra.

Be to, Fordyce granulės yra natūralus odos fiziologijos variantas ir jų turi dauguma žmonių. Tiesa, pas kiekvieną jos būna išreikštos skirtingu laipsniu.

Simptomai

Fordyce granulės yra smulkūs, blyškus „guzeliai“ ar dėmelės, 1- 3 mm dydžio.

Oda aplink jas gali būti kiek pageltusi, pabąlusi, blyškiai raudona ar be jokių spalvos pakitimų. Fordyce granulių daugiausiai būna:

  • Varpos ir kapšelio srityje;
  • Didžiųjų lytinių lūpų srityje;
  • Veide, ties lūpų ir odos sandūra.

Lytinių organų srityje šios granulės dažniausiai būna ryškiai raudonos ar violetinės spalvos, jų gali būti pavienių ar susitelkusių į didesnes grupeles po 50-100 elementų. Jos tampa labiau matomos, kai oda ištempiama.

Ektopinės riebalinės liaukos nesukelia skausmo ar niežėjimo, tačiau po lytinio akto gali kiek pakraujuoti.

Taip pat ektopinės riebalinės liaukos nėra užkrečiamos, tai nėra lytiškai plintanti infekcija ar vėžio žymuo.

Komplikacijos

Žmonėms, kurie veido srityje turi daug ektopinių riebalinių liaukų, didėja nerimo ir depresijos tikimybė dėl kosmetologinių priežasčių.

Akys ir lūpos - išraiškingiausios veido dalys, todėl bet koks defektas šiose zonose kelia daug psichologinių problemų.

Pacientams, turintiems daug ektopinių riebalinių liaukų lytinių organų srityje, gali kilti nerimo dėl partnerio reakcijos. Kaip jau minėta, galimas nedidelis pakraujavimas lytinio akto metu ar po jo.

Visgi iki šiol nėra nustatyta, kad ektopinės riebalinės liaukos sukeltų rimtų fizinių komplikacijų.

Rizikos veiksniai

Nors tiksli ektopinių riebalinių liaukų atsiradimo priežastis nėra žinoma, manoma, jog jų atsiradimas gali būti susijęs su odos tipu ar tam tikrais kitais susirgimais.

Ektopinės riebalinės liaukos kiek dažnesnės vyrams bei riebios odos savininkams.

Granulės aplink burną ir akis susijusios su padidėjusia cholesterolio koncentracija kraujyje. Tam tikri moksliniai tyrimai rodo ryšį tarp ektopinių riebalinių liaukų ir padidėjusios tikimybės susirgti širdies - kraujagyslių ligomis.

Apibendrinimas

Žmonės dažnai kreipiasi dermatologo arba plastinės chirurgijos gydytojo konsultacijos dėl ektopinių riebalinių liaukų pašalinimo, tačiau tai nėra reikalinga.

Pastebėję veido ar lytinių organų odos pakitimų, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju. Ektopinės riebalinės liaukos - tai labiau kosmetinė, o ne sveikatos problema.