- Žastai;
- Šlaunys;
- Skruostai.
Nustatytos sąsajos tarp folikulinės keratozės ir atopinio dermatito, paprastosios ichtiozės. Bėrimai išryškėja vaikystėje ar paauglystėje. Nustatyta, kad folikulinė keratozė būdinga iki 50 % vaikų. Tai nėra užkrečiama liga.
Kokios yra folikulinės keratozės priežastys?
Tiksli šios būklės atsiradimo priežastis nėra žinoma. Manoma, kad tam įtakos gali turėti genetinis polinkis, kuris nulemia keratino kamščių formavimąsi plaukų folikulų angose. Suintensyvėjus baltymo keratino gamybai, susidaro minėti kamščiai, kurie apsupa ir „įkalina“ plaukelį folikulo žiotyse. Kai kurių bėrimų viduje gali lindėti įaugęs plaukelis. Nors tikslus paveldėjimo tipas nenustatytas, pastebėta, kad dažniausiai ši odos būklė paveldima autosominiu dominantiniu būdu. Tai reiškia, kad jeigu serga vienas iš tėvų, yra bent 50% tikimybė, kad sirgs ir vaikas. Be to, folikulinę keratozę gali paskatinti ir tam tikri vaistai, pvz., nilotinibas, vartojamas lėtinės mieloleukemijos gydymui.
Kokie yra folikulinės keratozės simptomai? Kas būdinga šiai odos būklei?
Dažniausiai pirmieji folikulinės keratozės požymiai atsiranda vaikystėje ar paauglystėje, tačiau pasitaiko atvejų, kai išberiami ir kūdikiai.
Folikulinei keratozei būdinga:
- „Dygliuotos“, keratotinės, smulkios, odos spalvos papulės, kurios gali grupuotis ar išsidėstyti pavieniui. Čiuopiant, bėrimai primena švitrinį popierių.
- Oda aplink papules būna paraudusi.
- Pažeidžiami žastai, šlaunys, kartais - veidas, liemuo, sėdmenys.
- Dažniausiai bėrimai nesukelia jokio diskomforto, o tėra tik atsitiktinis darinys. Kartais gali varginti niežulys.
- Kai kurie pacientai skundžiasi šiurkščiu odos paviršiumi, neestetišku odos vaizdu.
- Būklė pablogėja žiemą, ypač išsausėjus odai, ar dėl trinties su rūbais.
- Folikulinė keratozė pablogėja nėštumo metu, po gimdymo.
- Kadangi ši odos būklė neretai siejama su atopiniu dermatitu ar ichtioze, gali varginti ir šių ligų simptomai. Plačiau skaitykite skyreliuose „Atopinis dermatitas", „Ichtiozė“.
Dažniausiai odos būklė pagerėja bėgant metams, tačiau bėrimai gali išlikti visą gyvenimą.
Be to, didesnė rizika folikulinei keratozei atsirasti padidėja sergant 1 tipo cukriniu diabetu, nutukimu, Dauno sindromu, alerginiu rinitu, šienlige, taip pat jeigu serga kas nors iš artimųjų.
Kaip diagnozuojama ir gydoma folikulinė keratozė?
Diagnostikai užtenka nuodugnios gydytojo apžiūros, dažniausiai jokių papildomų tyrimų neprireikia.
Kaip minėta anksčiau, odos būklė pagerėja su amžiumi. Be to, folikulinė keratozė yra visiškai nepavojinga gyvybei odos būklė, nekelia diskomforto (nebent estetinį) ir komplikacijų, todėl gydymas dažnu atveju nereikalingas.
Net ir skyrus tam tikras gydymo priemones, pagerėjimas būna trumpalaikis, todėl būtina nuolatinė ir taisyklinga odos priežiūros rutina.
Dažniausiai rekomenduojamos priemonės folikulinei keratozei gydyti:
- Odos drėkinimas. Patariama vengti prausiklių su muilais, karšto dušo, karštų vonių. Vietoj to, prauskitės po drungnu vandeniu, rinkitės švelnius prausiklius, kurių sudėtyje nėra agresyvių šarminių medžiagų, muilų. Kuo dažniau tepkite odą drėkinančiais kremais, bent 2- 3 kartus per dieną, ir per 5 minutes po maudynių.
- Kremai su keratolitinėmis medžiagomis- pirmojo pasirinkimo gydymo variantas. Pieno rūgštis, salicilo rūgštis, šlapalas- tai medžiagos, veiksmingai mažinančios odos šiurkštumą, minkštinančios odos paviršių. Deja, naudojant šias priemones, odos paraudimas nemažėja. Papildomam odos šiurkštumui mažinti gali būti naudojamos priemonės su alfa-hidroksinėmis rūgštimis. Užtepus keratolitinių priemonių, nepamirškite ir drėkinančių kremų.
- Vietiniai retinoidai - antrojo pasirinkimo gydymo metodas. Gali būti skiriami trumpi kursai (8-12 savaičių). Šios medžiagos mažina niežulį, odos šiurkštumą ir paraudimą.
- Esant ryškiai uždegiminei reakcijai, trumpu kursu gali būti skiriami vietiniai kortikosteroidai.
- Lazerinė terapija pulsiniu dažų lazeriu ar intensyvia pulsine šviesa. Lazerinis gydymas mažina odos raudonį, bet ne paviršiaus tekstūrą. Dažniausiai prireikia kelių gydymo seansų.
Pirmieji gydymo rezultatai išryškėja negreitai, po 4-6 savaičių. Taigi gydant folikulinę keratozę tenka apsišarvuoti kantrybe. Vaistai suteikia trumpalaikį palengvėjimą, o kertinis gydymo akmuo yra tinkama odos priežiūra.
Jeigu Jus vargina odos bėrimai, pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu. Gydytojas įvertins Jūsų odos būklę, sudarys tinkamą odos priežiūros planą bei paskirs tinkamiausią gydymą, kad vėl galėtumėte džiaugtis sveika oda.